“darbeleri ve darbeci zihniyetleri reddediyoruz”

Bu haber 29 Temmuz 2013 - 10:03 'de eklendi ve 822 kez görüntülendi.

musiadiftar13213464131321MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak MÜSİAD Muğla Şubesinin düzenlediği geleneksel iftar yemeğine katıldı. Olpak burada yaptığı konuşmada, “Mısır’da, Çağdaş dünyanın, kendi koyduğu değerlere, menfaatleriyle çatışınca, nasıl kayıtsız kaldığını, bir kere daha gördük. Seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ve hükümetin, darbeyle görevden uzaklaştırılmasıyla gelişen olayların ve yaşanan kayıpların üzüntüsü içerisindeyiz. MÜSİAD olarak, nerede ve kime karşı olursa olsun, darbeleri ve darbeci zihniyeti reddediyoruz” diye konuştu.
Haber Merkezi
Muğla MÜSİAD Şubesinin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Muğla Altın Kalp Restoranttaki geleneksel iftar yemeğine MUğla Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, MUTSO Başkanı Bulent Karakuş, MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Necip Filiz, MÜSİAD Aydın Şube Başkanı Hakan Yıldırım, MÜSİAD Genel MErkez Enerji Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Cavit Okur, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve MÜSİAD üyeleri katıldı.
MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Sayim Akdeniz burada yaptığı konuşmada, zorlu bir süreçten geçerek, üyelerin katkıları ve genel merkezin rehberliğinde Muğla şubenini açılışını gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “MUğla’da şehrin yapısına özgü sıkıntılar yaşayan ama gelecekten umutlu, çalışkan ve genç bir şubeyiz. Sizlerin katkılarıyla Muğla’yı ve MÜSİAD’I değişimin ve gelişimin bir parçası yapmak için çalışacağız” diye konuştu.
Dana sonra söz alan MÜSİAD Gelen Başkanı Nail Olpak, “Ramazan, aç kalma ayı değildir, açları doyurma ayı da değildir, huy ve alışkanlıklarımızı değiştirme ayıdır”. Bunu, bir büyüğümüz söylemişti. Ramazan ayı, sanki diğer aylar öyle değilmiş gibi, rahmet ve mağfiret ayıdır, Kur’an ayıdır. Bu ayda, Kur’an-ı Kerim’le bağımızı güçlendirmeli, O’nun kıymetini yeniden anlamalıyız. Kıymet anlama, kıymet bilme meselesi, çok önemli bir mesele. Rahman Suresi’nde, “Rabbinizin nimetlerinden hangi birini inkar edersiniz?” buyuruluyor. Kainatta hiç bir şeye ihtiyacı olmayan Rabbimiz, verdiği nimetlerin kıymetinin bilinmesini, o nimetlere şükredilmesini, kendisine teşekkür edilmesini istiyor. Bu Ramazan, ilk büyük iftarımız İstanbul’daydı. Sn Başbakanımız, 2.500 kişilik iftar soframızda bizimle birlikteydi. Ankara iftarımızda Başbakan Yardımcılarımız Sayın Arınç, Babacan, Bozdağ ve diğer bakanlarımızla bir arada olduk. Samsun’da, Van’da, Mersin’de oruç açtık. Bugün de buradayız. Bu buluşmaları gelenek haline getirerek, iftar sofralarımızda, Urfa’dan Aydın’a, Kayseri’den Rize’ye, Erzurum’dan Tekirdağ’a kadar, kardeşlik iklimimizi güçlendiriyoruz. Bu vesileyle, Muğla Şubemizin Başkan ve üyelerine bu anlamlı sofra için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“Tabii, hayatımızda hep kazanç ve mutluluk yok. Acı da var maalesef. Gazze, Somali, Arakan, Suriye derken, bu defa da Mısır’da yaşananlar ve inşallah kötüye gitmez ama, Tunus’taki son gelişmeler tadımızı kaçırdı. Mısır’da, Çağdaş dünyanın, kendi koyduğu değerlere, menfaatleriyle çatışınca, nasıl kayıtsız kaldığını, bir kere daha gördük. Seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ve hükümetin, darbeyle görevden uzaklaştırılmasıyla gelişen olayların ve yaşanan kayıpların üzüntüsü içerisindeyiz. MÜSİAD olarak, nerede ve kime karşı olursa olsun, darbeleri ve darbeci zihniyeti reddediyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Olpak, “Körü körüne bir şeye karşı durmamalıyız elbette. Ancak, gelişmeleri dikkatle takip etmenizi istiyorum. Bakın, Reyhanlı’da bombalar ne zaman patladı? Çözüm Süreci’nin başarılı olacağı anlaşılınca. O çözüm süreci ki, sadece Doğu ve Güneydoğu’nun sorunlarını çözmekle kalmayacak, ülkemizin belki de gelecek yüzyılını şekillendirecek aydınlık yarınlarının önünü açacaktır. Burada, 2013 Mayıs ayını da iyi analiz etmek lazım. Ülkemizin ekonomi tarihinde, bu kadar başarının aynı ayda gerçekleştiği bir süreci iyi anlamamız lazım. Hazine garantisi istenmeyen 20 Milyar $’lık Nükleer Santral, 3.Köprü, 22-Milyar Euro’luk 3.Havalimanı gibi dev yatırımların enerjisi, IMF’ye borcumuzun ödenmesiyle birleşti. Faizler %4,6 ile en düşük seviyeye, açıklanan işsizlik rakamları da %8,8 ile en düşük seviyeye inmiş, büyüme, beklenenin üstünde gerçekleşmişti” dedi.
“Türkiye kolay lokma değil”
“Tam bu ortamda, Gezi Parkı bahane edilerek başlatılan olaylarda, ülkemizin; finans kurumları, piyasaları, kamu maliyesi, yönetilme biçimi, yönetenlerin dirayeti, insanımızın tahammülü test edildi. Piyasalarda bir belirsizlik oluşunca, gecelik faizlerin yüzde 7.200’lere yükseldiği Türkiye’den, bazılarının, tepetaklak gidecek diye ellerini ovuşturmasına inat, kolay lokma olmadığını gösteren bir Türkiye’ye geldik” diyen Olpak “elbette etkilendik. Faizlerin eskisi kadar olmasa da yükselmesi ve Merkez Bankası’nın son Faiz Artışı kararı bunu gösteriyor. Ama, bu etkilenmeler, Türkiye’nin üstesinden gelebileceği boyuttadır. Bu arada, MÜSİAD olarak, Merkez Bankası’nın son Faiz Artımı kararını doğru bulmadığımızı da, ifade etmek istiyorum” dedi.
“THY’nin 200. Uçağına Muğla adı verildi”
Muğla Şubemizin açılışında, “Yeni Türkiye’nin başarı örneklerinden biri olan milli havayolu şirketimiz THY, 200. üncü uçağını filosuna kattı ve yeni uçağına Muğla adını verdi. Bugün de Muğla, MÜSİAD filosuna katılarak, yurt içinde ve yurt dışında uçuşa başlıyor.” demiştim. Muğla, son 10 yılda, yurtdışı pazarlara açılan firma sayısını 200’ün üzerine çıkararak, ihracatını 5 kattan fazla arttırmış bir ilimiz. Dış ticaret fazlası veren 47 ilimizden biri. Okuryazar oranına göre, 81 ilimiz içerisinde 5. sırada. Fakülte mezunlarının nüfusa oranı bakımından 6. ilimiz. İşgücüne katılma oranına göre 8. sırada, istihdam oranına bakıldığında da, 8. sırada yer alıyor. Amacım, kendi şehrinizi ve değerini size anlatmak değil. Arzumuz, Muğla’nın bu büyüklüğü ve gelişme potansiyeli ile Türkiye’nin geleceğinde daha fazla yer alabilmesi” şeklinde konuştu.
Gecenin sonunda MÜSİAD’ın düzenlemesi olduğu iftar yemeğine katkı sağlayarak sponsor olan Çobanlar Mermer, Korucu Limited, Acropol Bodrum firmalarına teşekkür plaketleri verilerek toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.