Deniz dibi temizliği kampanyası Gümüşlük’ten başladı

Bu haber 17 Mart 2015 - 0:51 'de eklendi ve 445 kez görüntülendi.

denizdibiBodrum’da başlatılan ‘Deniz Dibi Temizlik Kampanyası’, Gümüşlük Koyu’nda yapılan deniz dibi ve kıyı temizliği ile başladı.

Haber Merkezi

Doğal dengeyi korumak, kıyılarımızın ve denizlerin temiz tutulmasını sağlamak amacıyla ‘Denize en çok Mavi yakışır’ sloganıyla başlatılan birinci ‘Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası’nın startı Gümüşlük Koyu’ndan verildi.
Belediye personeli, gönüllü vatandaşlar ve Bodrum’da bulunan liman personellerinden oluşan 20 dalgıcın sabah saatlerinde başladığı deniz dibi temizliğinde, vatandaşlarda kıyı şeridinde yürüyerek çevrede bulunan çöpleri topladılar. Dalgıçların yapmış olduğu deniz dibi temizliğinde araç lastikleri, halılar, çok sayıda cam şişe, mutfak malzemeleri, teneke kutular, şemsiyeler, plastik kovalar, boşta kalan çapalar, halatlar ve terk edilmiş ağlar çıkartıldı.
Deniz dibi temizliğinin yapıldığı Gümüşlük’e eşi Hülya Kocadon ile birlikte gelen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Şimdi şöyle bir çöplere baktığımız zaman zaten kolay yolu seçmenin bir göstergesi bu. Yani tekneden veya karadan elinde boş olan bir şeyi en kısa yoldan denize atmışlar. Bugün Bodrum Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde yer alıyorsa, bunun nedenlerin bir tanesi, mavi denizi, doğası ve özellikle kentsel kimliğidir. Eğer bunlardan bir tanesini yok edersek, sürdürülebilir bir Bodrum’u devam ettirmemiz mümkün değildir. Bunun için denizimize, doğamıza, kentsel kimliğimize her zaman sahip çıkacağız ama bunları yaparken de eğitimi asla atlamayacağız. Bugün bu çöplere baktığımızda, altında yatan en büyük eksikliğin eğitim eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum” dedi.
5 Haziran’a kadar her hafta sonu Pazar günleri, ilçe genelinde sırasıyla tüm sahil ve koylarda yürütülecek olan deniz dibi çalışmaları, Gümüşlük’ün ardından Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü, Torba, Yalı, Bodrum, Gümbet, Bitez, Ortakent, Akyarlar ve Turgutreis Koylarında devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.