Davutoğlu Beklediğini Buldu Mu?

Bu haber 19 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.267 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün 19 Mayıs, 19 gün sonra sandık başına gidiyoruz.

İyi ki eski Garaj Alanı var…(!)

Resmen “Kent Meydanı” olarak düzenlenmeyi bekleyen bu alan önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, sonra da Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ağırladı…

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Muğla’ya gelmesi beklenmiyor. Geleceğini söyleyen olmadı. Buna karşılık bu ayın 23’ün de veya 24’ün de Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın geleceği söylentileri oldukça yaygınlaştı.

xx        xx        xx

Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iki gün sonra 14 Mayıs’ta geldi.

İki gün arayla yapılan mitinglerin hangisi kalabalıktı?

Kaç gündür bu soru ile karşılaşıyorum. Ne olacak?.. Sanki seçimlerin sonucu meydanlarda tayin ediliyor!

Çocukluk ve gençlik yıllarımda da partiler araç konvoyları yaparlardı. Konvoy mahalleden, köyden geçerken evlerinden, kahvelerden sokağa fırlayanlar otomobilleri sayarlardı. Partisinin araç sayısı fazla olanlar rakip partili arkadaşlarına hava atarlardı.

Şimdi de meydan kalabalıkları ile üzülüp, sevinenler var!

xx        xx        xx

Osman Bölükbaşıdemokrasi tarihimizin” önde gelen en renkli nüktedan ve mücadeleci isimlerindendir. Siyasete Demokrat Parti’de (DP) başlamış, sonra ayrılıp parti kurmuştur. Kurduğu parti (Millet Partisi; çok partili yaşamda kapatılan ilk parti) DP iktidarı tarafından kapatılmakla kalmayıp, DP iktidarında dokunulmazlığı kaldırılıp demokrasi tarihimizin hapsedilen ilk siyasetçi olmuştur. Daha sonra adını değiştirerek (Cumhuriyetçi Millet Partisi) kurduğu parti de bu günkü MHP’nin temeli olmuştur. Bölükbaşı bir seçimde Kayseri’de nutuk atarken “Ey, sapı uzun, danesi kıt Kayserililer! Meydanda veriminiz bol… Burada aşka gelip beni alkışlıyorsunuz, sandık başına gidince şeytana sarılıyorsunuz” demiştir.

Siyaset böyle bir şey… Harmandaki yığının büyüklüğüne aldanmamak lazım, içindeki buğday tanesi düşük olabilir! MP Genel Başkanı olarak bir seçimde de sadece kendisi seçilince de şöyle der:

MP’nin kümesindeki tavuklar, başkalarının folluğuna yumurtladılar

xx        xx        xx

Muğla il merkezi Menteşe’de aynı alanda yapılan iki mitingde kalabalıktı. Gazeteler CHP için yaklaşık 10 bin kişi demişti. AK Parti için bir şey yazan olmadı… Tahminler muhtelif…

AK Parti mitingi eğer önceden ilan edildiği gibi o gün saat 14.00’te yapılmış olsaydı alanda 3 bin kişi bile yoktu! Bir arkadaşım “WhatsApp” tan alanın fotoğrafını göndermiş inanamamıştım.

Ne yalan söyleyeyim, saat 14.30’u gösterdiğinde “Başbakan galiba Yassı Ada’daki etkinliği bahane edip, Muğla’yı iptal ederek Aydın’a geçecek” diye düşünmeye bile başlamıştım. Saat 15.00’e doğru Fethiye’den, özellikle Seydikemer’den gelenlerle meydan doldu. Geç dolan alanda 8 bin kişi var mıydı bilmiyorum, 7 bin diyenler var. Varsayalım CHP mitinginde olduğu gibi yaklaşık 10 bin kişi vardı… O zaman “iki partinin mitingi de aynıydı” demek mümkün.

Ama mümkün değil!

xx        xx        xx

Alan, CHP mitinginde ilan edilen saatten önce dolmuştu. Muğla sokaklarını çaya çeviren sağanak yağış alanda toplananların dağılmasına neden olamadı. AK Parti mitinginde o yağış olsaydı ne olurdu bilemiyorum, ama 14 Mayıs’ta eski Garaj Alanı’na bir saat kadar gecikmeli gelen Başbakan Davutoğlu konuşurken, konuşmanın bitmesini bekleyemeyenler vardı… Belki uzaktan geldikleri için erken ayrılmış olabilirler. Hava yağışlı değil ve çok sıcaktı. Belki de sıcaktan bunalmışlardı!

Buna karşılık genel başkanlarını bağırlarına basan AK Parti’liler en az iki gün önce aynı alanda Kılıçdaroğlu’nu izleyen CHP’liler kadar coşkuluydular.

O gün AK Parti İl Merkezinden AK Gençliğin bin kişilik bir toplulukla partiden miting alanına yürüyecekleri duyurulmuştu. Bin kişiyi bulmasalar da o yürüyüşü gerçekleştiren gençler alanda sürekli tezahüratta bulundular. Öyle ki zaman zaman Başbakan Davutoğlu’nun konuşma bütünlüğünü bozdular! Muğla Mitingine Kılıçdaroğlu da geç gelmiş, bunun için özür dilemişti. Davutoğlu bunu yapmadı. Belki yerli yersiz yapılan tezahüratla unuttu. Belki de karşılamadan memnun kalmayıp, buna gerek görmedi!

xx        xx        xx

Biliyorum şimdi AK Partili okurlarım bu satırlarıma kızıyorlardır. Ancak bu köşede zaman zaman yazdığım gibi ben “okurlarının duymak istediklerini yazan” kalemlerden değilim.

Gördüğümü paylaşıyorum…

Ben Başbakan Davutoğlu’nun Muğla’da beklediğini bulduğunu da sanmıyorum. Ki kendisinin mitingden sonra milletvekili adayları ve il başkanı ile görüşme yaptığı söylentileri var. O görüşmede sıralamanın partide ve halkta kabul görmediğinin ifade edildiği ve bunun üzerine Başbakan Davutoğlu’nun “il yönetimine rağmen sıralama yapılmadığına” dikkat çektiği konuşuluyor!

Bir karşılaştırma daha yapmamız gerekirse, CHP’liler ve AK Partililer veya her iki lideri yakından görüp dinlemek isteyenler aynı kontrol noktalarından, aynı şekilde alana girmekle birlikte CHP mitinginde AK Parti mitinginde olduğu gibi Cumhuriyet Meydanı ve meydana çıkan caddeler trafiğe kapatılmamıştı. CHP mitinginde Muğla dışından polis olmadığı gibi, havada dolaşan bir helikopter de yoktu.

Elbette CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu’nu karşılaştırmak doğru değil. Birisi Başbakan… Ancak burası da Muğla…

Başbakan Davutoğlu’nun Muğla’ya, Muğla’nın kendisine gönül bağı var.

xx        xx        xx

Davutoğlu bir “Muğla hemşerisi”… Bir “Toros Yörüğü” ve “Şahidi sevdalısı” olarak “Ben de Muğlalıyım” dediğinde, “Başbakan” değil, Dışişleri Bakanı idi ve Muğla’ya “partisine oy istemeye” değil, partisinin 4. Olağan İl Kongresi (5 Mayıs 2012) için gelmişti. Kongreden sonra esnafın sevgi gösterileri arasında yürüyerek Şahidi Hazretlerinin huzuruna çıkmıştı.

Bir şey olmamıştı…

Aradan 3 yıl geçti. Bu defa partisinin 5. Olağan İl Kongresi’ne (17 Ocak 2015) gelmişti ve Başbakan’dı. Kongreden sonra Valiliği ziyaret edip, oradan yine Şahidi Hazretlerinin huzuruna çıktı. Üstelik karanlık basmıştı.

Ama yine bir şey olmamıştı…

Yine bir şey olmazdı, 5 ayda ne değişti ki?

Tabi ben Muğlalı Davutoğlu’nun abartılı bir koruma istediğini de sanmıyorum!

xx        xx        xx

AK Parti mitinginde CHP mitinginde olduğu gibi yoğun yağmur yağışı yoktu. Hava çok sıcaktı. O gün AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun mitingi, yaklaşık 30 derece sıcaklık altında izlendi. Sıcakta uyuklayanlar olduğu görüldü. Ajansların geçtiği haberlerde “Mitingin ortasından itibaren bazı vatandaşların ayrılması dikkat çekti. Uyarılara rağmen bazı kişilerin Türk bayraklarının üzerine oturması tepki çekti.” deniliyordu.

Parti kurmaylarının bayrak konusunda ve gençlerin olur olmaz yerde tezahürat yapıp konuşmacının konuşma bütünlüğünü bozmamaları konusunda uyarmalarında yarar var.

Başbakan Davutoğlu mitinge gecikmesi ile ilgili bir özür dilemedi, ama mitingin sonunda eşi Sare Davutoğlu’nu da sahneye alması ve birlikte halkı selamlayıp, üzerlerine karanfil atması hoştu.

Nedense CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun eşi Sevim Kılıçdaroğlu’nu mitinglerde göremiyoruz. Muğla mitinginde de yoktu…

xx        xx        xx

Başta da belirttiğim gibi bana son günlerde en çok sorulan soru “Hangi miting daha kalabalıktı?” olduğu gibi, bu soruyu “Seçim sonucu ne olur?” sorusu izliyordu.

Mitingden önce Muğla’da AK Parti bir çıkarır gibi görünüyordu. Mitingden sonra ne oldu, sorusunun yanıtına yarın bakalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 19 Mayıs 2015 / 02:36

25inde aynı alanda HDP mitingi olucak ve Demirtaş gelicekmiş.Eğer haberiniz olmadıysa bende yeni duydum sizinle paylaşmış olayım.O günde kalabalıkta keramet arayanların yorumlarını dinlemek lazım.Umarım sıkıntısız, sorunsuz ve olaysız bir gün geçirir Muğla.Onun dışında beni pek ilgilendirmiyor…Cumhurbaşkanı’nın gelmesi konusunda şahsen bende bir beklenti içerisindeyim.Gittiği illerle Muğla’yı karşılaştırdığımda hatta kesin gözüyle bakıyorum.Ancak 23 Mayıs Cumartesi yada 24 Mayıs Pazar gününü seçeceğine pek ihtimal vermiyorum.Çünkü 25inde HDP mitingi olması, 23 ve 24ünde Açıköğretim Fakültesi sınavlarının olması güvenlik açısından zafiyet doğurur.Fethiye ve Milas’ta da Açıköğretim sınavının olması emniyetin tedbir almasını daha da zorlaştıracaktır.Bence Sayın Cumhurbaşkanı 25inden sonra Muğla’ya kesin gelecektir ve eminim o günkü kalabalık ya CHP mitingi kadar yada daha fazla olacaktır…Birde anlamakta güçlük çektiğim Sayın Bahçeli’nin neden Muğla’ya gelmeyeceği.3 parti de Muğlaya gelirken, Cumhurbaşkanı’nın da gelmesi çok güçlü bir ihtimalken, ben Bahçeli’yi de Muğla da görmek isterim.Hele tek başına iktidar hedefi olan ve güçlü bir program hazırladığını iddia eden parti her ilde boy göstermelidir…

metin kalay 19 Mayıs 2015 / 08:59

Muğla’da mahalle baskısı var. Bu baskıdan korkan yada çekinenler Ak Parti Mitinglerine gitmeye cesaret edemiyorlar. Menteşe Belediyesi CHP li değilde başka partilerde (Ak Parti demiyoruz) olsaydı, katılım çok yüksek olurdu. Muğla CHP nin kalesi deniyor ama burada hesap hatası var. AK Parti artı MHP milletvekili sayısını toplarsak üçe üç bu nasıl kale? HDP barajı geçerse Muğla dağılımı şöyle olabilir: AKP -2 CHP -2 MHP-1 HDP-1 Muğla’da CHP oyları eriyor. HDP ye, Vatan Partisine, Anadolu Partisine giden oyları dikkate alınız. Artık Muğla’lı muhalefette kalmaktan bıktı ve usandı. CHP Muğla’ya ne verdi? Yirmi yıllık belediye başkanlarından başka ve onların keyfi uygulamalarından başka? Bu belediyelerde CHP nin hangi projesi bulunmakta? Belediye başkanları keyfi uygulamalarından başka ne var? Çöp toplayıp ( onuda toplamayı bıraktılar, özel sektöre devrettiler ya) kaldırım düzenlemekten başka? Tüm Muğla sathı mahallinde kalıcı eser gösterin.

resat öztepe 19 Mayıs 2015 / 10:54

Gocuman; Miting günü naçizane bizde ordaydık. Kimse kimseye kızmamalıdır. Ancak; Siyaseti Hizmet aracı değil de, Amacına hizmet görenler kızabilirler. Miting anında hiç bir Ak Partili Al Bayrağa oturmadı. Oturmaz da. Dedikodu fısıltı gazetesinin tirajı bayağı yüksek. Yeni adı “‘Algı'” diyorlar ya,artık nafile. neyin ne olduğu yada neyin ne olmadığı ortaya ayan beyan çıktı. Takke düşcek kel görüncek ne zaman mı? 19 gün sonra. sevgi ve saygı.

muzaffer türkkan 19 Mayıs 2015 / 11:59

Sevgili özcan özgür. Ak Parti muğla mitingi dediginiz gibi 7 . 8 bin civarında katılımcıyla olmadı. Basit bir hesapla 8 bin metrekare nin 3 bin metrekaresi organizasyon için ayrılmıştı. Ses düzeni kürsü vb.. metrekareye 3 kişiyle hatta 2 kişiyle hesaplasanız en az 10 bin kişi eder. Sorun da bu değil zaten. Tum seçimlerde ak partinin uyguladığı argümanları bu kez muhalefet kullanmaya çalışıyor. Ama olmuyor işte. 3 4 olur mu 2 1 e iner mi falan filan algı yönetimi işte. Recep Tayyip erduğan dan sonra ahmet davutoğlu sanki daha kolay bir rakip mis gini gelebilir bazı siyasilere ancak vizyon bilgi birikim ve donanımla milletin bağrına bastığını göz ardı ediyorlar. 172.000 oyun altına inmez ak-parti. Diğerleri düşünsün