Defne alanları genişliyor

Bu haber 07 Ocak 2017 - 0:07 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

 

defne-alanlari-genisliyor-1Doğadan yoğun olarak toplanan defne doğal ortama zarar vermesi sebebiyle, olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla ve sanayinin istediği kalitede defne üretiminin gerçekleştirilebilmesi amacıyla Muğla’da defne alanlarının genişlemesi için çalışmalar başladı.

Metin Karakoç

Doğadan yoğun olarak toplanan defne doğal ortama zarar vermesi sebebiyle, olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla ve sanayinin istediği kalitede defne üretiminin gerçekleştirilebilmesi amacıyla defne alanları genişliyor. Ula, Dalaman, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde oluşturulan ve yeni kurulacak olan defne bahçeleri ile Muğla’da doğadan toplama baskısı en aza indirilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce 2015 -2019 yılları arasında “Itri- Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi” projesi uygulanıyor. Proje kapsamında Muğla’da çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. 2015-2016 yılında uygulanan proje ile Muğla’da ilk defa Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde kapama 8 dekar alanda defne bahçeleri kuruldu.

Yine bu proje kapsamında 2017 yılında da defne çalışmaları devam ederek, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan işbirliği çerçevesinde çalışmalar daha da ivme kazandı.

2017 yılında Bakanlığın projesinden 5 dekar, İl Müdürlüğü genel bütçesinden 10 dekar, Muğla Orman Bölge Müdürlüğünden ise 15 dekar olmak üzere toplam 38 dekar alanda defne bahçeleri kuruldu. Üreticilerin kendi imkanları ile özellikle Ula İlçesi’nde Çıtlık ve Yeşilova mahallelerinde defne bahçeleri mevcut. Bu kapsamda yeni kurulacak defne bahçelerinde Ula, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerine öncelik verilecek.

Defne ülkemizin en önemli Itri ihraç bitkisi olup, dünya defne ihracatının % 90 doğadan ve ülkemiz ormanlarından toplama suretiyle ticareti yapılmaktadır. Doğadan toplanan defne uygun zamanda toplanmadığı için kalite düşmekte, ihracat için uygun evsafta ürün sıkıntısı yaşanmaktadır. Ayrıca doğadan yoğun olarak toplanan defne doğal ortama zarar vermektedir.

Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve sanayinin istediği kalitede defne üretiminin gerçekleştirilebilmesi için Muğla’da Ula, Dalaman, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde oluşturulan ve yeni kurulacak olan defne bahçeleri ile doğadan toplama baskısı en aza indirilecek ve üreticilerimiz için bir alternatif üretim kaynağı da oluşturulmuş olacaktır.

Tesis edilen defne bahçelerden 3 yıl içinde yaprak ve dal şeklinde ürün hasadı yapılacak olup üretim miktarı her geçen yıl artarak devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.