Datça öğretmenevinin alanı yeşil alan oluyor

Bu haber 11 Temmuz 2013 - 9:57 'de eklendi ve 1.305 kez görüntülendi.

datcaouretmeneviDatça’da bir grup, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan öğretmenevinin yeri için oturma eylemi düzenledi. Datçalılar yıkılan Öğretmen Evi’nin yerinin yeşil alan olarak düzenlenmesini istedi. Datça Belediye Meclisi’nde yıkılan öğretmen evinin yerinin yeşil alan olarak düzenlenmesi kararı aldı.
Özcan Özgür
Datça’da bir grup, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan öğretmenevinin yeri için oturma eylemi düzenledi. Datçalılar yıkılan Öğretmen Evi’nin yerinin yeşil alan olarak düzenlenmesini istedi. Datça Belediye Meclisi’nde yıkılan öğretmen evinin yerinin yeşil alan olarak düzenlenmesi kararı aldı.
Datça’da 2004 yılında meydana gelen deprem fırtınasından sonra hasar gören ve sonrasında yapılan incelemelerde ‘Yıkılabilir’ raporu verilen ve mülkiyeti Muğla İl Özel İdaresi’ne ait olan Datça Öğretmenevi’nin yıkımı geçtiğimiz günlerde tamamlandı.
Bunun üzerine Datçalılar, yıkılan öğretmen evinin yeşil alan olarak kalması için kampanya başlattı. Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri topladıkları 5 bin 570 imzayı Datça Belediye Başkanlığına vererek belediye meclisinden öğretmen evinin yerinin yeşil alan olarak kalması kararı almasını istediler.
Datça Belediye Meclisi de yaptığı toplantıda bu alanın yeşil alan olarak kalması kararını aldı.
Ankara’ya gönderilen rapor doğrultusunda nihai karar beklenirken, Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri yıkılan öğretmenevinin yerinde iki saat süreyle oturma eylemi yaptı.
Oturma eylemine katılan vatandaşlar, hangi siyasi parti mensubu olursa olsun buranın yeşil alan olarak kalması için çalışmasını isterken, bazıları ise “Bu işin siyasi yönü vardır. Bu göz ardı edilemez. Burası için eylem yapılırken tüm siyasi parti temsilcileri birlik olmalı” dediler.
Oturma eylemi sırasında yine her zamanki gibi taksim gezi parkı olayları da protesto edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.