Damızlık Tekeler Dağıtıldı « Hamle Gazetesi

Damızlık Tekeler Dağıtıldı

Bu haber 06 Kasım 2015 - 8:58 'de eklendi ve 932 kez görüntülendi.

Teke  (2)

Damızlık Tekeler Dağıtıldı

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” kapsamında, bu yıl 7 ilçeye 92 kıl keçisi tekelik oğlak 51 işletme sahibine dağıtıldı.

Verda Kartal

“Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” kapsamında Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bahçesinde yapılan etkinlikte 7 ilçeye ait 92 adet kıl keçisi tekelik oğlak 51 işletme sahiplerine dağıtıldı. 2009 yılından bu yana devam eden 5 yıl süre ile devam etmesi planlanan ve 40 ilde uygulanan projenin amacı yüksek vasıflı damızlıkların katılması ile eldeki koyun ve keçi sürülerinde kan değişimi sağlamak ve verimliliği arttırmak olduğu kaydedildi.

Düzenlenen teke dağıtım törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, Vali Yardımcıları, Menteşe Kaymakamı Zeki Aslan, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, birim müdürleri, çalışan personel ve davetliler katıldı.

Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Proje kapsamında 92 adet kıl keçisi tekelik oğlak dağıtılan 51 işletme sahibini tebrik etti. Açılış konuşmasını yapan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, “Muğla’nın küçükbaş hayvan varlığı 370 bin olup bunun 250 bini keçi ve keçilerin yüzde 95 i kıl keçisidir. Takdir edersiniz ki her sürüye yeteri kadar damızlık teke verme imkânı olmadığından, temsili ve eğitim amaçlı her üreticiye 2 adet teke dağıtımı yapılacaktır. Üreticilerimizden beklentimiz bu tekelerden elde ettikleri yeni nesillerden kayıtlarını takip ederek damızlık elit sürülerini oluşturmalarıdır. Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişimi sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Koyun ve keçilerde verimliliği arttırma projesi bakanlığımızca 2009 yılında başlatılmıştır. 2010 yılında İlimizin de içerisinde bulunduğu 40 ilde bu proje uygulanmaktadır. 2010-2013 yıllarında 160 adet saneen keçi ırkı teke 158 adet işletmeye dağıtılmıştır” dedi.

Ekici konuşmasını şu sözlerle bitirdi, “Bu yıl dağıtımı yapılacak kıl keçisi oğlakları ise Burdur ilinden komisyonca cidago yüksekliği gibi bazı özelliklerine bakılarak aynı yaştaki hayvanlardan üstün özelliklere sahip damızlık için gerekli şartları taşıyan oğlaklardan seçilmiştir. Proje ile yetiştiricilere 2015 yılında 7 ilçeye ait 92 adet kıl keçisi tekelik oğlak 51 işletme sahibine dağıtılacaktır.”

Konuşmaların ardından 92 adet Teke dağıtımına geçildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.