Datça’da patates hasadı yapıldı

Bu haber 06 Nisan 2018 - 0:21 'de eklendi ve 508 kez görüntülendi.

Datça’nın Emecik Mahallesinde Kenan Ceylan’ın 60 dekar alanda yetiştirdiği patatesin turfanda hasadı tören havasında gerçekleşti.

Nazife Taşdelen

Datça’nın Emecik Mahallesinde Kenan Ceylan’ın 60 dekar alanda yetiştirdiği patatesin turfanda hasadı tören havasında gerçekleşti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce ‘Tütün Tarımına Alternatif’ katma değeri yüksek sebze üretim programı çerçevesinde 7 yıldır patates üretim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda Datça’nın Emecik Mahallesinde patates üretimi yapan Kenan Ceylan patatesin turfanda hasadını gerçekleştirdi.

Patates hasadına katılan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, “Bugüne kadar 6 ilçemizde üreticilerimize ciddi anlamda gelir sağlayacak şekilde çalışmalar yaptık. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve İl Müdürlüğümüz Teknik personellerinin deneyim ve tecrübelerinin de aktarıldığı çalışmalar sonucu en çok Musica ve Melody çeşitlerinden verim aldık ve üreticilerimize yüzde 50 hibe desteği ile bin tonun üzerinde tohum temini sağladık. Tütün tarımına alternatif olarak başlattığımız patates üretimi ile hem sertifikalı tohum kullanarak sağlıklı üretime vesile olduk hem de erken turfanda hasadı ile üreticilerimize kazançlı bir gelir kapısı sağlamış olduk” dedi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Ünal Yılmaz, “2012 ve 2017 yıllarında Seydikemer, Fethiye, Datça, Menteşe, Yatağan, Milas ve Köyceğiz ilçelerimizde patates üretimi için çalışmalarımız atarak devam etmektedir. 2012 yılında 14 çeşit olarak başladığımız çalışmalarımız 2015 yılında 60 çeşide çıkmıştır. Demonstrasyonu yapılan çeşitlerden bazıları çiftçilerimiz ve tüketicilerimiz tarafından verimlerinin yüksekliği, tadı, aroması, hastalık ve zararlılara dayanıklılığı ile çok beğenilmiştir” dedi. Ünal Yılmaz daha sonra patates yetiştiriciliği, hastalık ve zararlıları ile konularda çeşitli bilgiler verdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.