Denizli, Muğla el ele…

Bu haber 03 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.236 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz günlerde Denizli ile Muğla arasında önemli bir köprü kuruldu. Köprünün mimarları ise Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hayati Nizamoğlu ile Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili idi.
Akyaka’da Hamle Hotel’de bir araya gelen Denizli ve Muğla Ticaret Borsalarının yönetim kurulu ve meclis üyeleri “kardeş borsa” olma kararı alırlarken, bölgenin ekonomik kalkınmasına yönelik olarak da önemli kararlar aldılar.
Görünen o ki, o kararlar “karar” olarak kalmayacak! 
Her iki oda, illerinde seracılıkta ve hayvancılıkta “Organize Sanayi Bölgelerini” öne çıkartıyorlar. Muğla’da gerçekleştirilecek OSB’lerde Denizlili; Denizli’de gerçekleştirilecek OSB’lerde Muğlalı yatırımcılar yer alabilecekler.
Bu “bölgesel kalkınmada” çok önemli bir adım oldu.
 
xx           xx           xx
Denizli Ticaret Borsası, kardeşi Muğla Ticaret Borsası’ndan şanslı. Arkasına Denizli Valiliği ile birlikte Denizli Belediyesi’ni almış ve çok önemli yatırımlar gerçekleşirmiş.
O yatırımlardan biri de “Hayvan Pazarı”…
Denizli Hayvan Pazarı, Muğla Belediyesi’nin ve Bayır Belediyesi’nin olduğu gibi bildiğiniz sıradan pazarlardan değil…
AB Genel Sekreterliği bu pazarı AB Tarım Komisyonu’na örnek göstermiş.
Akyaka’da yapılan toplantıda, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili “Hayvan Pazarı” tanıtımını heyecanla yaparken, benim aklıma Muğla Belediyesi’nin Akçaova Köyü’nde hizmete soktuğu “Mezbaha” ile Muğla Ticaret Odası’nın aynı köyde planladığı “Fuar Alanı” projesi geldi.
Muğla’nın “Fuar Alanı”na mı, “Hayvan Pazarı”na mı ihtiyacı var?
 
xx           xx           xx
Sorunun yanıtını, Muğla Belediyesi’nin Düğerek’teki Hayvan Pazarı’nı gözüme sokarak, “Muğla’nın böyle bir pazara ihtiyacı yok.” diyenler çıkacaktır.
Ama, Denizli Ticaret Borsası Hayvan Pazarı’nı görmeleri halinde, böyle dediklerine de pişman olacaklardır!
Denizli Hayvan Pazarı, alt yapısı Denizli Belediyesi tarafından gerçekleştirilerek, Denizli Valiliği Tarım İl Müdürlüğü desteğinde, 50 bin m2 alan üzerinde 16 bin 500 m2 kapalı alanda faaliyete geçirilmiş. 25 bin küçük baş, 1000 büyük baş kapasitesine sahip. Hayvanlar ve hayvanları getiren araç pazara dezenfekte edilerek alınıyor ve pazardan yine dezenfekte edilerek çıkartılıyor.
Kurbanlıklar gebe olup olmadığının anlaşılması için ultrasondan geçiriliyor.
Her padokta oradaki hayvanların nereden getirildikleri, neyle beslendikleri yazılıyor. Bütün işlemler; alım, satım, kesim veteriner hekimler kontrolünde yapılıyor. Ayrıca pazarda, otopark, kafeterya, restoran bulunuyor. Denizli Ticaret Borsası’nın yakın hedefinde ise hemen yakınlarında ve kullanılmamakta olan Belediye Mezbahasını da bu pazara eklemek yer alıyor.
 
xx           xx           xx
Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, ortaya koydukları hizmetin AB’nde örnek gösterilmiş olmasının keyfi içinde “Bu bir Devlet politikası olmalı ve Denizli Hayvan Pazarı’nın benzerleri 81 ilde gerçekleştirilmeli.” diyor.
Haklı… Böylelikle, her Kurban Bayramı’nda yaşanan  “vahşet ve ilkelliğin” yanında “Barbar Türkler” imajının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
Çünkü Denizli Hayvan Pazarı’nda kurbanlık kesimi de yapılıyor. Denizli’de başka yerde kurbanlık kesimi yasaklanmış. Herkes kurbanlığını burada seçip, kestirip, paketleyip evine götürüyor. Veya Hayvan Pazarı yönetimi tarafından, seçtiğiniz kurbanlık kesilip, evinize ulaştırılıyor.
 
xx           xx           xx
Denizli Ticaret Borsası Hayvan Pazarı “Devlet Politikası” haline gelip, bütün Türkiye’de uygulanır mı, uygulanırsa ne zaman, nasıl uygulanır bilemiyorum, ama Muğla bunu hemen yapabilir.
Unutmayanlar anımsayacaklardır. Belediye Başkanı Osman Gürün ilk seçildiğinde vaatleri arasında “Mezbaha ve Et Entegre Tesisi”ne de yer vermişti. Bu vaadin sadece “Mezbaha” kısmı Akçaova Köyü’nde gerçekleştirilebildi.
Muğla Belediyesi’nin hizmete açtığı çağdaş mezbahanın hemen yanında Denizli’deki gibi bir Hayvan Pazarı kurulabilir. Hayvan Pazarı ile Mezbaha arasında bir yerde Et Entegre Tesisi de yakışır…
Bunun için Muğla Ticaret Borsası ile Muğla Belediyesi’nin Denizli örneğinde olduğu gibi el ele vermeleri yeterli olacaktır.
Ama…
Benim bu konuda, yani Muğla Belediyesi ile Muğla Ticaret Borsası işbirliğinde umudum yok! Umarım bunu becerirler ve beni utandırırlar!
 
xx           xx           xx
Ancak bildiğim kadarıyla Muğla Ticaret Borsası’nın gündeminde Ula ilçesinde Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu var. Denizli Ticaret Borsası Hayvan Pazarı’nın benzeri bu OSB içinde de gerçekleştirilebilir. Belediye-Oda anlaşması yapılamazsa bu olur. Neden olmasın?…
Aslında Hayvan Pazarı sorunu 81 ilin ve dolayısıyla Muğla’nın da sorunu olmakla birlikte, “Kurbanlık kesim yerleri” Avrupa’ya açılan pencere olarak nitelendirdiğimiz Muğla’da bütün ilçelerimizin sorunu.
İlçe belediye başkanlarımızın hiç değilse Ankara’ya yolları düştüğünde, Denizli Ticaret Borsası Hayvan Pazarı’na bir ziyarette bulunmalarında yarar var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.