Demir, darbeyi kınadı: “Durum 12 Eylül’den vahim”

Bu haber 12 Eylül 2013 - 23:19 'de eklendi ve 1.606 kez görüntülendi.

demir12eylul31321654313131312 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin 33. Yıl Dönümünde bir mesaj yayınlayan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 12 Eylül faşizmini anımsatarak, “Bugün, 12 Eylül zihniyetinden ve yasalarından kurtulmayı dilinden düşürmeyen AKP İktidarı, bu darbe ürünü kurumların ve yasaların arkasına sığınmaktadır.” dedi.
Özcan Özgür
12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin 33. Yıl Dönümünde bir mesaj yayınlayan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, “12 Eylül darbesi, 100 binlerce kişinin tutuklanarak, bir çoğunun ömür boyu hapse mahkum edildiği, 517 vatandaşımız hakkında idam kararının verildiği, 50 yurttaşımızın idam edildiği, karakollarda ve cezaevlerinde işkencelerin hüküm sürdüğü, karanlık ve faşist bir dönemdir.” dedi.
Mesajında “Bugün, 12 Eylül zihniyetinden ve yasalarından kurtulmayı dilinden düşürmeyen AKP İktidarı, bu darbe ürünü kurumların ve yasaların arkasına sığınmaktadır.” diyen Milletvekili Demir, 12 Eylül dönemi ile bu günü karşılaştırdı. “12 Eylül 1980 darbesi döneminde 31 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de şu an darbe döneminden bile daha vahim bir durum yaşandığını, . Bugün tutuksuz 123, tutuklu olarak ise 64 gazeteci terör suçlamasıyla yargılanmaktadır. AKP iktidarı, susturulmuş ve hak aramaktan korkan toplum ve medya istemektedir.” diye ifade etti.
AKP Hükümeti’nin Suriye için savaş çığırtkanlığı yaparken, yurttaşlarımızın geleceğini ve hayatını hiçe saydığını belirten Milletvekili Demir, hükümetin bugün herhangi bir savaş durumunda, 5 bin kişinin ölmesi ihtimalini de görmezden gelmekte olduğuna dikkat çekti. Milletvekili Demir sözlerin şöyle sürdürdü:
“12 Eylül’deki tanklı, üniformalı bir faşizm döneminden, bugün Başbakanın yürütmeyi, yasamayı, yargıyı kontrol ettiği, öğrencilere, medyaya baskı uyguladığı ve sivil dayatmanın yaşamın her alanında yaşandığı sivil, otoriter, baskıcı bir döneme geldik. Ne yazık ki, 12 Eylül 1980 Kenan Evren’inden, 2013 Recep Tayyip Erdoğan’ına, değişen bir durum yoktur. Son yıllarda tıpkı darbe döneminde olduğu gibi sendikacıların, gazetecilerin, öğrencilerin evlerine yapılan baskınlar, tutuklamalar, yurt genelindeki Gezi Parkı eylemlerinde olduğu gibi haklarını aramak isteyen yurttaşlarımızın biber gazı, polis copları, plastik mermiler ve kimyasal maddeli su sıkan tomalarla susturulmaya çalışılması, gözaltına alınıp tutuklanması, 12 Eylül 1980 düzeninin bugün AKP eliyle devam ettirildiğinin somut kanıtlarıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.