Demirtaş Muğla’dan Geçti

Bu haber 27 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.460 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da 70’li, 80’li yıllarda MHP’nin Muğla il merkezinde miting yapabileceğini kim söyleyip, aklından geçirebilirdi? Ben geçirmezdim…

Rahmetli Alaparslan Türkeş’in il merkezine uğramadan Fethiye’ye geçtiği günleri bilirim. Yanlış anımsıyor olabilirim, Muğla’da MHP ilk mitingini 1999’da Devlet Bahçeli ile yaptı. Sanıyorum 2000 kişiye seslenmişti.

Hatta Bahçeli geçen yıl 30 Mart Yerel Seçimi’nde Muğla il merkezinde Akyol Pazarı’nda gezerek halkla tokalaştı. Bu oldu…

xx        xx        xx

Yine Muğla’da 90’lı yıllarda bir “Kürt hareketi” partisinin Muğla il merkezinde miting yapabileceğini kim söyleyip, aklından geçirebilirdi? Ben bu ihtimali de aklımdan geçiremezdim.

Muğla’da ilk mitingi 2011 Genel Seçimi’nde BDP‘nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Şehbal Şenyurt, Kışla Parkı‘nda yapmıştı. 2014’te de Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’i gördük Muğla il merkezinde…

Önceki gün Muğla HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ağırladı. Şehbal Şenyurt Kışla Parkı’na bin kişi toplayabilmiş miydi anımsamıyorum, ama önceki gün Demirtaş Menteşe Eski Garaj Alanı’nda 3 binin üzerinde bir coşkulu kalabalık topladı. Bu da oldu…

xx        xx        xx

MHP’nin ilk mitingi öncesinde Muğla’da tedirginlik, gerginlik vardı. Ancak beklenen herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. BDP’nin desteklediği Şehbal Şenyurt mitingi öncesinde de tedirginlik vardı, ama gerginlik yoktu. O mitingde de beklenen herhangi bir olumsuzluk olmadı.

Önceki gün yapılan Demirtaş mitingi öncesinde ise tedirginlik de yoktu. O kadar güvenlik önlemine bile gerek yokmuş!

Efesli filozof Herakleitos’un sözünü bilirsiniz; “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” der. Biz istesek de istemesek de, kabul etsek de etmesek de çok ciddi bir değişimden geçiyoruz.

Umarım herkes ne yaptığını biliyor ve herkesin aklı başındadır. Umarım bu toprakların 100 yıllık yorgunluğu diner artık…

xx        xx        xx

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muğla’ya ve Muğla’dan Türkiye’ye CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu’nun miting yaptığı Menteşe Eski Garaj Alanı’ndan seslendi.

İşte demokrasi ve demokrasinin güzelliği bu… Dağa, bayıra gerek yok. Ancak “barajlı demokrasi” de olmuyor!

Ki, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş önceki gün konuşmasının sonlarında “Her düşüncenin parlamentoda olması gerek. Öteki partilerde bir milletvekili ile olsun temsil edilebilsin.” demişti.

Koalisyonlarla ülke yönetilmiyor” gerekçesi ile farklı düşüncelerin önüne engel koymak ne kadar demokratik olabilir? HDP’nin önüne baraj koymak, barajı geçmesini istememek, “Git sen dağda oyna.” demek değil midir?

xx        xx        xx

Muğla Mitinginden önce İzmir mitinginde Syriza yöneticileri ile “Türkiye sosyalistlerinin” gözünü dolduran Demirtaş, Muğla’da “Türkiye Partisi” olma savını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Başkanlık Sistemi”ni kendilerinin engelleyebileceği iddiasını yeniledi…

Mitingi Öğretmenevi bahçesinden izledim. Gerek orada görüştüklerimde, gerekse miting alanını dolduranlarda Demirtaş’ın söyleminin alıcı bulduğunu gözlemledim. HDP’nin öteki turizm merkezlerine göre en az oy aldığı Fethiye’den bu güne kadar çıkan oy ile ters orantılı katılım dikkat çekiciydi. Yani alanda az çok “Kürt olmayan Muğlalılar” da vardı…

xx        xx        xx

Demirtaş miting alanına gelinceye kadar alanda yer alanlar Kürtçe ve Türkçe şarkılara eşlik ederlerken kürsüye çoğunluğu “üçü kadınMuğla Milletvekili Adayları da gelip birer kısa konuşma yaptılar. Adaylardan Mehmet Polat olabilir, elinde güller “33 kurşuna karşı 33 gül ile geldim” diyordu. Ardından da “Mustafa Muğlalının torunları burada, gülleri onlara atıyorum” deyip, kalabalığın üzerine atıyordu.

Oturduğumuz Öğretmenevi bahçesinde “Gerçekten Mustafa Muğlalının torunları mı var” diye kafasını kaldırıp, bakanlar oldu. Güldüm!

Eğer gülleri atan, sözleri ile “kinaye” yapmadı ise yapılan gelecek için umut verici bir davranış olarak değerlendirilebilir…

xx        xx        xx

Önceki gün mitingde bir ADD’linin (Atatürkçü Düşünce Derneği) açtığı pankart oldukça ilginçti. Az sayıda da olsa Türk Bayraklarının göze çarptığı alanda ADD Muğla Şubesi üyesi Zeki Kurt boynuna, Türk bayraklı Atatürk posteri asıp, “Bu ülkeyi birlikte kurduk kıymetini bilelim” yazılı pankart açtı. Miting alanında olsam Zeki Kurt’u alkışlardım.

Tepki gösterende olmadı…

Tersine HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim otobüsünün üzerinden ADD’li Kurt‘un açtığı pankarta atıfta bulunarak, “Arkadaşımız ne güzel yazmış. Evet, bu ülkenin kıymetini bilelim. Bu ülkenin, demokrasisinin kıymetini bilelim. Herkes birbirine saygılı ve sevgili olmalı. Ama ‘İleri demokrasi getiriyoruz’ diyen iki kişi var bu ülkede. Şaka gibi. İroni bunlar. Sanço ve Panço gibi, ‘Bu ülkeye demokrasi getirdik’ diye bağırıyorlar. Ortada demokrasiden eser yok.” diyordu.

xx        xx        xx

O gün ben mitinge gelenlerden izlenim edinmeye çalışırken, benden izlenim edinmeye çalışanlar da vardı. Uçuk sorular soranlar da oldu. Onlardan biri “HDP Muğla’dan bir çıkarır mı?” diye soruyordu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş konuşmasının sonlarında Muğlalılardan oy isterken “Parlamentoya Muğla’dan bir HDP’li milletvekili gönderin, barışın sembolü olsun” demişti…

Soru bu sözlerin ürünü müydü bilmiyorum, “HDP Muğla’da 70 bin oy alırsa neden olmasın.” diye yanıt verdim.

xx        xx        xx

Orada bulunanlardan biri “HDP’nin Muğla’dan kaç oy çıkartabileceğini” sorarken, bir başkası da HDP’nin Muğla’da AK Parti’ye mi, CHP’ye mi zarar vereceğini soruyordu… Bu iki sorunun yanıtını Muğla’da siyasetle ilgilenen hemen herkesin merak ettiğini de düşünüyorum.

2011’de BDP’nin desteklediği bağımsız aday 4.033 oy alırken, Cumhurbaşkanlığında kullanılan oyların 21 bin 101’ini Demirtaş almış. “Aradan bir yıl geçti, yine aynı oyu alırlar.” denebilir, ama önceki gün eski Garaj Alanı öyle demiyordu.

Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyların dağılımı şöyle; Bodrum: 5.700, Milas: 4.314, Marmaris: 2.213, Menteşe: 2.000, Fethiye: 1.757,  Yatağan 933, Datça 824, Ortaca 791, Seydikemer 619, Köyceğiz 602, Dalaman 572, Ula 542, Kavaklıdere 130 oy…

Doğrusu ben HDP’nin 7 Haziran’da 21 bin oyu 30 bine çıkartabileceğini umuyorum.

xx        xx        xx

Önceki gün alanda gençler çoğunluktaydı. Kadınların ise büyük bölümü türbanlı veya başörtülüydü. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise baraj meselesi yoktu. O nedenle Muğla’daki Kürtlerin hepsinin Demirtaş’a oy verdiğini sanmıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan o seçimde “Dindar Kürtlerin” oylarını almış olsa gerek…

Şimdi o oylar HDP’ye gidebilir ki miting alanı bunu gösteriyordu…

Ben bu seçimde CHP’den HDP’ye çok oy gideceğini de sanmıyorum. Çünkü Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermek istemeyen CHP’lilerin önemli bölümü oy kullanmamayı tercih ederken, “sosyalist kökenliCHP’lilerin de Demirtaş’a oy verdiklerini düşünüyorum.

Yani 7 Haziran’da HDP’ye CHP’den gidecek oyların zaten 21 bin oyun içinde olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bir miktar daha gidecektir, ama o oyların CHP’ye ciddi zarar vereceğini sanmıyorum.

Evet, HDP 7 Haziran’da 30 bin oy çıkartırsa şaşırmamak lazım… Daha da çıkabilir mi, ne kadar çıkabilir tahmin etmek zor.

Ancak yüzde 10-12 bandında barajı geçeceklerini tahmin etmek mümkün.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
resat öztepe 27 Mayıs 2015 / 16:46

Gocuman; Yazınzı bekleyenlerdenim. Yukarıda kaleme almış olduğunuz yazınızı da bekleyenlerdenim. İrkilmemek mümkünmü? Acaba bu yazıyı yazarken benim “GOCAMANIM” çok zorlandı mı? diye satır aralarında oldukça dikkatli okudum. bir kaç kelimecik buldum. “Miting” de Kürt olmayan Muğlalı sözü ilginç. Mustafa Muğlalı’nın torunlarına Gül atmak keyfiyeti oldukça manidar.Zira Gn.M.Muğlalı’nın kışladan adını bile!?… indirtdirdiler di. unutmamak gerekiyor sanırım. Napalım oy devşirmek,oy toplamak yada oylarını arttırabilmek için danışmanı iyi çalışmış demekki. sevgi ve saygı.

Sinan Akbey 27 Mayıs 2015 / 20:25

1994 de Gıyasettin Coşkun un belediye başkan adayı olduğu yılda yani Alpaslan Türkeş Muğla Merkez de miting yapmıştır. hamileyim arşivlerine baktığınızda alparslan türkeş’in yaptığı mitingin çillerden sonra en kalabalık miting olduğunu görebilirsiniz. Bir yazı yazdığınızda bir gazeteci olarak araştırırsanız görebilirsiniz. daha önceki yazılarımızda da mhp’nin milletvekili adaylarının çalışmadığını söylüyorsunuz her adayımızın facebook adresi vardır 6 adayımızın da nasıl çalıştığını oralardan görebilirsiniz beşinci sıra adayı mız ferat yüksel chp’li milas belediyesine seslenmiş yapılmayan yol için süre vermiş ve o yolu yaptırmıştır.