Datça Balı ABD’de birinciliği kaptı

Bu haber 26 Ocak 2015 - 0:23 'de eklendi ve 1.134 kez görüntülendi.

datcabalıDatça’nın Kızlan Mahallesi’nde ikamet eden Alper Kuyucu’nun ürettiği bal, ABD’nin Carolina Eyaletinde düzenlenen Siyah Kavanoz Bal yarışmasında birinci oldu.
Haber Merkezi
Datça’nın Kızlan Mahallesi’nde ikamet eden Alper Kuyucu’nun ürettiği bal, ABD’nin Carolina Eyaletinde düzenlenen Siyah Kavanoz Bal yarışmasında birinci oldu.
Genç çiftçi Alper Kuyucu, ürettiği kekik ve keçiboynuzu balı ile katıldığı Amerika’da düzenlenen ‘Siyah Kavanoz Bal Yarışması’nda birinci seçildi.
Amerika’nın North Carolina eyaletinin her yıl düzenlenen ’Siyah Kavanoz Bal Yarışması’nda, Datçalı arıcı Alper Kuyucu’nun (35) kekik ve keçiboynuzu balı, şifalı bitkiler dalında birincilik ödülüne layık görüldü. 40 kategoride dünyanın değişik ülkelerinden 50’ye yakın bal çeşidinin sergilendiği yarışmada Datça balının ödül alması, Muğlalı arıcıları da sevindirdi. Altı uzman tarafında değerlendirilen ballar arasından birinciliğe layık görülen Datçalı arıcımızın balı Türk balının kalitesini de ortaya koydu.
Amerikalı doğal arıcılık araştırma uzmanı Debra Roberts Datça’da arıcılık ve bal konusunda yaptığı araştırmadan sonra Alper Kuyucu ile birlikte doğal arıcılık konusun da eğitimler verdiler. Bal uzmanı Roberts, Alper Kuyucu’nun çam balını beğenerek Amerika’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen ’Siyah Kavanoz Bal Yarışması’na götürdü. Çam balı ile 2013 yılında ikinci olunca, 2014 yılında kekik ve keçiboynuzu balı ’Siyah Kavanoz Bal Yarışması’na katıldı. Datça kekik balı, düzenlenen yarışmada şifalı bitkiler dalında birinci seçildi. Türkiye’den yarışmaya katılan İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Onur Çilenk’in kestane ve komar balı ’dark woodland’ dalında, İznik’ten katılan bahçe balı ‘floral’ dalında ödül aldı. Ödüllü bal üreticisi Alper Kuyucu’ya ödül kurdelesi, yazısı ve sembolik ödül çeki Amerika’dan postayla gönderildi.
25 yıldır arıcılık yapan Alper Kuyucu, “Çocukluğumdan bu yana arıcılığa merakım vardı. Her gün arıcılıkla ilgili yeni bir şeyler öğreniyordum. Arıları anladıkça doğayı anladım. Doğayı anladıkça kendimi, çiçeği ve böcekleri anlamaya başladım. Dünyaya arı gibi bakmaya arı gibi çalışmaya başladım. Doğa ve arı aşığı biri olarak daha sonra Amerikalı bal uzmanı Debra Roberts’le tanıştım. Doğal bal üretimi konusunda beraber çalışmaya başladık. Yöremizin ballarımızı çok beğendi ve Amerika’ya götüreceğini söyledi. Kuzey Carolina’da her yıl bir bal yarışması düzenleniyormuş. Önce çam balı ile katıldığım yarışmada ikinci, daha sonra kekik balı ile yarışmada birinci oldum. Datça’yı ve Türkiye’yi temsil ettiğim ve birinci olduğum için çok mutluyum diye konuştu. Alper Kuyucu, Türk balının hak ettiği yerde olmadığına değinerek, “Maalesef dünya üzerinde bal üretmeye çok müsait mükemmel doğaya sahip bir memlekette yaşıyoruz. Ancak bal üretiminde yapılan sahtekârlık ve işi bilmeyen insanların bilinçsizce üretim yapmaları, balımızın kalitesini düşürüyor. Amacım doğal olarak ürettiğim balları birçok dünya ülkesinde tescilleterek, Türk balını hak ettiği yere taşımaktır” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.