Dedi-Kodu

Bu haber 08 Mayıs 2014 - 0:10 'de eklendi ve 1.670 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

 

Bu yazımda bazı cevap bekleyen veya yeni duyulan konulardan bahsederek ilgilenmesi gerekenlerin dikkatini çekmek istiyorum. Eski tarihli olanlardan başlayalım.

27 Mayıs 1960 İhtilalini yapanlardan Alpaslan Türkeş’in kendi açıklaması şöyledir; Aynı yılın (1960 ) Temmuz ayında Cumhuriyet Gazetesi’nde Cevat Fehmi Başkut ile Yaşar Kemal’in Milli Birlik Komitesi’nin (darbe çetesinin adını böyle koymuşlardı, kısaca MBK deniyordu)

38 üyesiyle yaptıkları mülakatlarda, darbenin önde gelen elemanlarından Albay Alpaslan Türkeş, darbeyi ne zaman düşünmeye başladığı sorulduğunda şu cevabı veriyordu, DARBEYİ, EZANI TÜRKÇE OKUTMAYI BIRAKIP, ARAPÇA OKUTMAYA BAŞLADIKLARI GÜN DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM. ( Cumhuriyet, 17 Temmuz 1960 )

Yazının teferruatı, arşivimdedir.

HAMLE’DE ÖZERK YAZARLAR İŞİN TADINI KAÇIRIYOR

Prof. Mansur Harmandar ve Mestan Yayman hakkında, onlara küçük düşürücü sözleri başkaları söylemiş de bunlar aynısını, kendi içinin alacasını da ekleyerek yazmakla acaba ne yapmak istiyorlar? Evvela iğneyi kendime batırıyorum ki, başkaları için de söyleyecek sözümün anlamı olsun. Bunu bilmeyenler bilmelidir. Muğla Üniversitesinde Kurucu Rektörün görev süresi bitince yapılan rektörlük seçiminde 75 oy alan Harmandar’a görev verilmedi aksine 37 oy alan Şener Oktik rektör tayin edildi. Kim yaptı bunu?

Solcu YÖK ile gene solcu olan Çankaya yaptı. Bu kanun aynen duruyorsa bugünkü Devletin üst kademesi ne yapar dersiniz? Olacak laf edilmelidir. Büyükşehir Belediyesinde meclis üyelerin hangi partilerden diye merak etmesi gereken Hamle’nin özerk yazarları olmalıydı. Geçen mahalli seçimde MHP,  AKP ile yarış halinde iken, bu seçimde AKP’den 20,  MHP’den 3, DYP’den 2 meclis üyesi seçilmiştir. Kendini bitiren parti, CHP’li meclis üyesinin 42’ye çıkmasına sebep olmuştur.

YERKESİK HACI EFENDİ MEZARLIĞININ 610 METRE DUVARI

Yerkesik bucak iken 1994 ile 2004 arasında Belediye Başkanlığı yapan İlker Toksöz’e sorduk, sizin döneminizde yapılan mezarlık duvarının bugünkü halini bu hale kim getirdi.

Cevap; Ben 2004’de Belediye Başkanlığını bıraktığım zaman duvar da hiç bir arıza ve yıkılma gibi bir durum yoktu. Ne olduysa benden sonra görevi alanların ihmali veya ilgi göstermedikleri anlaşılıyor. Soruyorum, duvarın taşlarını kimler çaldı? Ünlü gazeteci hemşehrimiz var. Bekliyordum ki, hırsızları araştırsın!…

METİN FEYZİOĞLU DEDE DOSTUMDUR

Feyzioğlu soyadı olan bir genç avukat, Türkiye Barolar Birliği Başkanı olduğundan itibaren O’nu hep uzaktan izledim. Bazı yerlerde yaptığı çıkışlar pek hoşuma gidiyordu.

Bu çıkışlarının birisi şöyle idi. CHP liderinin 17 Aralık hakkındaki görüşlerini ve o olayı bir siyasi slogan gibi vurucu baskı şekline dönüşünce, Metin Bey kabına sığmadı. Tıpkı dedesi gibi.. Sizin orada ne işiniz var? Bu ülkenin polisi, Savcısı yok mu? Bu gibi tutumlar CHP’ye yakışmıyor, diyordu. Ben bir makalemde işte CHP’ye genel başkan ortaya çıktı diye yazmıştım. Bu konu, bana sık uğrayan bazı CHP’li ve MHP’li olan özel dostlarımla görüşüyorduk. O günü, bizim işyerinin tam karşısında 8 veya 10 kişilik genç avukatları gördük. Tesadüf ya aynı anda MHP’li olan bir arkadaşım. Bunların arasında Metin Bey var diyerek gitti hoş geldiniz, sizi çok hayran olan yaşlı amca var isterseniz görüşürsünüz deyince, Metin Bey ve arkadaşları bana uğradı. Bu dede dostu olan ve istikbal vaat eden genç ile konuşmaktan mutlu oldum. Birilerinin üzülmesine gerek yok…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.