Deniz kaplumbağaları bilim komisyonu toplantısı yapıldı

Bu haber 16 Mart 2017 - 23:22 'de eklendi ve 367 kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, iki yılda bir düzenlediği Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu toplantısı Dalyan’da gerçekleşti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, iki yılda bir düzenlediği Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu toplantısı Dalyan’da gerçekleşti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DKMP Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Başkanı Özcan Yaman’ın başkanlık ettiği toplantıya, bakanlık ve bölge müdürlüklerinden uzmanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetkililer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden bilim insanları, Ekolojik Araştırmalar Derneği, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), S.S. Ulupınar Çevre Koruma ve Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ve Kuşadası EKODOSD derneği temsilcileri katıldı.
Türkiye kıyılarında her bölgenin yaptığı deniz kaplumbağa çalışmaları, kumsallardaki sorunlar, çözüm önerileri 2 gün süren toplantıda katılımcılar tarafından sunuldu. EKODOSD derneği tarafından, Kuşadası ve çevresinde yapılan yuva alanı, ölü ve yaralı kaplumbağa kayıtları ve koruma çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Toplantıda, bölgesel yapılan çalışmalar ve sorunlar değerlendirmeye alındı.
Toplantının son gününde, Dalyan İztuzu’nda bulunan DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) ziyaret edilerek, Prof. Dr. Yakup Kaska tarafından, merkezin işleyişi ve tedavi edilen yaralı kaplumbağalar hakkında bilgi verildi. Ayrıca Dalyan Kanalından teknelerle İztuzu plajlarında bir gezinti yapılarak, kaya mezarları ve Köyceğiz Gölü’nde izlemeler yapıldı. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.