Darbeciler Milas’taydı!

Bu haber 02 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.471 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda Milas’taydım. Tes-İş Sendikası ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şubelerinin termik santraller ile santrallere kömür üreten işletmelerin özelleştirilmelerine karşı düzenledikleri özelleştirmeye karşı “Emek ve Bağımsızlık” mitinginde…

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Muğla’ya en son Muğla Belediyesi’nin arıtma tesisinin açılışına gelmişti. Yerel iktidarın gücü ve CHP İl Yönetimi beklenen kalabalığı yaratamamıştı. 3 bin kişi ya vardı, ya yoktu… (!)

Başbakan Erdoğan da Muğla’ya en son açılışlar yapmaya gelmişti. İktidarın gücü ve AK Parti İl Yönetimi beklenen kalabalığı yaratamamıştı. O zaman Menteşe’de 3 bin, Fethiye ve Milas’ta 10 bin kişi ya vardı, ya yoktu… (!)

Sendikaların Milas mitinginde en az 25 bin kişi vardı. Bu ne genel iktidarın, ne yerel iktidarın gücüydü. Neyin gücüydü?

Üstelik orada CHP’de yoktu!!!

xx        xx        xx

Milas’ta 25 bin kişiyi bir araya getiren “Emek ve Bağımsızlık” mitingi bir anda “Hükümet’in istifasını talep eden” bir mitinge dönüştü. Mitinge “Hükümet istifa!” sloganları damgasını vurdu.

Hükümet istifa ederse ne olur? Erken seçim olur… O erken seçimde kim gelir? CHP gelir diyenler var…

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması” ile ortaya kimilerine göre CHP’nin “iktidar olma ihtimali” çıkmıştı. Ama ilk üç gün ne iktidarın, ne muhalefetin ağzını bıçak açmadı. Üç günden sonra her şeyi söylediler. Söylüyorlar… Ama Cumhuriyet Yazarı Bekir Coşkun’un deyişi ile “Ne mal oldukları ortaya çıktı, hadi erken seçime gidiyoruz.” diyemediler…

Tamam, iktidar gitsin de, hal böyle iken kim gelsin? Cemaat, Hizmet hareketi mi?

xx        xx        xx

Allah rahmet etsin Bülent Ecevit hiç hesapta yokken Hükümet olmuştu. Ama Cemaat desteği ile kurduğu Hükümet’te iktidar olamamıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da hiç hesapta yokken Hükümet oldu… Cemaat desteği ile olmuştu. İktidar olabilmiş miydi? Görünen o ki olamamış! Olabilseydi “paralel devlet” savı ortaya konur muydu?

Başbakan Erdoğan’ın tecrübesi gösterdi ki Cemaat desteği ile hükümet olunuyor, ama iktidar olunamıyor!

Peki, AK Parti Hükümeti istifa eder de Cemaat desteği ile CHP gelip Hükümet olursa, nasıl iktidar olacak?

xx        xx        xx

Muğla’da son yıllarda gördüğüm en görkemli mitingi izlerken bunları düşündüm…

Başbakan Erdoğan bu mitingden haberdar olunca “Sendikacılar da darbeci” der mi diye de düşünmedim değil!

Başbakan Erdoğan’a göre, hükümetine ve kendisine karşı darbe girişimlerinin ardı arkası kesilmiyor. Başbakan’a göre geçen yıl ilk darbe Gezi eylemleriyle denendi. Olmadı… Dershane krizi ile darbe yapılamadı. Ama bu defa o krizle ortaya çıkan “Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu” ile yapılmak istenen darbede başarılamadı.

Başbakan Erdoğan, hükümetine yönelik düzenlenen üç darbe girişiminin de başarıya ulaşmasını engelledi. Sendikaların Milas’ta bir araya gelip ayağa kalkmaları dördüncü darbe girişimi olabilir miydi?!

xx        xx        xx

Tes-İş ve Maden-İş Sendikalarının Yatağan Şubesi yöneticilerinin hiçbir yerel yönetimden ve partiden olmadığı gibi sendika genel merkezlerinden de maddi destek görmeden gerçekleştirdikleri görkemli Milas mitinginde dikkat çekici olaylar yaşandı.

milas-direniş-miting-66-231x300Milas Stadı önünde toplanan katılımcılar 2 km mesafedeki miting alanına 1 saatten fazla bir sürede ulaşabildiler. Her kesim kendi pankart ve flamaları ile geldiler meydana. Ortak bayrak Türk bayrağı idi… Kortejden her kesim meydana girerken kim oldukları anons ediliyor ve alkışlarla karşılanıyordu.

En çok alkış alan İşçi Partililer ve TGB’liler ile Çarşı Gurubu ve Ülkücüler oldu!

Hadi TGB, Çarşı neyse de, yıllarca Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu mitinglerinde görmeye alışık olduğumuz MHP’lileri ve Ülkücüleri ilk kez TKP’lilerin, ÖDP’lilerin, HKP’lilerin ve Halkların Demokratik Partisi temsilcilerinin de bulunduğu; “solcuların” hakim olduğu bir “platformda” görmenin şaşkınlığını yaşadım. Aldıkları alkışlarla mutlu oldum… Umut doldum…

Mitingin ilk konuşmasını yapan Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de konuşmasını “Son sözü sizler söyleyeceksiniz. Söz vatansa gerisi teferruat” diye noktalıyordu.

xx        xx        xx

Beni varlıkları ile şaşırtan, ama bağımsızlığın, özgürlüklerin, demokrasinin ve birlik beraberliğin geleceği adına umutlandıran bir diğer olay ise 1 Mayıs Mitinglerinde bile yan yana görmeye alışık olmadığımız Türk-İş, DİSK, KESK ve Birleşik Kamu-İş gibi konfederasyonları ve sendikalarını Milas’ta omuz omuza görmemiz oldu.

Tabi AK Parti’nin dışındaki partileri de bir “davanın ardında” gördük. Nitekim Maden-İş Başkanı Süleyman Girgin de “Ankara’da bir araya gelemeyenleri burada bir araya getirdik” diyordu.

xx        xx        xx

Milas Stadı‘ndan mitingin yapıldığı Ata Park‘a kadar yapılan yürüyüş sırasında Milaslılar balkonlardan Türk bayrakları sallayıp Atatürk posterleri açarak destek veriyordu. Bazı yaşlı kadınların balkonlarından dua ettikleri görülüyordu… Yürüyüşe katılanlardan bazıları boyunlarına, ayaklarına, ellerine zincir bağlayarak yürüyorlardı. Davullu zurnalı yürüyüş sırasında tabut, ayakkabı kutuları taşıyanlar vardı. Nasreddin Hoca kılığındaki 12 yaşındaki Yatağanlı Emir Can eşeğin üzerinde “Parayı veren bu sefer düdüğü çalamayacak” yazılı pankart taşıyordu. Ellerinde “Kölelik düzenine hayır”, “Evlek evlek sattık böyle böyle baktık”, “Yetti gari sattırmecez”, “Dik dur erim seninle beraberim”, “Temizlik şart”, “Sonunuz mübarek olsun”, “Santraller madenler bizimdir”, “AKP’nin kutusu patladı” pankartları taşıyan kortejde yer alanlar şu sloganları atıyorlardı:
Şalter inecek, hükümet gidecek”,  “Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak”, “Özelleştirmelere hayır”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Yoksulluk ve yolsuzluk düzenine son”, “Direne direne kazanacağız”, “KİT’ler vatandır, vatan satılamaz” ve “Ankara yolumuz, olursa olsun sonumuz”…

xx        xx        xx

Karnaval havasında geçen ve Milaslı gurup “Pusula”nın konseri ile noktalanan miting bir “demokratik hakkın” kullanılışıydı. Disiplin vardı. İpini kıran AK Parti binası önünde soluk almaya kalkışmadı. Ortalıkta polis yoktu. Toma da görmedik. Mitinge gelenler eğlenerek geldiler, eğlenerek gittiler. Ama öfke doluydular…

Mitingden aklımda “Bu güne kadar yapılan özelleştirmelerden elde ettikleri paralar nerelere gitti diye merak ediyorduk, ayakkabı kutularından çıktı.” diyen Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin’in şu sözleri kaldı:

Özelleştirmeye karşı çıktığımız için vatan haini, düşman ilan edildik. KİT’ler vatandır. İstiklal Savaşı verdiklerini söylüyorlar. İstiklal Savaşı burada, gelsinler burada versinler. Bizi kimse test etmeye kalkmasın. Bizi görsünler. Görmezlerse 24 Ocak’ta Ankara’dayız.

Gelen yılın ilk günleri sert geçecek görünüyor. Giden yılın sondan ikinci gününde Milas’taki hava bunu gösteriyordu.

Ama Milas’taki havanın içinde CHP yoktu. Onu da yarın yazarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ahmet 02 Ocak 2014 / 22:47

Ak Parti sadece cemaat dersteğiyle geldi öyle mi? Yani ülkenin yüzde ellisi, her ikisinden birisi cemaatçi öyle mi? soruyorum size, o zaman. siz mi cemaatçisiniz, eşini mi? Resmen siyaset yapıyorsunuz, o kadar istiyorsanız, o kadar yürek varsa buyrun siyasete girin de kaç oy aldığınızı görelim. Bu arada geçenki yorumum yayınlanmadı, sansürlendi, hiç de içinde hakaret yoktu. İşte sizin demokrasi analyışınız…