Deprem uzmanından rahatlatan açıklama

Bu haber 05 Mayıs 2014 - 20:52 'de eklendi ve 925 kez görüntülendi.

deprem61165165615Ege Bölgesi mayıs ayının başından bu yana küçüklü büyüklü 70 depremle sarsıldı. Profesör Doktor Ahmet Ercan sarsıntıları değerlendirdi. Ercan, fay hattının yaşlı olduğunu söyledi. Deprem fırtınalarının depremle sonuçlanmayacağını ifade etti.

Haber Merkezi

Muğla dahil olmak üzere Ege Bölgesi’nde son günlerde art arda yaşanan depremlerle ilgili olarak herkesi rahatlatan açıklama deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan geldi.

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında geçtiğimiz gün 4.0 büyüklüğünde deprem yaşandı. Aynı akşam Bodrum’daki 4.0 büyüklüğündeki depremin ardından daha küçük olan 70 sarsıntı meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden alınan bilgilere göre Yakaköy- Datça’da 3.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son olarak yine Bodrum’da 1.9 şiddetinde bir deprem daha yaşandı.

Ege Bölgesi’nde yaşanan depremleri değerlendiren deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem fırtınasının olduğu kırığın ‘yaşlı’ bir kırık olduğunu belirterek “Kuzeydoğu İslamköy’e doğru gidiyor. Deprem fırtınasının illa bir depremle sonuçlanması beklenmez. Ancak üretebileceği en büyük deprem de 4-4,5 en fazla 6,2 olur. Ama illa bir deprem yapması beklenmez” dedi.

Antalya körfezindeki depreme de değinen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Antalya Körfezi’nde, karadan 60-63 km açıkta, 51-90 km derinde 4,4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Geçen gün Fethiye’de 4,1, Bodrum’da 4,0 büyüklüğünde depremleri gördük. Antalya depremi güneyden Anadolu Yarımadası altına Kıbrıs Yayı boyunca dalan Afrika Anakarasının dalan dilimi üzerinde olmuştur. O nedenle Antalya karasında bir kırık oluşturması beklenmez. Derine dalan dilim üzerinde olduğundan yüzeydeki etkisi de az olur. Depremlerin ana kaynağı, güneydeki Afrika kaynağının 4 yıldan beri Adriyatik-Ege Denizi ile Batı Anadolu altına dalış hızındaki artıştır. Güney Ege Dalma Batma kuşağının Yunanistan batı yakasında etkinleşen kaktırmalar, önce Girit dolayında orta Ege’ye, son 15 gündür de Türk sularına doğru kaymaktadır. Batıdan doğuya doğru gerginliğin geziye çıkması, doğrudan doğruya yüzey yuvardaki (astenosferdeki) çevrim akımlarının yönlendirmesi sonucudur. Gelecek günlerde depremlerin Mersin, Adana, Çukurova, Hatay önlerine kayması şaşırtıcı olmaz. Bu kantırma tüm Anadolu Yarımadası germektedir. O nedenle Anadolu’da taşma eşiğine dek gerilmiş kırıklarda tetikleme yaparak kırılmalar eşliğinde deprem yaparsa beklenmedik bir davranış olmaz. Kişisel olarak, Güney-Batı Anadolu ile Antalya dolayında büyük deprem beklemiyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.