Denize sıfır çadır tatil

Bu haber 08 Ağustos 2014 - 0:31 'de eklendi ve 1.660 kez görüntülendi.

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı ’Sakin Kent’  unvanlı Akyaka Mahallesi’ne, doğayla baş başa kalmak ve spor yaparak yaz tatilini geçirmek isteyen vatandaşlar, denize sıfır olan çadır kampları tercih ediyor. 300 kapasiteli çadır kampının tamamı dolarken tatil için gelen misafirleri geri çevirmemek için ise yeni alanlar açıldı.

Cem Durna

Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından ‘Sakin Kent’  ilan edilen Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi, yaz tatilini doğayla baş başa kalmak ve spor yaparak geçirmek isteyen vatandaşların uğrak noktası oldu. Bu sene diğer yıllara göre daha fazla yerli ve yabancı turisti ağırlayan Akyaka’da bu yıl çadır kampı tatilciler tarafından en fazla tercih edilen yer oldu. 300 kapasiteli çadır kamptın tamamı dolarken gelen tatil için gelen misafirleri geri çevirmemek için ise yeni alanlar açıldı.

Denize sıfır olma özelliğini taşıyan çadır kamp, aynı zamanda kısa mesafeli Kadın Azmağı Deresi’nde su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki türlerini görebiliyor. Görüntüsüyle belde halkının ‘doğal akvaryum’ olarak nitelendirdiği Kadın Azmağı Deresi’nde tekneyle gezintiye çıkan tatilciler, deredeki balıkları izleyip verilen yüzme molalarında minerali yüksek 8 derece sıcaklıktaki suda yüzme imkanı buluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, çadır kampa Türkiye’nin dört bir yanından tatilcilerin geldiğini ve yoğunluk yaşandığını belirttiler.

600 dönüm arazi üzerine kurulan 300 kapasiteli olduğunu belirten yetkililer şu bilgileri verdiler:

“Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden çok sayıda ziyaretçi kurdukları çadırlarda tatillerini geçiriyor. Çadır kamp alanının yetersiz gelmesi nedeniyle gelen misafirleri geri çevirmemek için bayram nedeniyle yeni alanlar açıldı. Bayramda kamp alanı ile taş evler ve kagir evlerde boş yer kalmadı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.