DEMOKRASİ BİZE DE GELECEK

Bu haber 18 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 954 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Rusya’ya gelen demokrasi en kısa zamanda bize de gelecektir. Demokrasiye mani olan kişiler ve kuruluşlar, kendi elleri ile getireceklerdir. Çünkü çıkmaza girecekler.  Onları en aciz zamanlarında, gene demokrasi kurtaracaktır. Çok partili demokrasiye 1950 yılında giren ülkemizde, muhalefete düşen tek parti döneminin politikacıları, yeni gelenlere hep İslâmî düzen getirecekler diye suçlamışlardır. 1950’den beri yapılan bütün seçimlerde hep sağ partiler iktidar olmuşlardır. Buna mani olmak için ihtilaller yaptırdılar, milli bakiyeli seçim kanunu ile seçim kazanacaklarını ummuşlardı olmadı. Millete cahil dediler, şimdi onun da modası geçti.
Büyük Millet Meclisinden daha yetkili olan, muhtelif memur guruplarını yetkili kıldılar. Bütün hedefleri hileli yollardan iktidar olmaktır. Koalisyon ile dahi olsa, üç ay iktidar olsalar yeter. Yeni gelecek iktidar devraldığı enkazı beş yılda temizleyemez. Bunun en yakın örneği son Ecevit hükümetidir. Öyle bir enkaz ki, tek başına iktidar olan partiye taş söktürenler, özerk denilen bürokrat guruplardır. Bunlara ilave Çankaya’da ellerine geçmişse vay milletin haline! 
1950 ile 1960 arası 10 yıl bütün dünyada altın yıllar olarak kabul gördüğü halde, 27 Mayıs1960 ihtilal sonrası CHP ile asker iş birliği başlamıştır. 12 Eylül 1980’de bu gidişe dur diyen gene askerler olmuştur. Bu defa yapılan  harekat çoğunluk olan sağ cenahtan destek gördü. Çünkü, Asayiş görev yapamıyordu. Her yerde asker gölgesi ve arkasında CHP baskı rejimi uyguluyordu. Ülke kuyruklar ülkesi, çalışmadan yüksek ücret alan sendikalara bu ikili arka çıkıyordu. Bütün sol fraksiyonlar sokağa dökülmüş, bunları arka çıkanlar da hep aynı ikili olmuştur.  Böylece  uzun yıllarda eğitim yıpranmıştır. Öğretecek kadrolar siyasetin içine girmiş, zaman zaman oralardan takviye beyanat veriyorlardı.
Her yerde sol’un sözü geçiyordu. 1960 ile 1980 arasında 20 yıl muhalefet de olmalarına rağmen, ülkede ayrık otu gibi ürediler. Laikliği dine karşı kullanarak, devamlı Milletin gönlünde yalnız nefret  kazandılar. İktidarların  yapmak istediği her güzel icraatı süngü gösterip, rant var karalamasını hemen her köşeden çığırtkanlık ederler.
Yıllar önce, 1959’da merhum devlet adamı Adnan Menderes’in hariciye bakanı olan Fatin Rüştü Zorlu, Avrupa birliğinin ikinci yılında, Yunanistan ile birlikte müracaat ettiler. Biz de olduğu gibi Yunanistan’da da ihtilal oldu. Onlar kendi milletine yakın olmaya çalıştılar.
Her akşam  kiliseden yayın yaparlardı. Askerler ayin yaptıktan sonra neden ihtilal yaptıklarını anlatırlardı. Halkla ilişki neticesinde askerler, hiçbir siyasi partinin yörüngesine girmeden seçime gittiler. İhtilal öncesi başbakan olan Karamanlis bu defa Cumhurbaşkanı seçildi. İlk işleri Avrupa Birliğine girmek olmuştur. Orada bir daha ihtilal olmadı ve ülkeleri kalkındı fert başı hasıla 50 bin deniliyor.
Tütün ve pancar bizde yasak oldu. Oysa Yunanistan, bizim çiftçimizin zoraki ürettiği tütünü bizim adımız geçmeden kendi malı gibi çok yüksek fiyata pazarlıyor. Bizim astığımız Fatin Rüştü Zorlu, 1959’da kendi bünyesindeki elçilere şöyle sitem ettiği belge ile sabittir. Eğer Yunanistan ortak pazara girer de biz giremezsek, bizim her mahsulümüz elimizde kokar. Nasıl oluyor da Yunanistan’ın Avrupa pazarına ortaklık müracaatını duymazsınız.
Bu gün 59 yıl sonra hiçbir zaman olmadığı kadar Avrupa’ya yakınız. Bir yıl evvel bizi almazlar, çünkü gizli eller bu ülkeye her gün çıkmaza sokuyor diyorduk.
En yüce kurumlar adına basında kara haber yazılır oldu. Cinayetleri bir gizli el saklıyor. Asayiş bir yere kadar gidiyor orada tıkanıyordu. Ama şimdi öyle değil, gizli denilen her hiyanet, işleyenin bıraktığı şahit veya belge ile hemen aydınlanıyor. Bildiği haberi yazmamak ve onu hafife alarak yazmak devri umarım bitti. Koca Rusya, nerede ise ekonomisi çöküyordu. Bundan 18 yıl önce Demokrasi dedi. Bu haliyle Rusya bizim yakın dostumuz olmuştur. Yeni rejim ile yüzlerce yeni cami yapılıyor. Laiklik tam uygulanıyor. İsteyen  İslam okullarında okuyor,  isteyen başka dinleri yaşıyorlar. Umuyorum ve inanıyorum bize de Demokrasi gelecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.