Davutoğlu’nun Muğla Vaatleri

Bu haber 20 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.619 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün ayın 20’si. Seçime 18 gün kaldı…

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu Muğla’da yalnız değildi. Ekonomi Bakan Nihat Zeybekci, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Volkan Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu kendisini yalnız bırakmadı. Sayın Soylu önceki il yönetimi ile birlikte el ele Muğla’da partilerini ne hale getirdiklerinin fakında mıydı bilmem…

xx        xx        xx

Genel seçim için geri sayım başlamışken bu mitingden AK Parti’nin ‘iş başındaki’ yerel kurmaylarının beklentileri vardı. Görüştüğüm önde gelen isimlerde zaman daralsa da “mitingin milat olacağı” umudu gözlemledim… Onlarla henüz tekrar görüşemedim. Umutlarına erdiler mi bilmiyorum… Muhtemelen ermediler!

Hemşerimiz Başbakan Davutoğlu da muhtemelen o gün için çok büyük kalabalıklar beklemiş olabilir. Muhtemelen Muğla o beklentiyi karşılamadı!.. Günlerden perşembe olmasına rağmen pek öyle kalabalık toplanamadı.

Partilerde böyle bir gelenek vardır. Hepside liderlerini Muğla’ya perşembe günü getirmeye çalışırlar. Perşembe Pazarına kırsal alandan alış verişe gelenlerin mitinge de katılmaları beklenir. Pazar yerinin girişindeki havuzlu park oransal olarak miting alanından kalabalıktı. Bir AK Partili bu durumu “İl merkezinden seçilebilir yerde aday yok ki..” diye açıklıyordu.

Seçime 18 gün kaldı, AK Parti’nin milletvekili adayı sıralaması hala tartışılıyor. Sıralama “İyi ki liste başında Hasan Özyer var” dedirtiyor. Hasan Özyer’in Fethiye’de oy patlaması yapması bekleniyor, ama…

xx        xx        xx

Herkesin kendine göre beklentisi var… Doğrusu ben hemşerimiz Başbakan Davutoğlu’ndan “Bu meydanı ne zaman derli toplu güzel bir kent meydanı haline ne zaman getirecekler?” diye sormasını beklemiştim. Sormadı…

Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi binasının ne zaman tamamlanacağı, mevcut hastanenin ve bulunduğu alanın geleceğinin ne olacağı, Atatürk Stadı’nın şehir dışına taşınacağı söylentilerinin doğru olup olmadığı konularında ve 2. Etap TOKİ ile Orta Öğretim Yerleşkesi konularında açıklamalar bekliyordum.

Başbakan Davutoğlu’nun ise Muğla’ya vaatleri arasında sadece Araştırma Hastanesi’nin kısa zamanda bitirileceği ve 750 konutluk 2. Etap TOKİ Evleri yer aldı. Başbakan Davutoğlu bu konuda şöyle diyordu:

TOKİ Muğla’da birçok önemli yatırıma imza attı. Ama benim takip ettiğim bir proje var. 850 konutluk yeni bir projede eski Muğla evlerini de bir anlamda bugüne taşıyacak yerel mimari ile yeni bir TOKİ projesi başlatıyoruz. Muğla mimarisini gelecek nesillere aktaracağız.

xx        xx        xx

2. Etap TOKİ gerçekleşirse öncelikle teşekkür edeceğimiz kişi Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden olacaktır. Gerçekten bu konunun üzerinde hassasiyetle durdu. Sayesinde ilk kez Muğla’da TOKİ Evleri yerel mimari çizgileri taşıyacak.

Başbakan Davutoğlu’nun sözünün ardından önceki gün Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden Muğla Öğretmenevi’nde bilgilendirmede bulundu.

Ben gidemedim. Giden arkadaşlar “kalabalık” olduğunu söylediler. Şaşırdım… Basın toplantısı olacak sanıyordum, halktan kişilerde varmış. Basın toplantısı için AK Parti İl Merkezi’nden gazetecilerle birlikte halktan kişilere de mesaj atılmış…

Önceki il yönetimi bu projenin hayata geçebilmesi için parmağını bile kıpırdatmamıştı. Bu il yönetimi de yoksa projeye sahip çıkmak istemiş olabilir!

O kadar kötü niyetli olmayalım. Belki de basın toplantısında daha kalabalık olalım diye düşünmüş olabilirler…

xx        xx        xx

Öğretmenevi’nde yapılan kalabalık basın toplantısında Milletvekili Özden Menteşe ilçesinde yapılacak 2. etap TOKİ Evleri için uzun bir zamandan bu yana mücadele verdiklerini belirtirken, “Süreç uzayınca 2. etap evlerin yapılıp yapılmayacağı konusunda tartışmalar yaşandı. Ancak bugün geldiğimiz noktada ilçemize yapılacak 2. etap evlerin her türlü çalışması tamamlandı, artık ihale sürecine geçildi.” demiş.

Karadağ’da makilik bir alanın Orman Bölge Müdürlüğü’ne devri için üç kere başvuru yaptıklarını, üç başvurunun da ilgili bakanlıkça reddedildiğini, daha sonra TOKİ’ye devrini sağlayabildiklerini belirten Milletvekili Özden şöyle devam etmiş:
Projenin uzaması bundan kaynaklanıyor. Şimdi her şey hazır. 2. etap evler, 224 dönüm üzerinde olacak. Bu bölgeye 3+1 (net 97 metrekare) ve 2+1 (net 86 metrekare) olmak üzere 750 konut olacak. Spor salonları, yeşil alanlar ve havuzlar yer alacak.

Hükümet projesine Hükümet’in bakanlıklarından biri neden engel çıkarır anlamak mümkün değil. Muğla’da neredeyse 10 yıldır yatırımların önüne engel olarak hep Orman’ın çıktığının farkında mısınız bilmem. Bu konuyu ayrıca ele almakta yarar var. Neyse sonuç güzel…

xx        xx        xx

Milletvekili Özden, ilk TOKİ evlerininevsizlere” değil, daha çok ev sahibi olanlara satıldığını ve Muğla’nın konut sorununun çözümüne katkıdan çok, “kira rantiyesine” katkı sağladığı konusunda her zaman bizimle hemfikir olmuştur.

O yüzden 2. Etap TOKİ Evleri yapımını ve bunların tamamının evsiz dar gelirlilere dağıtılmasını gündeme getirmiş ve biz de basın olarak kendisine destek vermiştik. Ne yalan söyleyeyim, ben artık Milletvekili Özden’in vekilliği de biterken olmayacak diye düşünüyordum. Ama giderayak başardı…

xx        xx        xx

Yine de ben başvuru kabulleri ile ilgili tereddütlüyüm.

Milletvekili Özden, 2 Etap TOKİ Evlerine kimlerin başvurabileceğini de şöyle açıklamış:

2. etap TOKİ evlerinde piyasa koşulları içerisinde ev sahibi olamayan dar gelirli ailelere bu imkânı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle başvurular konusunda titiz davrandık. Başvuru sahibi TC vatandaşı ve il nüfusuna kayıtlı ve Muğla’da en az bir yıldır ikamet etmiş olma zorunluluğu olacak. Başvuruda bulunanların kendisine, eşine ve çocuklarına ait gayrimenkul olmaması lazım. TOKİ kendisi kontrollerini yapacak ve tapu kayıtlarına girecek. Şehit aileleri dul ve yetim kategorisinde olanlar ise özel durumdalar. Engelliler içinde yüzde 40’ı aşan engeli bulunan vatandaşlarımız için yüzde 5 oranında ev ayrılacak. Talep yüzde 5’i aşarsa kuraya gidilecek. Son olarak hane halkı gelirinin 3 bin 200 lirayı aşmaması lazım. İnşaatlar başladıktan ve yüzde 30’una ulaştıktan sonra TOKİ buraya gelecek ve maliyet tespiti çalışması yapacak. Daha sonra da fiyatlar ilan edilecek.

Gayet makul görünüyor, ama…

xx        xx        xx

Tereddütlerim şunlar:

En az bir yıl ikamet etmiş olma zorunluluğu, doğrusu senelerdir kira evlerde sürünen asgari ücretle geçinmeye çalışanlara büyük haksızlık… En az 5 yıl ikamet etmiş olmak şartı çok daha adil olabilirdi.

Hane halkı gelirinin 3 bin 200 lirayı aşmaması şartı ise isabetli olmuş.

Bir diğer takıldığım nokta ise “İnşaatlar başladıktan ve yüzde 30’una ulaştıktan sonra daire fiyatlarının ilan edilecek” olması… Oysa evsizlerin ev sahibi olabilmek için başvuru yaptıkları dairenin fiyatının boylarını aşıp aşmayacağını bilmeleri isabetli olurdu.

Umarım 2. Etap TOKİ Evleri “adrese teslim” dağıtılmaz!

Neyse…

xx        xx        xx

Muğla hemşerisi Başbakan Davutoğlu’nun Muğla Mitingi ile ilgili gözlemlerimi bu gün bitirecektim.  Dünkü yazımı da “Mitingden önce Muğla’da AK Parti bir çıkarır gibi görünüyordu. Mitingden sonra ne oldu, sorusunun yanıtına yarın bakalım.” diye noktalamıştım. Bu günkü yazımın Başbakan Davutoğlu’nun 2. Etap TOKİ Evleri ile ilgili sözüne yer verdiğim noktadan ötesini yarına bırakarak, Milletvekili Özden’in aynı konuda basın açıklamasını paylaşmam gereğini gördüm.

O nedenle “Mitingden sonraki AK Parti”ye yarın bakarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 20 Mayıs 2015 / 01:25

Menteşe için Sağlık Bilimleri Fakültesi vaadine sanırım ya dikkat etmediniz ya da sizin için önemli bir vaat değil heralde.Neyse…Ben Menteşe için hızlı olmasa bile çoğu kentin kaç yıldır sahip olduğu tren yollarına kavuşmasını vaatler arasında buna da yer verilmesini beklerdim.Vira Bismaillah deyip en azından Muğla’nın trenle tanışması için bir başlangıç olurdu.Diğer şehirlere hızlı tren vaadi verilirken şahsen imreniyorum.Antalya’ya sıfırdan hızlı tren vaadi verilirken Muğla unutuluyor nedense.Artık gelişen teknoloji ile dağ deliniyor viyadükler lego gibi yapılıyor…Zamanında Muğla Valisi olan Fatih Şahin döneminde Muğla merkez için dolmuş uçak havaalanı vaadi verilmişti Yaraş bölgesinde yapılması için prosedürlerle uğraşılıyordu.Şimdi kimse dile getirmez oldu…2.etap toki ve üniversitede açılacak fakülteler inşallah bu hizmetlerin devamlılığını sağlar.Benim güvenim tam beklentim yüksek…Ula-Muğla-Yatağan arasında tramvay, Menteşe de Masa Dağına teleferik, Muğla’nın trenle tanışması gibi projeler, Muğla merkezi ve yakın ilçeleri cazibe merkezi haline getirecek ve sanayinin Muğla’ya gelmesi için gerekli altyapıyı oluşturacaktır.

Nahit Türköz 20 Mayıs 2015 / 08:50

Özcan bey yine inceden tespitleriniz var, bunlara ben de katkıda bulunayım. Muğla 3 sağa 3 sola vekil veriyor. Bu bir realite. Şimdi AKP’de ne oluyor, çok şey oluyor. Eski İl Başkanı seçimi kastederek yine yönetime geleceklerini ayan beyan söylüyor. Muhtarlar buna şahit. Diğer taraftan bazı köşe yazarları, bürokratlar da ve başta Menteşe ilçe başkanlığı olmak üzere yine il başkanının 8 inde değişeceğini hatta o gün sakallarını keseceklerini söylüyorlar. Yine eski İL Başkanına yakın Milas, Marmaris, Köyceğiz,Dalaman ve Bayır civarlarında bazı isimlerin mitingde katılım olmaması için çalıştığı bir gerçek. Yani AKP de işler karışık ama niye? Zamanında Sarıgül’ün TDH sinde görev alıp AKP ye sırtını dönenler yine etkin olmak için AKP’de hesap peşinde. Hatta Yavuz ERCAN ismi de çok gündemde, Erdoğan ÜNAL da kendince il başkanı beklentisinde. Fethiye’den eski bir meclis üyesi zaten kendini il başkanı olarak ilan etmiş. Aslında AKP de birlik sağlamış Küreci, eskiler ve karşısındakiler birleşmiş, birleştirmiş…Bütün hedefleri il başkanını yollamak üzere, seçimde oy düşerse 4 aylık il yönetimine fatura kesilir ya, kendilerine soran eden olmaz diye düşünülüyor herhalde. Göstermelik seçim çalışmaları yapıyorlar sorana çalıştık demek için. Orman teşkilatı engel olur, ormanda bu işlere bakan kimdir, nedir, nasıl hareket eder, bunu Orman Bakanlığı ve hükumet incelemeli, belki de yatırımları engelleme ihtiyacı hissediyordur birileri… Memlekette kimin ne yapacağını kestirmek o kadar zor ki. Yüksel beyi geçen gün gördüm, arkasındaki o kalabalık yoktu, selam veren olur mu diye takip ettim , yaklaşık 500 m içinde ya kimse tanımadı, ya da menfaati bitenin işi biter hesabı tanımazdan geldiler. Üzülmek anlamsız, kendisi herhalde durumu değerlendirir. TOKİ iyi ama yetersiz daha çok ev stoğu lazım. Belediye ile görüşülüp mevcut kat sayıları artılıp, yine uygun alanlar imara açılıp belki bir şeyler yoluna girer. Mitingden sonra k AKP ne olur, merak ile bekliyorum…

resat oztepe 20 Mayıs 2015 / 10:31

Gocuman; Ustalığını göstermişsin. Her Partieolabilecek krılma ve incinme Ak Parti İl Tekilsatında da olabilir. Gayet doğaldır. Sayın Başbakanımız’ın memnun olmaığına dair sözünüze katılmıyorum. Mahalle basıkısı,CHP’li Beleidye Başkanlarının hafiyeleri,önceden konuşlanan CHP Belediye (BBB) militanist sürekli not alan Gençler!…? dahası var ama,benim ahlakım ve yetiştirlme yöntemim müsaade etmiyor. Hadi oradabir görün de ……. Gocuman Masal değil ayniyle vaki. Neden bu konulara parmak basmıyorsun. sevgi ve saygı.

YAVUZ ERCAN 20 Mayıs 2015 / 12:39

Sevgili özgür;Son zamanlarda Muğla AK Parti içerisindeki gelişmelere istinaden ismimizden sıkça bahsedilir olduğunu görüyorum.Bu arayış, samimi duygular içerisinde oluyorsa Eyvallah,ancak dedikodu malzemesi olarak düşünülüyorsa, bilsinler ki tutmaz ve yapmak isteyenlere geri döner.
Muğla Kamuoyu ve Parti tabanı da iyi bilirler ki, biz sadece görevimizi yaptık ve hiç bir dedikoduya da ismimizi karıştırmadık.Fitne ve fesat peşinde koşanlar bu enerjilerini samimi bir şekilde siyasi faaliyetler için kullansalardı, Ak Parti Muğla’da bu durumlara düşmezdi.
Bizler, dürüst ve çalışkan arkadaşlarımıza her zaman destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz.Başarısız ve seviyesiz insanlarla işimiz olmaz ve olmayacakta. Siyaseti,köşe dönme,rant elde etme ve birilerine kapı kulluk ederek hayatlarını sürdürme aracı olarak kullananlar nihayetinde unutulmaya mahkumdurlar. Rabbime binlerce şükür olsun ki aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen hala daha ismimizden bahsediliyorsa, demek ki geride iyi şeyler bırakmışız. Zaten hayatımızın amacıda gök kubbede bir hoş seda bırakmak değilmi.. Selam ve saygılarımla.