Dereceler 48’i gördü « Hamle Gazetesi

Dereceler 48’i gördü

Bu haber 22 Haziran 2016 - 0:21 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi.

KDR_4280Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasıyla birlikte Muğla’da hava sıcaklığı 48 derece olarak ölçüldü. Hava sıcaklığının artması nedeni ile Muğla Valiliği tarafından engelli, hamile ve sağlık sorunu olan kamu görevlileri iki gün izinli sayıldı. Sıcak hava nedeni ile sokaklar boşalırken, sıcaktan bunalan vatandaşlar ağaç gölgelerine sığındı.

Kadir Tamer

Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası yurt genelinde olduğu gibi Muğla’da da etkisini göstermeye başladı. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde hava sıcaklığı 48 derece olarak ölçüldü. Sıcak hava nedeni ile sokaklar boşalırken vatandaşlar ağaç gölgelerine sığındı.

Sıcak hava nedeni ile Muğla Valiliği tarafından engelli, hamile ve sağlık sorunu olan kamu görevlileri iki gün izinli sayıldı.

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzmn. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, aşırı sıcak havaların gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Sıcak havanın özellikle çocuklar, yaşlılar, yüksek tansiyon, kalp ve akciğer hastalığı olanlar daha çok etkilediğini kaydeden Ceyhan, “Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir” dedi.

Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmesi gerektiğini anlatan Nuri Ceyhan açıklamasına şöyle devam etti:

“Her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.