Delinin Kuyuya Attığı Taş…

Bu haber 12 Ağustos 2017 - 0:24 'de eklendi ve 1.271 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yazılarımın düzenli çıktığına bakmayın.

Neredeyse iki hafta oluyor, Ören’deydim.

Sabah akşam sallandık.

Gündüz geldiğinde oturduğum yerden, gece geldiğinde yattığım yerden kalkmadım.

Ayıp mı ettik bilmiyorum!

Basınımız kadar ayıp ettiğimi de sanmıyorum.

Şunun şurasında bir avuç turist var, onu da kaçıracaklar…

Ören’den döndük artık.

Sezen Aksu’nun “Kalbim Ege’de kaldı” dediği gibi…

Kalbim Melih Cevdet Anday’ın, Can Yücel’in, İlhan Selçuk’un, Cevat Şakir Kabaağçlı’nın, Şadan Gökovalı’nın vurgun yediği kıyılarda, Ören’de kaldı…

Ören’den korkup kaçtığım da sanılmasın.

Hem her yer sallanıyor…

Allah’tan gelen sarsıntıdan korkmanın da alemi yok.

Siz kuldan gelenden korkun.

xx           xx           xx

Ören’de sadece sallanmadık. Bir de Ayhan Oğan haberleri ile yatıp kalktık.

Bu konuda herkesin bir fikri var…

Hamle’den köşe komşum, refikim Prof. Dr. Namık Açıkgöz, facebook hesabından “Ayhan Ogan, sistem ile devleti karıştırmış ve kendine bin beden fazla gelen bir gömlek giymeye kalkmıştır. ‘Yeni Türkiye’ yeni bir devlet değil, Cumhurbaşkanı Hükûmeti sistemidir. O kadar…” demiş.

Doğru demiş…

Namık Hocamıntashih’ gibi yorumuna Halil İbrahim Güncan da şu saptamayı bırakmış:

Devlet kurmak büyük laf dikkat etmek lazım devletin zihniyeti anlayışı yapısı bakışı değişiyor demek başka ‘Yeni devlet kuruyoruz’ demek başka. Yeni devlet kurmak için eskiyi yıkmak lazım bir yerde.

Peki bu Ayhan Oğanmeczup’ olmadığına göre ‘devlet’ ile ‘hükümeti’ karıştıracak kadar cahil mi?!

xx           xx           xx

Bir şeyi kırmak yapmaktan kolaydır” dediklerine bakmayın.

Neredeyse 100 yaşında bir devleti öyle bir referandumla yıkmak kolay mı?

Hadi “Bu devleti yıkıp, yenisini kuracağız” diye bir referandum yapın bakalım, sandıktan 16 Nisan sonucu çıkıyor mu?

Çıkmaz…

Ahmet Hakan da köşesinde ilginç bir başlık attı:

Bu şekilde devlet değil turşu bile kuramazlar

Hakan bazılarının “– Ayhan Oğan doğruyu söyledi; – Yalan mı?; – Yeni devlet kurulmuyor mu?; – Hakikaten de Ayhan Oğan doğruyu söylemiş olabilir; – Hakikaten de yeni devlet kuruluyor olabilir.” dediklerine dikkat çektikten sonra devam etmiş:

Fakat ağalar!

Kurulmakta olan yeni devletin kurucu babaları arasında yer alması gereken…

Binali Yıldırım’lar, Bekir Bozdağ’lar, Mahir Ünal’lar falan ne diyor? Şunu diyorlar:- Şaka mı yapıyorsunuz?;- Ne yeni devleti?;- Devleti Atatürk kurmuştur;- Allah bu millete bir daha yeni devlet kurdurmasın.

Yeni devletin kurucu babaları arasında yer almaları gereken bu şahısların.. Cesurca, yiğitçe, yüreklice, açıkça… ‘Evet, biz yeni bir devlet kuruyoruz’ demediği, diyemediği, demekten çekindiği bir ortamda… Bırakın devleti… Turşu bile kurulamaz.

xx           xx           xx

Bu turşudan başıma gelmedik kalmamıştı… Yine böyle bir Ağustos ayıydı. 12 Eylül günleri…

İzmir’de gözaltındaki arkadaşlardan haber gelmişti.

İçeride sıcaktan bitlenmişlerdi.

Dışarıda sıcaktan hamlar ermeye başlamıştı. Hıyarlar da… Mevsim turşu kurma zamanıydı da. Muğlalınınhıyar turşusu” güzel olurdu. Meğer hıyar turşusu Şili’de de kurulurmuş.

Bir gün adamın biri Şili Devlet Başkanı Pinoche’ye sormuş:

Turşu mu kolay kurulur, cunta mı?

Pinoche hiç düşünmeden yanıt verir:

Cunta.

Soruyu soran şaşkınlık içinde bu defa “Olur mu efendim… Koskoca devlet yönetimi hiç turşudan kolay kurulu mu?” diye sorar. Pinoche yine hiç düşünmeden yanıt verir:

Kurulur, kurulur… Turşu kurmak için bir sürü hıyara ihtiyaç var. Cunta öyle mi? Cunta kurmak için üç, beş hıyar yeter.

xx           xx           xx

Bugün bu fıkrayı yazdım diye alıp götürmüyorlar. Suç değil… O zaman suçtu. Bakarsınız yarın yine suç olur. Benim ülkemin ve insanımın kaderi bu…

Ülkemizin “Kenan Evren cuntası” denilen 5 general tarafından “yasaklarla” yönetildiği günlerdi.

Pinoche için yazdığım fıkra için “Hayır Kenan Evren ve öteki generaller için yazdın” denilmiş ve Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nde Milli Güvenlik Konseyi’ne hakaretten yargılanmıştım.

1 yıl hapis ve ayrıca 1 yıl gözetim cezası almıştım. 4 ay sağıma döndüm, 4 ay soluma döndüm, 8 ay yatıp çıktım. O zaman ziyaretime gelenler şöyle diyorlardı:

Geçer… Merak etme bu günlerde geçer

Geçiyor. Geçti…

Bugünlerde geçecek…

Bir koca kış özlemin çekmiştim. Ören’de 10 gün bile geçti.

xx           xx           xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’de de “İşimiz kolay değil” dedi. İki gün önce Rize’de AK Partili hemşehrilerine seslenirken iki, üç defa bu ifadeyi tekrar etti. Erdoğan gibi güçlü bir lider önündeki ‘siyasi zorluğu’ ilk defa bu kadar açık ifade etmekle kalmayıp, tekrar tekrar söylüyor…

Ayhan Oğan gibiler olduğu sürece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işi kolay olmadığı gibi zorlaşacak görünüyor.

Bir deli kuyuya bir taş attı, kırk akıllı çıkaramıyor.

Başta da dedim. Bu Ağan meczup değil. Elbette deli de değil.

Olsa olsa herkesin söyleyemediğini söyleyebilecek kadar deli olabilir. Belki de akıllı…

Erdoğan, Rize’de partililerini “Siz kolay edeceksiniz” diyerek de bir nevi seferberliğe çağırdı, hatta iki defa da “Adeta” yeni bir “istiklal savaşı” diyerek…

Erdoğan haklı; 2019 Kasımında öngörülen gelecek seçimde yeniden cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50 artı 1 oya ihtiyacı var. Bunu eğer ilk turda kimse alamazsa Erdoğan’ın ikinci turda kazanma ihtimali tabii ki var. Ancak aynı zamanda yapılması öngörülen milletvekili seçimlerinde ikinci tur yok. Oysa 16 Nisan halk oylamasıyla getirilen yeni sistem, tasarlandığı gibi işlemesi için Cumhurbaşkanının Meclis’te tek başına iktidar olan partinin başında olmasını öngörüyor. Hal böyle olmazsa Cumhurbaşkanı seçimi tekrarlanabilir…

Yine olmazsa “Nereye kadar?” sorusu gündeme gelebilir!

xx           xx           xx

Herkes biliyor ki, yüzde 51,4Evet” oyları içinde MHP ve BBP oyları da var. AK Parti, Kasım 2015’te yüzde 49,5 oy oranına erişmişti, ama referandumda oy kaybına uğradığı da ortada. Muğla’daki kurmayları farkında olmasalar da Erdoğan bu gerçeğin gayet farkında…

Meral Akşener-Ümit Özdağ tarafından kurulmakta olan yeni parti, MHP’nin 2015’teki yüzde 11,9 oyunu yarıya indirse bile, kalanı dahi AK Parti’yi yüzde 50’ye yaklaştırmaya yetebilir…

İşte bu noktada oyları azalacak bile olsa MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin anahtar rolü kendiliğinden ortaya çıkıyor.

İşte o Ayhan Oğan’ın “Yeni devlet kuruyoruz, lideri Erdoğan” sözleriyle Bahçeli’nin test edildiğini söyleyenlerde var. Testin Oğan’a Bahçeli’den gelen yanıt ile anlaşıldığı belirtiliyor.

Bahçeli’nin Erdoğan’a yaptığı “Cevabını versin” mealindeki çağrı üzerine, Erdoğan geçen Perşembe günü üst üste iki kez “Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti” diye malumu ilan etmek durumunda kalırken, bir de AK Parti’den “Kurucu liderimiz Atatürk” açıklaması geldi.

İyi de kurucu liderimiz Atatürk’ün memleketinde bir delinin attığı taş kuyuda duruyor. Taşı atan deli de yerli yerinde duruyor…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.