Dalyan’da kefal balığı festivali « Hamle Gazetesi

Dalyan’da kefal balığı festivali

Bu haber 19 Aralık 2017 - 1:43 'de eklendi ve 590 kez görüntülendi.

Muğla’da kış turizmini hareketlendirmek ve turizmi 12 aya yaymak amacıyla Ortaca Belediyesi, Dalyan Tanıtım, DALKO ve MUTSO işbirliğinde bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Dalyan Kefal Balığı Festivali’ vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Kadir Tamer

Muğla’da kış turizmini hareketlendirmek amacıyla Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneği (Dalyan Tanıtım), Ortaca Belediyesi, Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) tarafından 17 Aralık Pazar günü düzenlenen 2’nci Dalyan Kefal Balığı Festivali’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Festival kapsamında Dalyan Kanalı ve İztuzu sahilinde kefal balığı avı yarışması yapıldı. Festivale katılan vatandaşlara yaklaşık 2 ton ekmek arası ücretsiz kefal balığı dağıtıldı. Festivalin son bölümünde Grup Zakkum sahneye çıktı.

Festivalde konuşan Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, bölge tanıtımlarının sadece devlet ve yerel yönetimlerle değil, sivil toplum örgütleriyle de yapılması gerektiğini anlattı.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise festival kapsamında kış turizmini hareketlendirmeyi hedeflediklerini anlatarak, şunları söyledi: “Dalyan her zaman turizmi ile anılırken böyle bir tarım ürününe sahip olduğunu çoğu insan bile farkında değil. Bu etkinlikle Dalyan kefal tüm Türkiye’ye en iyi şekilde tanıtılma şansına sahip olacak. Türkiye’nin en kaliteli kefalini ve en büyük su ürünleri kooperatifinin üretimiyle burada sizlerle buluşturmuş olmak çok önemli” dedi.

Dalyan Tanıtım Derneği Başkanı Sezgin Yiğit ise ikinci kez düzenlenen festivale yoğun ilgi olduğunu anlatarak,  etkinlik kapsamında vatandaşlara yaklaşık 2 ton kefal dağıtıldığını ifade etti.

Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arif Yalılı, ise festivalin esnafa da ciddi oranda katkı sağladığını söyledi. Kefalin bölgenin en önemli su ürünü olduğuna işaret eden Yalılı, “Dalyan’daki su ürünlerinin yüzde 90’ı kefal. Bölgemizde bu ürünümüzü artık ihracata gönderiyoruz. Günlük 15 bin tona kadar Hatay’dan Mısır ve Suriye’ye kadar gönderebiliyoruz. Biz bu ürünümüzün daha iyi tanıtılıp bilinmesini istiyoruz” diye kaydetti.

Festival kapsamında gerçekleştirilen yarışmada en büyük balığı yakalayan Ömer Ekiz birinci, Ahmet Oklu ikinci, İsa Oklu ise üçüncülüğü paylaştı. Yarışmacıların ödülleri Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, tarafından törenle takdim edildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.