Demek Rektörünle Beraber AKP’ye Karşıydınız Ha?

Bu haber 07 Ocak 2014 - 9:05 'de eklendi ve 2.074 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz
Üniversiteler siyasetle uğraşmazlar; siyaset bilimi yaparlar. Şahsî siyasî tercihleri farklı olabilir ama kurumsal ve akademik olarak siyaset dışı iş yaparlar. Herkesin siyasî tercihi olabilir; hatta olmalıdır da.
Malumunuzdur, ben ülkücü gelenekten gelen biriyim ve “partizan ülkücüler”den; yani MHP siyasetiyle meşgul ülkücülerden ayırmak için kendimi “bağımsız ülkücü” olarak tanımlıyorum. MHP, “medeniyet milliyetçiliğ”ni terk edip etnik milliyetçiliğe sapalı beri, ben siyaseten bağımsız düşünen biriyim.
Bizim yıllarca savunduğumuz ilkeleri hayata geçireceğini görünce Ak Parti siyasetini destekledim. Bunu da şahsî çıkar beklentisi ile yapmadım. Bu iktidar zamanında hiç bir yönetim görevim olmadı ve hatta Ak Parti’nin iktidara gelmesinden önce başlayan Bölüm Başkanlığım, 28 Şubat artığı rektör zamanında, 2004 yılında; yani bu iktidar zamanında ceza verilerek sonlandırılmıştı.
Bir aydın olarak Türkiye ile ilgili düşüncelerim ve endişelerim vardı. Bu endişelerimi yazdım hep. Düşüncelerimin hayata geçmesi konusunda, bu iktidar iyi şeyler yaptı ve ben de bu yapılanları açıktan destekledim. Yanlış yaparsa, onu da eleştiririm.
Bütün bunları niye yazdım?
Ben, hiç bir siyasî partiye gönül bağı ile bağlanacak bir yapım yoktur. Ama pek çok insanın gözünde, sanki iktidar partisi sevdalısı gibi görülürüm. Hele 2010 yılına kadar!… Yani rektör değişinceye kadar, bazılarının gözünde üniversitenin tek Ak Partilisi bendim (!) Şimdi başta rektör olmak üzere maşallah herkes Ak Partili olmuş da bana yer kalmamış(!)
İşte herkesin Ak Partili olduğu üniversitenin rektörü, tuttu Başbakan tarafından Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi. Mansur Bey de canla başla çalışıyor seçimi almak için. İnşallah başarır. (Tabii, ismi etrafında dolaşan spekülasyonları bir an önce izâle etmesi lazım. Spekülasyonları da yazarız ilerde.)
Mansur Hoca aday olunca geçen senelerde olan bir olayı hatırladım ve acı acı gülümsedim.
Olay şu: Bizim üniversitemizde çalışan bir yönetici (Ki Mansur Hoca tarafından atanmıştır.), başka bir şehre gittiğinde, “Neler yapıyorsunuz?” diyenlere, “Sayın Rektörümle beraber, AKP’lilere karşı mücadele ediyoruz.” demiş.
Karadenizli’inin dediği gibi “Şimdi noldi?”
Şimdi o rektör Ak Parti’den aday… Bakalım o yönetici, şimdi AKP’lilere karşı (Onların kim olduğu belli değil ama Harmandar’ın Ak Partili olduğu âşikar.) mücadele edecek mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI
bülent çeçen 07 Ocak 2014 / 11:59

Sayın hocam; sizede Başbakanın danışmanları tarafından önümüzde ki dönem kazanamayacağınız REKTÖR lük seçimi kaçıncı sıra olursa olsun CUMHURBAŞKANLIĞIN da atamamızı yaparız diye söz verilseydi sizde 17:00 da istifa eder aday olurdunuz. Ama adaylık konuşmanızda kesinlikle şu cümleyi siz kurmazdınız “başbakanımız tevdi etti bende kabül ettim” gibi bir cümle kurmazdınız.Ama rektör hocam bir şeyin farkına geç varacak kazanamayınca geri dönecek Öğretim Üyesi olarak .rektörlük seçimlerinde ona vaad edilen vaadler yerine getirilecek mi? yoksa İl başkanı nın oyunu cuk diye yerine getirilip bir komploya kendi kendine kurban mı olacak…Bence rektör hocam hani bir söz vardır ” KENDİ AYAĞINA SIKMAK” bunu yaptı ve son pişmanlık fayda etmeyecek….BEKLEYECEĞİZ VE GÖRECEĞİZ…

bedri altaş 07 Ocak 2014 / 20:42

Siz ne diyorsunuz hoca seçimi kazanacak. Büyükşehir başkanı olacak.öyle hocayı hafife almayın. Köylerin oyları hocayı iktidara taşır. tüm muğla b.şehir hudutları hocayı tanıyor. Hoca Sayın güründenede sayın mhp adayındanda muğlada daha çok tanınıyor. bunu unutuyorsunuz. bodrumdan fethiyeye hocayı tanımayan yok bir kere hocayı Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet SEZER yıllar önce tanıttı. Hocayı zamanında mağdur ettiler. Hoca seçimi kazanacak.

Tülay Bektaş 07 Ocak 2014 / 20:45

öyle hocayı hafife almayın. Köylerin oyları hocayı iktidara taşır. tüm muğla b.şehir hudutları hocayı tanıyor. Hoca Sayın güründenede sayın mhp adayındanda muğlada daha çok tanınıyor. bunu unutuyorsunuz. bodrumdan fethiyeye hocayı tanımayan yok bir kere hocayı Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet SEZER yıllar önce tanıttı. Hocayı zamanında mağdur ettiler. Hoca seçimi kazanacak.

Halim tektas 08 Ocak 2014 / 22:00

Hoca Sayın güründenede sayın mhp adayındanda muğlada daha çok tanınıyor. bunu unutuyorsunuz. bodrumdan fethiyeye hocayı tanımayan yok bir kere hocayı Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet SEZER yıllar önce tanıttı. Hocayı zamanında mağdur ettiler. Hoca seçimi kazanacak

Ferati Dikkat Çeker 09 Ocak 2014 / 00:38

Sayın Açıkgöz hocam, bu bahsettinğiniz süreçte KENDİ REKTÖR ADAYLIĞINIZDAN bahsetmiyorsunuz ama! Bir de müstear yazılarınızla mhpden atılanları AKPARTİ’ye davet ediyorsunuz da Mansur hocayı niye kabullenemiyorsunuz? Yoksa hala REktörlük filan he? Olmadı hoca olmuyor? Paçaların dan diyorum akıyor.!

Namık Açıkgöz 09 Ocak 2014 / 01:37

Ferati, yazımı okurken beynini kullan; başka yerini değil.
Yazımda Harmandar’ın aday olmasını desteklediğimi görürsün.
Ben müstear isim arkasına saklanmam. Senin iddia ettiğin mahiyette bir yazım da yok.
Sen yürekliyse takma isim arkasına gizlenmesene!… Yüreğin varsa erkekçe adını yaz.
Ayrıca senin ağzının paçalarımda ne işi var?

Yenal Senal 17 Ocak 2014 / 18:42

hocam, siz rektör olmalıymışsınız! son yorumunuzla bunu ispatlamışsınız. baya beyefendiymişsiniz hani! 🙂 Hamle gazetesi bu yorumlara bakıyor mu?