Dananın Kuyruğu Yarın Kopar! « Hamle Gazetesi

Dananın Kuyruğu Yarın Kopar!

Bu haber 15 Ocak 2019 - 10:39 'de eklendi ve 5.646 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu köşenin takipçilerinden Erdoğan Aygün bir yazımla ilgili epey zaman önce e-posta ile gönderdiği yorumunda “Osman Gürün sadece büyük şehir başkanlığını istemiyor, herşeye herkese hükmetmek istiyor. Kendisi atanmayla en alttan en üste olduğu gibi, Ortaca’yı Muğla’dan temsil eden Meslis Üyelerinden biri, en alt sıradan atanmış birinin de hiç bir sol geçmişi yoktur. Gerçi CHP içinde bunların önemi yoktur, demokrasinin bu olduğunu sanıyorlar.” demişti.

İletinin Ortaca kısmında denilmek isteneni hala anlayabilmiş değilim, ama “Osman Gürün sadece büyük şehir başkanlığını istemiyor, herşeye herkese hükmetmek istiyor.” sözüne katılmamak mümkün değil…

CHP hala Muğla‘da adaylarını açıklayamıyor, İYİ Parti ile ittifakta yol alamamışsa bunda Başkan Gürün‘ün ve Muğla milletvekillerinin şehri dizayn etme istek ve politik ihtirasları elbette etkili olmuştur.

Şimdi ne olacak?

Herkesin kendine göre yanıtını aradığı ve yanıtının yarın verilmesinin beklendiği soru bu…

 

xx           xx           xx

AK Parti‘de İlçe Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyeliği, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği görevlerinde bulunan Eray Çiçek en son Muğla Köy-Koop Başkanlığı yaparken, Genel Başkan Yardımcılığı‘na da yükseldiği Köy-Koop Merkez Birliği‘nin şimdi de Genel Başkanı oldu.

Nereden nereye?

70’li yıllarda Türkiye Solu‘nun DİSK‘in yanında örgütlendiği TÖB-DER, TÜM-DER, TÜTED gibi önde gelen örgütlerden biri olan KÖY-KOOP‘un en tepesinde bugün Muğla AK Parti‘den Eray Çiçek var.

Köy-Koop 40 yılda nereden nereye gelmiş… Eray Çiçek de 15 yılda nerelerden nereye ulaşmış…

Kutlamayı hak ediyor… Ayrıca “millete hizmet” için ille de belediye başkanı, milletvekili olmak gerekmediğini en iyi şekilde gösteren bir örnek haline gelmiş bulunuyor…

Partilerin, özellikle “parti içi demokrasiden vazgeçmişCHP‘nin hali ortada… Aslan sosyal demokratlar şu günlerde “atama aday” olabilmek için birbirlerini ezerek, tasfiye ederek tarihe geçiyorlar!

Eray Çiçek’i kutluyorum. Ankara’da Muğla’yı en iyi şekilde temsil edecektir… Başarılar diliyorum…

 

xx           xx           xx

Evet, şimdi ne olacak?

AK Parti‘nin Büyükşehir ve kalan ilçe başkan adaylarının 20 Ocak’ta AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Markar Esayan tarafından açıklanacağı duyuruldu. AK Parti‘nin MHP ile Muğla ittifağında sorun kalmadı gibi… Tabanında söylenenler olsa da Bodrum ve Ortaca ilçeleri MHP‘nin oldu.

Oysa MHP‘nin gözü Yatağan‘daydı… Ancak Bodrum‘da Dr. Tahir Ateş‘in AK Parti‘den aday olduğu sosyal medyada açıklanmıştı. AK Parti Milas Adayı Barış Saylak ile Dr. Ateş‘i Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın telefonla arayıp tebrik ettiği ifade edilmişti.

Şimdi MHP‘nin de yarımada da Gündoğan‘ın son Belediye Başkanı İbrahim Bilgi‘yi aday yapmanın çalışması içinde. MHP‘nin Ortaca‘yı da 2014‘teki adayı ile alması bekleniyor. İşte bir “Şimdi ne olacak?” sorusu daha…

Bodrum‘da “Mehmet Tosun-Mehmet Kocadon” ikilemi yaşanırken, şimdi de “Dr. Tahir Ateş-İbrahim Bilgi” ikilemi ortaya çıkabilir… Bodrum‘da sorun yaşanmaması halinde pazar günü 23. Dönem Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır resmen Büyükşehir adayı olarak açıklanır. Zaten birinci tur ziyaretlerini de bitirdi…

Adları açıklanmamış olsa da Yatağan‘da Mustafa Toksöz, Marmaris‘te Sekan Yazıcı, Datça’da Dr. Feyzullah Güladaaday” olarak çalışmaya çoktan başladılar. Yani MKYK Üyesi Esayan pazar günü Büyükşehir ile Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer, Milas, Marmaris ve Datça‘da malumu ilan edecek. Bodrum ne olur belli değil, ama Menteşe‘de Gültekin Akça, Fethiye‘de Keramettin Yılmaz açıklanabilir…

 

xx           xx           xx

CHP‘den aday adayıyken 500’e yakın arkadaşı ile AK Parti‘ye geçen Keramettin Yımaz için bir “vatan haini” denilmediği kaldı… Oysa bu seçimde ne Türkiye‘de ne de Muğla‘da partisinden vazgeçip bir başka partiden aday olan ilk ve tek kişi o değil…

CHP Muğla‘da ilk fireyi Milas‘ta verdi. CHP parti rozetini kendisine Kılıçdaroğlu‘nun taktığı Barış Saylak, evlenebilmek için büyüğünün evlenmesini bekleyenler gibi kaç dönemdir “önseçim” yapılmasını bekliyordu. “Hayalini” gerçekleştirebilmek için daha kaç yıl beklemesi gerekiyordu.

Milaslıların desteğini de alan Saylak hayalinin peşinden koşarak AK Parti’den aday oldu…

O‘nu Ortaca‘da Av. İsmail Can Varol izledi. O da baktı Ortaca‘da da önseçim yok ve Başkan Gürün ile Milletvekili Mürsel Alban birini seçtirmeye çalışıyor, gitti DSP‘den adaylığını ilan etti. Keramettin Yılmaz da ittifak gereği İYİ Parti adayı Behçet Saatcı‘ya karşı CHP‘nin aday çıkarmayacağı anlaşılınca, “hayalini” gerçekleştirmek için AK Parti‘ye geçti…

Milas, Datça, Dalaman, Menteşe ve Ula‘da “Mevcut Başkanlarla seçime gidiyoruz” diyen CHP, yarın Marmaris, Ortaca ve Yatağan‘da da “Mevcutlarla seçime gidiyoruz” demeyebilir. Bu durumda mevcut başkanların başka yerden adaylıkları meşruiyet ve haklılık kazandırmaz mı?

Burada bir suçlu ve ihanet aranacaksa CHP’yi Ankara’da yönetenlerde ve Muğla’daki imparatorluğunda aramak daha doğru olmaz mı?

 

xx           xx           xx

CHP‘de yarın Parti Meclisi Toplantısı var. Toplantı öncesi, geçen hafta kulislere AK Parti‘nin, Bodrum Belediye Başkanı Kocadon‘a hem de “isterse ilçe adaylarını belirlemek üzereBüyükşehir adaylığı teklif ettiği haberleri düştü. Bu kaynağı belirsiz habere inanmadığımı önceki yazılarımda belirttim.

Başkan Kocadon il genelinde tanınırlığı ve karşılığı olan siyasetçilerden biri… 1999 seçimlerinde Demokrat Parti‘den Ortakent-Yahşi’de % 57 oy alarak seçildi. 2004‘de yine Ortakent-Yahşi Başkanı seçilirken aldığı oy tam % 75‘e ulaştı. 2009‘da ise Demokrat Parti’den Bodrum Belediye Başkanı olan Kocadon sonra CHP‘ye geçti.. Son olarak da 30 Mart 2014‘de yüzde % 50.8 oy alarak CHP‘den Başkan seçildi…

Popülaritesi yanında ortada böyle büyük bir siyasi başarısı ve deneyimli bir belediyeci olan Kocadon’a diğer partilerden teklif gelmemesi mümkün değil!

İlk teklifi iktidardaki AK Parti‘den aldığını da biliyoruz. Bu teklif hemen her seçimde de gündeme geldi, getirildi, ancak bir sonuç çıkmadı…

 

xx           xx           xx

Bu son teklif söylemine yukarıda da belirttiğim gibi, ben pek inanmadım. Yine de insan “Saylak ve Yılmaz’ın ardından Kocadon neden olmasın?” diye düşünmüyor değil.

Benim bir arkadaşım var. Geçenlerde “Kılıçdaroğlu’nun hayali 31 Mart seçimini mi, yoksa seçimden sonraki kurultayı kazanmak mı?” diye sordu. “Her ikisini de kazanmaktır” diyemedim. Beni bi gülmek ve düşünce aldı…

Tabi herkesin gözü kulağı yarın toplanacak Parti Meclisi‘nde olacak. Beklenen yarın Parti Meclisi‘nden Bodrum, Yatağan, Marmaris, Köyceğiz, Ortaca Belediye Başkanı adaylarının çıkması. Çıkar mı?

Zor… CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu‘nun “İP, CHP’li belediye başkanlarının olduğu yerde başkan adayı çıkartırsa biz de Muğla’nın her yerinde aday çıkartırız” açıklanması yalanlanmadığına göre çok zor…

İYİ Parti‘den adaylığını ilan eden Mehmet Tosun‘un Yarımada‘da sergilediği çalışma kadar Milas‘ta Barış Saylak‘ın dışında benzer eforu gösteren üçüncü bir isim yok. Büyükşehir adayı Osman Gürün‘ün çalışması var mı derseniz, gören yok… Adayları dizayn etmekten buna vakti olmayabilir!

Zeybekoğlu’nun dediği eyyamcılık değil de “parti görüşü” ise CHP Bodrum’da Mehmet Tosun’un, Fethiye’de Behçet Saatcı’nın karşısına kimi çıkaracak? Yarın, olmazsa 25 Ocak’ta yanıt alınır…

 

xx           xx           xx

Yarın CHP Parti Meclisi‘nden Bodrum‘da Kocadon, Yatağan‘da Mesut Günay, Marmaris‘te Mehmet Oktay, Köyceğiz‘de Hüseyin Erol ve Ortaca‘da Mehmet Sertkaya‘nın çıkması halinde İYİ Parti‘den Mehmet Tosun‘un adaylığı da devam edecekse AK Parti‘yi bilmem, ama Başkan Kocadon DSP‘den veya DP‘den  Büyükşehir adaylığını ilan edebilir. Bu adaylık yarın ve sonrasında yaşanacak gelişmelere göre çok ihtimal vermiyorum, ama İYİ Parti adaylığı olarak da tezahür edebilir.

Ancak ben hala yarın Bodrum ve Marmaris nedeniyle bir karara varılamayıp, CHP Parti Meclisi kararının 25 Ocak toplantısına kalmasını bekliyorum. Bu durumda Kocadon nihai kararı için 25 Ocak‘ı bekler mi?

Sanmam… O zaman çok geç kalmış olabilir! O nedenle yarın dananın kuyruğu Parti Meclisi’nden çıkmasa da kopar gibi geliyor bana… Kesin olan bir şey varsa Kocadon’un üçüncü aday olarak çıkması ise Osman Gürün’ün seçilmesini zora sokabilir.

—————————————-                                         —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Bir yalana ihtiyaç duyanlarla yaşıyoruz. Bundandır dürüstlüğümüzün beş para etmediği… (Jean Margues.)

ÇİVİ

Arkadaşım, “DSP İl Başkanı Ali Durna neden Büyülşehir değil de Menteşe Belediye Başkanı adayı oldu? Büuükşehir rezervli mi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————————————–

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 15 Ocak 2019 / 13:52

Gocuman; Yazınızı okudum. hem de iki defa. Pazar günü açıklanacak belediye başkan adaylarının listesinde Ula İlçesi yok. unuttunuz diyemem. Yoksa başka bir duygunuz mu var. Bir Ula’lı olarak merak ettim. Seni Üzdüm ise Özür dilerim Ustam.Sevgi ve saygı.