Deli Dumrul Tüneli!

Bu haber 27 Ocak 2016 - 22:58 'de eklendi ve 1.455 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İnternette Oda TV haberlerinde gördüm. “Muğla AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ‘Bu ülkenin yüzde 50’si bu ülkenin gerçek sahipleri’ dedi.” diye başlık atılmıştı. İnanamadım. İnanmak istemedim. Ancak gerçekti. 16 Ocak’ta Marmaris İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Küreci’nin kürsüden söylediği sözler videoya çekilmişti. KüreciBu ülkenin %50’si bu ülkenin gerçek sahipleri ve bu ülkede hizmet aşkı olan insanlar olduğu müddetçe de o yüzde 50 bu milletin efendisi olacaktır” diyordu.

Türkçe’de buna “Cami duvarına işemek” derler. Ben İhsan Küreci’nin gereğini yapmasını bekliyorum…

 

xx           xx           xx

Yüzde 50 gafına yarın devam ederiz. Biz konumuza gelelim. Göcek Tüneli Muğla’nın en eski yılan hikayelerindendir. O tünel senelerce politikanın, politikacının malzemesi oldu. Hangi genel seçim olsa, o seçimde iktidar olan partinin genel başkanı tarafından kullanıldı.

8 başbakan 11 bakan 13 hükümet eskiten Göcek Tüneli nihayet AK Parti iktidarının ilk yıllarında Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in gayretleriyle dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından “yap-işlet-devret” modeliyle yaptırıldı. Yapımı ve dolayısıyla 26 yıl işletmesi Lider İnşaat tarafından üstlenilen ‘Göcek 1 Tüneli8 Eylül 2006’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmıştı. Hal böyle olunca “Göcek Tüneli yılan hikayesi noktalandı” demek lazım, ama… Göcek Tüneli yılan hikayesi olmaya devam ediyor…

 

xx           xx           xx

Göcek 1 Tüneli’nin temel atma töreni milletvekili olarak Hasan Özyer ile Seyfi Terzibaşıoğlu’na nasip olurken, açılışı Terzibaşıoğlu’na nasip oldu. Göcek 2 Tüneli de dönemin Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın gayretleriyle gündeme alınmıştı.

Bakarsınız Göcek 1 Tüneli’ni Başbakan olarak açan Recep Tayyip Erdoğan Göcek 2 Tüneli’ni de Cumhurbaşkanı olarak hizmete açar. Yakışırda…

Ancak ben yaşanmakta olan tartışmalardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir açılışı yapacağını sanmam! Yapılırsa o gün orada açılabilecek pankartları düşünebiliyor musunuz? Olasılıkla işte onlardan biri: “Hani parasız olacaktı?

 

xx           xx           xx

Göcek 1 Tüneli bugünlerde ikiziyle ve zammıyla gündemde…

Temeli 2013’te atılan Göcek 2 Tüneli inşaatı 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı, ama nedense tünel henüz hizmete açılmadı. Yoksa eski tünel zarar etmesin diye mi?

Sadece DalamanFethiye sınırında değil, MilasSöke sınırında da 2 tünelimiz oldu. İlki 1950’li yıllarda açılan Karacabel Tüneli’nin yanında Ekim 2014’te ikinci tünel hizmete girdi.

Biri geliş, biri gidiş olarak kullanılan Karacabel Tünelleri de ücretli olacak mı? Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün Bodrumlulara söz verdiği Yalıkavak Tüneli’nden ücret alınacak mı?

 

xx           xx           xx

Senelerce “O dağda tünel açılmaz” denilmişti, ama açıldı. Senelerce kandırıldığımızı öğrendik… Tünel açılıp hizmete sokulunca “Devlet’in imkanları sınırlı olduğu için bu işi özel sektöre yüklediler herhalde” diye düşünüyorduk, Devlet’in kendi imkanları ile 2,5 yılda tünelin aynısını yapabildiğini gördük. Senelerce yanıldığımızı öğrendik… Mademki Göcek 1’i yapabilecek güce sahiptik, neden kalkıp özel sektöre “yap, işlet, devret” dedik? İlk tünel oradaki trafiği kaldırmadığı için mi, yoksa motorlu araç sahiplerini tünel geçiş ücretinden kurtarmak için mi ikincisi yapıldı?

İkinci tünelin ücretsiz olması halinde, kimsenin paralı birinci tüneli kullanmayacağı düşünülmemiş olmalı… (!) Yap işletmecinin ikinci tünel kendisine rakip olunca soluğu mahkemede alacağı da düşünülmemiş olabilir mi?

Herkesin sorusu “Hani ikinci tünel ücretsiz olacaktı?” şeklinde. Benim sorum ise başka:

Sahi ya o kuyuya taşı kim attı?

 

xx           xx           xx

Kafaları karıştıran, herkesi şaşkına çeviren açıklamayı partisinin Dalaman’da Ocak Ayı İstişare Toplantısı’nda AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci yapmıştı. Göcek 2 Tüneli ile ilgili Ulaştırma Bakanlığıyla görüştüklerini belirten Küreci o toplantıda şöyle demiş:

Başbakanımız talimat verdi. Bununla ilgili bir çalışma var ama bu kolay değil. Her şeyin bir olur vakti var. Firma ile görüşmeler yapılıyor. Muğla’da 20 yıldır çivi çakmamış insanların, ısıtıp ısıtıp Göcek Tünelini bizim önümüze koymalarını anlayamıyorum. Daha seçimler biteli ne kadar oldu. Biz kimseye 2 Kasım’da bedava yapacağız demedik. Yapmak için çalışıyoruz. Seçimlerden sonra hemen yapacağız dediğimiz ve yaptığımız vaatlerimiz vardı. Neden onları konuşmuyorsunuz. Yapacaklarımızın içerisinde Göcek Tüneli’de var

Bu sözlere kaç yazı yazılır… Hem sadece silahtan çıkan kurşun değil, insanı ağızdan çıkan söz de vurur! Bazen kurşun seker de…

Muhalefet ise bardağın dolu değil, boş yanına bakar… Ben olsam “Başbakanımızın sözünün, sözümüzün arkasındayız. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile görüştük. Bu konuda gereken yapılıyor” derdim.

 

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Küreci’nin konuşma yaptığı İstişare Toplantısı’ndan önce Dalaman İlçe Başkanı’nın il başkanını “Burada seçim sırasında başbakanımızın sözünün yazılı olduğu afiş günlerce asılı kaldı” diye uyarması gerekirdi. Muhtemelen ilçe başkanı il başkanının nasıl bir konuşma yapacağını bilmiyordu! Bilse uyarırdı. Aksilik işte…

İstişare toplantısında Milletvekilleri de yokmuş. Muğla Milletvekili Nihat Öztürk olsaydı ortalığı toplardı. Hiç değilse biz gazetecilere malzeme verdirmezdi!

Zaten bu sorunu hallederse Milletvekili Öztürk hallederSorunun çözüm noktası Ulaştırma Bakanlığı… Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a Muğla’da Milletvekili Öztürk’ten daha yakın kim var?

 

xx           xx           xx

Bu arada herkes Göcek 2 Tüneli’nin ücretsiz olmasını beklerken, çalışan tünele yüzde 100’e varan zam geldi…

MHP konuyu Milletvekili Mehmet Erdoğan ile TBMM’ne taşırken, CHP Fethiye ilçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı. CHP Dalaman İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner ise, “Dalaman, Fethiye yolunu kullananları tünelden geçmemeye davet ediyoruz” dedi.

Sosyal medyada da ‘Change org’ üzerinden Ulaştırma Bakanlığı, Tünel işletmecisi ve Karayollarını muhatap alan, “Göcek Tüneli Ücretsiz olmalı, Biri Bu Soyguna Dur Demeli” konusu ile imza kampanyası başlatıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 4 Mayıs 2015 tarihinde Muğla mitingde vermiş olduğu “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla Antalya arasında bağ kuran Göcek 2 Tüneli Muğlalılara ücretsiz olacak inşallah” sözü gerçekleşene kadar tüneli kullanmama kararı alındı. Tepkili sürücüler, tünel yerine eski dağ yolunu kullanacak ve gişelerin yanına gelince kornalarla zamları protesto edecekler. Bazı vatandaşlar ise ‘Göcek tüneli geçiş ücretlerini protesto ediyoruz’ topluluğu olarak vatandaşları tünel içinde 31 Ocak Pazar günü saat 14.0016.00 arasında eylem yapmaya davet etmiş bulunuyor.

 

xx           xx           xx          

Konu ile ilgili özellikle iktidar partisinin Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün zammı geri çektirmek için adım atmaları gerekiyor. İl başkanı ne derse desin 1 Kasım seçimleri öncesi Başbakan Davutoğlu ve herkesin seçim vaatleri vardı. Bunlardan birisi de Göcek tünelinin ücretsiz olacak olmasıydı. Bununla ilgili de bir şeyler yapabileceğine inanıyorum.

Türkiye’nin tek paralı tüneli Muğla’ya yakışmıyor. Birinci tüneli Başbakan olarak açan Recep Tayyip Erdoğan’a ikinci tüneli Cumhurbaşkanı olarak açmak yakışmıyor mu?

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ms 28 Ocak 2016 / 13:25

Samsun-Havza’dan başlayıp Sarp sınır kapısına kadar onlarca tünel var.Bunlar içinde uzunluğu 4000 metreyi bulanı da var.Ayrıca Kürtün -Tirebolu arasında çok sayıda tünel var ve HEPSİ BEDAVA.Göcek Tüneli paralı.
Devletimiz Sanırım Göcek ve çevresinde yaşayanları çok zengin olarak görüyor ve birazcık devlete katkısı olsun istiyordur galiba sanırsam