Davutoğlu’na Şâhidî Mektubu

Bu haber 16 Eylül 2014 - 10:42 'de eklendi ve 954 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Sayın Başbakanım,

Mayıs 2012’de Muğla’ya geldiğinizde, partinizin kongre açılış konuşmasında Şâhidî hazretlerinin adını zikr ve yad ederek bizleri, Şâhidî âşıklarını memnun etmiştiniz. Bu yetmemiş, Şâhidî Camii’ni de ziyaret etmiş ve camiin yanındaki ev ile cami arazisinin birleştirilmesini emr ü ferman eylemiştiniz.

O gün yanınızda ben yoktum ama Şâhidî’yi benden öğrenip size satan bütün politikacılar, politikacı çırakları vardı. Onlar sizin gözünüze girmek için zaten 1 haftadan beri karın ağrıları çekiyorlardı; o gün Şahidî’de ve daha önce ve sonra sizi Şahidî bilgisine gark ettiler. Sonra sizin emr ü fermanınızı duyduktan sonra, kutsal vazifelerini yapmış olmanın mutluluğunu yaşadılar. Ve sadece o mutluluğu yaşadılar…. O kadar…

Ne yapılması gerekirdi?…

Kimler yapmalıydı?

Nerede hangi bilgi vardı?

Vakıf kayıtlarında neler yazıyordu?

Nereler Şahidî vakfı idi? Bunlar nasıl tespit edilmeliydi?

Siz Muğla’dan ayrıldıktan sonra, yukardaki sorular bana sorulup raporlar istenmeye başlayınca haberdar oldum sizin Şâhidî maceranızdan. En aşağı 5 ayrı kurum ve şahıs, benden acil bilgi istedi. Ben de raporlar yazıp verdim.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir siyasi ve hele hele bir bakan Şâhidî konusuna parmak basıyor; yapılması için emr ü fermanlar veriyordu. Ben yıllardan beri yazılar ve konuşmalarımla Şâhidî’ye dikkat çekmiştim ama oradaki inşaat işlerine gücüm yetmemişti. Olaya sizin müdahalenizden mutlu olmuştum ve saf saf, bir şeyler olur diye bekledim. 3 ay, beş ay, 10 ay, bir yıl, iki yıl bekledim… Yaprak kıpırdamadı. 2012’de Muğla’ya geldiğinizde görüş ve dikkat alanınızda koşuşturanların hiç biri Şâhidî emanetine sahip çıkmadı. “Çıktık” diyen yalan söyler…

Şâhidî külliyesinin durumu ortada. Müsait olduğunuzda gelip görürsünüz Sayın Başbakanım.

Sayın Başbakan’ım,

Şâhidî, hem bir mevlevî mutasavvıf, hem de bir edebî şahsiyet olarak Muğla’nın hafızasında medeniyet çizgisini çizen bir şahsiyettir. Medeniyet sevdasıyla yanıp tutuşan bir Başbakan olarak, Mayıs 2012’de verdiğiniz emr ü fermanları hatırlayacağınızı ve Şâhidî’yi, düştüğü mazlumiyetten kurtaracağınıza inanıyorum.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.