Deliller okundu, kayıtlar açıklandı

Bu haber 29 Nisan 2017 - 0:29 'de eklendi ve 661 kez görüntülendi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenlenmesine ilişkin davada mahkeme heyeti elde bulunan delilleri sanıklara açıkladı. Sanıklardan Haldun Gülmez’in üst aramasında ele geçirilen ‘H.E. duaları’ yazılı kağıt gösterildi. Zekeriya Kuzu ile çalışan bazı astsubayların ifadelerinde, “Zekeriya Kuzu MAK Timini bizden ve bizden olmayanlar diye ikiye böldü” ibaresi yer aldı.
Kadir Tamer
Marmaris’te 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenlenmesi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin 3’ü firari 44’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmada mahkeme heyeti elde bulunan delilleri sanıklara açıkladı.

‘H.E. Duaları’ Yazılı Kağıt Gösterildi

Deliller arasında yer alan ve saldırıda göğsünden yaralanan tutuklu sanık Deniz Kurmay Yüzbaşı Haldun Gülmez’in üzerinden çıkan ‘H.E. duaları’ yazılı kağıt gösterildi.
‘Sultana uy, zalimden korkma’, ‘Cihad’, ‘Korku Anında’ ve ‘Hizbul hasin’ ara başlıkları ile yazılı, ‘Sultan zaliminden korkma, Allah benim kulumu Tayyip Erdoğan ve taraflarının şerrinden Allaha sığınırım’ ibarelerinin bulunduğu kâğıdı inceleyen tutuklu sanık Gülden, bu duanın kendisine ait olmadığını söyledi. Bunun üzerine söz alan mahkemenin duruşma savcısı, bu kâğıdın sedye üstünde yapılan Haldun Gülmez’in üst aramasında ele geçirildiğini belirtti.
Yazılı İfadeler Okundu
Tutuklu sanıklardan Zekeriya Kuzu’unun İzmir’de bulunan mesai arkadaşlarından alınan ve mahkemeye sunulan ifadeleri okundu. Zekeriya Kuzu ile çalışan bazı astsubayların ifadelerinde, “Zekeriya Kuzu MAK timini bizden ve bizden olmayanlar diye ikiye böldü. Kendi timinde başarılı olamayanları rütbe terfi ettirdi, rütbe terfi hak edenlere de rütbe vermedi, bize katılırsanız sizin de yolunuz açılır diyordu. O zaman anladık ki Kuzu ve timi FETÖ/PDY üyesi” ibareleri yer aldı.
‘Seymen Bu Yapının İçinde’
N.K. isimli bir askerin Kocaeli’nde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde saldırıda Özel Kuvvetlerden oluşan ekibe komutanlık eden Şükrü Seymen için, “Devre arkadaşım olan Şükrü Seymen’in bu yapı içinde olduğunu biliyorum” dediği ifade okundu.
155 Kayıtları Açıklandı
15 temmuz gecesinde gelen ihbarlarda mahkeme başkanı tarafından okundu. Marmaris’e gelen askeri helikopterlerle ilgili ilk ihbarın saat 03.03 sıralarında geldiği görülürken 3 ayrı operatör üzerinde bulunan 155 hattına sabah saatlerine kadar çok sayıda ihbar geldiği görüldü. İhbarların büyük çoğunluğunda helikopter ve çatışmaları bildirmesi yer alırken bazı vatandaşların televizyonda gördükleri darbe girişimi hakkında bilgi almak için aradıkları da dikkatlerden kaçmadı. Mahkeme heyeti tarafından açıklanan 155 kayıtlarında polis ekiplerinin hareketliliği ise saat 22.59’da verilen ilk talimatla başlıyor.
155 polis hattına gelen 15 Temmuz gecsi gelen ihbarların bazıları şöyle:
Saat 03.03: (ihbarcı) Abi helikopterler geliyor, askeri helikopterler, bilginiz olsun…
(operatör) Emniyete doğru mu geliyor….
(ihbarcı) Bilmiyorum, havada 2-3 helikopter var size doğru geliyor….
Saat 03.06: Caside Maris etrafında helikopterler alçak uçuş yapıyor…
Saat 03:10 Silah sesleri geliyor, havada uçanlar var nedir bunlar…
Saat 03:13 Otel etrafına helikopterlerden kovanlar düşüyor…
Saat 03:15 Banu otel tarafına helikopterlerden bir şey bıraktılar….
Saat 03:17 İki ışıksız helikopter geçti askeri bilginiz varmı….
Saati belli değil: Yazıcı Otel’in arka tarafına helikopter inmeye çalışıyor durum nedir…
Saat 03:25 Helikopterler şu an Clup Yazıcı Turban otele indiler, ateş açıyorlar sivillere, Skorsy helikopteri indi kimi görseler ateş açıyorlar…
03:29 Turban üzerinde helikopterler uçuyor, Caside Maris bahçesine indiler, ateş açıyorlar, şu an polis burada polis yok…
03:40 Ateş sesleri var, bomba sesleri geliyor…

Ambulans Saati Açıklandı
Otel etrafında meydana gelen çatışmada şehit olan Nedip Cengiz Eker için istenilen ambulansın çıkış saati ve olay yerinden ayrılışı ve hastaneye geliş saati mahkeme heyeti tarafından açıklandı. Şehit polis memuru Nedip Cengiz Eker’in yaralı olduğuna dair ilk ihbarın saat 03.56’da verildiği, ambulansın olay yerinden ayrıldığı saatin 04:35 olduğu, ambulansın hastaneye ulaştığı saat ise 04:40 olduğu belirtildi.
 

 

Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız: Villada Öksüz’ü gördüm, sanıklarla aynı ortamda bulunmadım

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak daha önceden gizli tanık olarak ‘Kuzgun’ kod adıyla ifade veren daha sonra kimliğini kendi isteği ile açıklayan ve halen tutuklu bulunan Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Cumhurbaşkanı’na ‘suikast davası’nda SEGBİS aracılığı ile tanık olarak ifade verdi. Yıldız ifadesinde 15 Temmuz darbesinin planlandığı villaya gittiğini ve o villada Adil Öksüz’ün de bulunduğunu söyledi. Mahkemede ayrıca villada olduğu iddia edilen Gökhan Sönmezateş’in aralarında bulunduğu 6 sanık kamera karşısına geçirilerek Yıldız’a gösterildi. Kamera karşısında bulunan sanıkları tek tek inceleyen Halil İbrahim Yıldız, sanıklardan hiçbirini tanımadığını ve herhangi bir ortamda bir arada bulunmadığını ileri sürdü.
Kadir Tamer
15 Temmuz darbe girşimi ile ilgili olarak daha önceden gizli tanık olarak ‘Kuzgun’ kod adıyla ifade veren daha sonra kimliğini kendi isteği ile açıklayan ve halen tutuklu bulunan Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, bu kez Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cumhurbaşkanı’na ‘Suikast Davası’nda tanık olarak ifade verdi. SEGBİS sistemi ile ifade veren Yıldız, 9 Mart 2017 tarihinde mahkemeye verdiği ifadesinin aynısını burada vereceğini belirterek, “Bugün de bu ifademi teyit ediyorum. Herhangi bir değişiklik yoktur. Ankara’daki villada yapılan toplantıda şu anki sanıklardan kimseyi görmedim. O villada yaklaşık 1.5 saat kaldım. Bir görev vermek üzere beni çağırmışlar. Görevi aldım ve daha sonra oradan ayrıldım. O villada tanıdığım kimse yoktu. Görev tebliğ edilirken ‘FETÖ unsuruyuz’ demediler. 3 katlı bir villa idi. Odalarda çalışanlar vardı. Kim olduklarını göremedim. Sadece akşam namazı için toplandılar daha sonra odalarına çekildiler” diye konuştu.
Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ’un “Toplantı yapılan villaya ne şekilde gittin” sorusuna Halil İbrahim Yıldız, “Benimle irtibatı olan şahıs ile Ankara’da buluştuk. Bu kişi beni başka bir şahısla buluşturdu. Cemaatten olan şahsın arabası ile toplantının yapıldığı villaya birlikte gittik. Odadakiler yapılacak olan darbeye çalışıyorlardı. Diğerleri neyi çalışıyordu bilmiyorum” yanıtını verdi.
‘Öksüz O Villadaydı’
Yıldız, Mahkeme Başkanı’nın Adil Öksüz’ün o villada bulunup bulunmadığı sorusu üzerine ise, “Adil Öksüz’ü ilk defa orada gördüm. Gazetelerde fotoğrafını görünce villadaki kişinin Adil Öksüz olduğunu anladım. Benim bulunduğum sırada bu kişi namaz kıldırdı, öğle yemeği arasında kendisi ile 10-15 dakika sohbet ettik. Görüşmem o kadar oldu. Villada 15 kişiden fazla insan vardı” dedi.
‘Emir Komuta Zinciri Olduğunu Düşündüm’
Mahkemede sanık avukatlarının darbenin FETÖ tarafından yapıldığını anlayıp anlamadığı sorusuna Halil İbrahim Yıldız, “Fethullahçı terör örgütünün darbesi olduğunu anlamadım. Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanlarının desteklediğini sadece Hava Kuvvetleri Komutanı’nın destek vermeyeceğini söylediler. Bu nedenle yapılan faaliyetin emir komuta zinciri içinde yapılacağını düşündüm” cevabını verdim.
Sönmezateş Kamera Karşısına Geçti
Halil İbrahim Yıldız’ın ifadesinin ardından Mahkeme Başkanı aralarında villada bulunduğu iddia edilen Gökhan Sönmezateş’in aralarında bulunduğu 6 sanığı kamera karşısına geçirerek, tanıyıp tanımadığını sordu. Kamera karşısında bulunan sanıkları tek tek inceleyen Yıldız, sanıklardan hiçbirini tanımadığını ve herhangi bir ortamda bir arada bulunmadığını ileri sürdü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.