Değer, bir toplumun kimliği dir…

Bu haber 24 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.075 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Bir  kavram var ki karşımıza çok fazla çıkmakta. Nedir dersek? Bu da ‘Değerler’ kavramıdır. Yani insanın kendi yaşamındaki farklı etmenlere verdiği önemdir.
Bir toplumda benimsenmiş ve yaşatılmakta olan  her türlü duruş, düşünüş, davranış ve kıymettir.
Bireyleri birbirine bağlayan ve toplulukları toplum yapan ortak bağlardır.
Bunlar dürüstlük, erdemlilik, adalet, insana ve topluma olan saygı olarak sayabiliriz. Değerlerin sırası veya hiyerarşisi bireyin hayatını geliştirmeye, zenginleştirmeye, canlandırmaya katkıları oranında değişmektedir.
Değerlerin toplamı, kültürü oluşturur.
Kültür, anlam olarak çok boyutlu bir kavramdır. Kültürü kısaca şöyle tanımlayabiliriz:
Kültür, toplumların her alandaki kazanımları ve bunların semboller yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılması sonucu oluşan değerler bütünüdür.
Tarihî bir süreç içinde oluştuğundan geleneksel düşünceler ve buna dair değerler kültürün temelidir. Ayrıca kültür süzgeçte kalan kısımdır…
Değerler bir toplumun kimliğidir. Toplumun, sosyal alışkanlıklarının tüm göstergeleri bu kimlikte yer alır. Toplumda yaşayan bireyler, ne kadar farklı davranış biçimleri ortaya koyarlarsa koysunlar, üyesi olduğu toplumun mayasını taşıdıklarından kendilerini mutlaka ele verirler. Bu açıdan bireysel değerlerimizi mutlaka iyi anlamalıyız.. Değerlerin iyi anlaşılması, toplumun geleceğe güvenle bakması ve popüler hastalıklardan uzak durması için mutlaka gereklidir.
Değerler uzun asırlar boyunca oluşur, canlıdır, ona sürekli bir şeyler eklenir ve bir şeyler sürekli ondan kopar. Ancak bu değişim ve gelişim normal süreç içinde çok yavaştır. Hızlandığı veya yapay olarak hızlandırılmaya çalışıldığı dönemlerde ise toplumsal ve sosyal düzensizliklere, kargaşaya sebep olur.
Kültürü oluşturan birçok değerler grubu bulunmaktadır. Bunlar genel olarak, bilgi, inanç, sanat, ahlâk, hukuk, töre ve insan bireylerinin elde ettiği yeni yetenekler ve alışkanlıklardır.
Değer kavramı insanlığa özeldir. Şu anki toplumsal değerlerimiz ise;  
* Çok konuşuyoruz fakat bol yalan söylüyoruz.
* Az kitap okuyup bol  paparazi seyrediyoruz..
* Uzaya ulaştık ama öz benliğimizden koptuk.
* Cebimiz şişti, karakterimiz indi. 
* Çekirdek aile ile  yaşıyoruz ama yalnızlıklarımız derinleşti.
* Daha çok plan yapıyoruz ama daha az sonuç alıyoruz.
* İlaçlar çoğaldı,hastalıklar arttı.
* Tanıdıklar artı ama dostlar eksildi.
* Çok yazıyoruz ama çok az gelişiyoruz..Ve daha nice özelliklerimizi sayabiliriz…
Unutmamalıyız ki söz ve davranışların doğru-yanlış; güzel-çirkin: iyi-kötü şeklinde tanımlanmasını sağlayan temel etken değer anlayışıdır. 
Bir milleti bir arada tutan bayrak, sancak, tarihsel geçmiş ve zaferler, milli değerler olarak isimlendirilir. Bizlerde millet olarak değerlerimize sahip çıkalım. Değerlerimize sahip çıkalım ve yüce değerleri içine sindirmiş millet duruşu sergileyelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.