Denizde Can Pazarı

Bu haber 31 Ocak 2013 - 9:17 'de eklendi ve 1.001 kez görüntülendi.

kacaklaribalikcilar458Türkiye’ye yasadışı yollardan giriş yapan kaçak mülteciler, Yunanistan’a geçiş yapmaya çalışırken batma tehlikesi geçirdi. Batma tehlikesi yaşayan kaçakları yöredeki balıkçılar kurtardı ve Sahil Güvenliğe bilgi verdiler.
Haber Merkezi
Umut yolculuğuna çıkan 26 mülteci, 10 metre boyundaki sürat motoruyla gece geç saatlerde dev dalgalar arasında batma tehlikesi geçirince balıkçılardan yardım istedi. 9’u çocuk 6’sı bayan 11’i erkek Suriye, Filistin ve Burmalı olduğu öğrenilen mülteciler, Sefa-4 isimli balıkçı motoru sayesinde, batmaktan son anda kurtarıldı.
Ülkelerindeki savaştan kaçtıkları öğrenilen ve Türkiye’ye yasa dışı yollarla girdikleri öğrenilen mülteciler, 10 metre boyundaki bir sürat motoruna binerek, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmek istediler. Küçücük sürat motoruna 9’u çocuk 6’sı bayan, 11’i erkek 26 mülteci sürat motorunun Türk Kaptanıyla birlikte Yunanistan’a turist kılığında gitmek için, Fethiye’den denize açıldılar. Ölüdeniz İblis Burnu, Dökükbaşı Mevki’nde gece saat 02.30 sıralarında dalgalarla boğuşurken, batma tehlikesi geçirdiler. Mültecileri taşıyan sürat motorunun kaptanı çevreye tehlikeyi anlatan ışık yayarak yardım istedi. Çevrede Baragadi atmış olan Sefa 4 isimli balıkçı motorundakiler bu ışığı fark ederek yardıma koştu. Ayrıca polis ve Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na da ihbarda bulundular. Batma tehlikesi geçiren sürat motorunu balıkçı motoruna bağladılar. TCSG 83 Sahil Güvenlik Botu hemen bildirilen mevkiye giderek, ihbarı incelemeye aldı. Sürat motorundaki mültecileri, balıkçı motoruna bağlı vaziyette, Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na kadar çektirdi. Sürat motorunun Türk Kaptanı ile 26 mülteci burada sürat motorundan tek tek çıkarılıp Fethiye Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Amirliği ekiplerine teslim edildi. Polis otolarına bindirilen mültecilerin, özellikle kadın ve çocukların perişan vaziyette oldukları gözlendi. Günlükbaşı Polis Merkezi’ne götürülen mülteciler, kimlik tespitlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilip sorgulamaya alındı.
Sefa 4 isimli balıkçı teknesinin kaptanlarından Sefa Somyürek, “Gece 02.30 sıralarında İblis Burnu açıklarında baragadi avı yaparken, çevreye ışık saçarak yardım isteyen, bu sürat teknesine yardıma koştuk. Dalgaların arasında batmadan kurtardık. Balıkçı motorumuza bağladık. Sahil Güvenlik Ekipleri geldi ve olayı soruşturmaya başladı” diye konuştu.
Hemen her birinin oldukça şık kıyafetler içinde olduğu ve ülkelerindeki savaştan kaçtıkları öğrenilen mülteciler, Almanya ve Fransa’daki yakınlarının yanına Yunanistan üzerinden geçmek istediklerini söyledikleri öğrenildi. Bazılarının “Biz turistiz gezmeye çıktık koyları dolaşıyorduk” dedikleri öğrenilen mültecilerden özellikle çocuk ve kadınların dalgalar arasında çok korktukları görüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.