Datça’da bademler çiçek açtı

Bu haber 26 Kasım 2013 - 18:16 'de eklendi ve 1.306 kez görüntülendi.

bademlercicekacti132135461231Yurdun büyük bir bölümü yağış ve sellerle mücadele ederken; Muğla’nın Datça ilçesinde badem ağaçları çiçek açtı.
Haber Merkezi
Datça’nın Yazı ve Karaköy köylerinde bulunan badem ağaçları yalancı bahara aldanarak çiçek açmaya başladı. Badem ağaçlarının çiçek açması hele kış aylarında ancak bu doğa olayı havaların ılık ve yağışlı geçmesi ağaçların erken uyanmasına neden oluyor.
Bu durum köylüler tarafından pek iyiye işaret olarak algılanmıyor. Vakitsiz açan çiçekler yakın zamanda havaların soğuyacak olması nedeniyle bu erken açan ağaçlar, çiçeklerini dökecek bu ağaçlar tekrar çiçek açamayacak olması nedeniyle verim kaybına neden olacak. Bu da köylülerin gelir kaybına neden olacağı için hiç iyi bir durum olarak algılanmıyor.
Ülkenin birçok yöresi soğuk ve yağışlarla mücadele ederken Datça’da havalar ılık geçiyor. Ancak yakın zamanda soğumaya başlayacak bu ağaçlar için önemli. Çünkü çiçeklenmenin yavaşlaması gerekiyor yoksa bütün ağaçlar zamansız olarak çiçek açmaya başladığı için büyük verim kaybına sebep olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.