Datça Cezaevi müze oluyor

Bu haber 05 Ekim 2017 - 0:31 'de eklendi ve 490 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en küçük ve deniz manzaralı cezaevi olarak bilinen ve 2001’de kapatılan, Datça’daki tarihi cezaevi kamulaştırılıyor. Cezaevi, tadilat yapılarak demokrasi müzesi haline getirilecek. Yanındaki yeşil alan da Sınırsızlık Meydanı olarak düzenlenecek.

Türkiye’nin en küçük ve deniz manzaralı cezaevi olarak bilinen ve 2001’de kapatılan, Datça’daki tarihi cezaevi kamulaştırılıyor. Cezaevi, tadilat yapılarak demokrasi müzesi haline getirilecek. Yanındaki yeşil alan da Sınırsızlık Meydanı olarak düzenlenecek.  Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, kamulaştırma davasının sonuçlanmasıyla birlikte çalışmalara başlayacaklarını ve tarihi binanın harabe halinden kurtarılacağını söyledi. Cezaevi yakınındaki çınar ağacının etrafına da çevre düzenlemesi yapacaklarını belirten Uçar, “Tadilatın ardından burası Demokrasi Müzesi’ne dönüştürülecek, çeşitli etkinlikler, toplantı ve seminerler yapılabilecek” dedi.
Datça Cezaevi, 1900’lü yılların başında inşa edildi. 8 mahkum kapasiteli cezaevi “Türkiye’nin en küçük cezaevi ve deniz manzaralı cezaevi” olarak bilindi.
12 Eylül’ün ardından tutuklanan Bülent Ecevit, cezasını burada çekmek istedi. Bunun üzerine Rahşan Ecevit eşine yakın olabilmek için Datça’ya gelerek, önceki Belediye Başkanı Şener Tokcan’ın ailesine ait Tokcan Pansiyon’u kiraladı. Sıkıyönetim Komutanlığı izin vermeyince Ecevit’in bu arzusu gerçekleşmedi. (İHA)

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.