Dalyan’da “Kbid” Çarşı…

Bu haber 30 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.223 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Dalyan’daydım.
Bu gün oradan ne yazmalı?
Açılışı yapılan “Kbid”den mi söz etmeli?
Yoksa açılışı yapan Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın “Turizm agresif bir sektördür” sözü üzerinde mi veya “Kriz var çare var” sözü üzerinde mi durmalı?
Açılışta yan yana gelen Hamdi Yücel Gürsoy, İrfan Tezbiner ve “Kbid”i yaratan Yücel Okutur ile ilgili geçmişte yazdığım “acımasız” yazılardan nerelere gelindiğini mi konu etmeli.
Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse 4 ay geçti. Dalyan Belediye Başkanı dostum Arif Sarı’yı makamında kutlayamadım. Hafta sonunda kendisini Kbid’in açılışında kutlayabildim. Makamına uğramak yine nasip olmadı. Dalyan Belediyesi’nin önceki yönetiminin1 trilyon 800 milyar borcunu kucağında bulmuş.
Bu konuda mı yazmalı?
 
xx           xx           xx
Yeri geldikçe hepsini konuşuruz.
Dalyan Kanalı’nın yanında, Kaunos antik kentinin karşısında beldenin her bakımdan seçkin tesisi “Dalyan Resort”un yaratıcısı İnşat Mühendisi/Turizmci Yücel Okutur, Dalyan’ın ekonomik-sosyal yaşamına bir de “Kbid” adını verdiği çarşıyı armağan etmiş.
Kendisi uzun zamandır davet eder. Nasıp olmadı. O kadar çok yerden davet alıyoruz ki… Üstelik her davete icabet bize yakışmıyor. Altından kalkamayacağım yere gitmeyi uygun bulmuyorum.Cuma günü arayıp, “Bedesten açılışı yapıyorum. Açılışı Vali bey yapacak.” deyince ilgimi çekti.
Dalyan’da “bedesten”?..
Doğrusu merak ettim.
 
xx           xx           xx
Cumartesi günü açılışa gittiğimde Dalyan gibi bir belde için oldukça görkemli bir yapı ile karşılaştım. Ama “bedesten” değildi!… Açılışı yapılacak olan “U” şeklinde ortası avlulu bir çarşıydı. Bizim “Muğla Yağcılar Hanı” benzeri, ama “Dalyan Resort” tesisinin çizgilerini taşıyan bir mimari ile yapılmıştı. Keşke, bizim bu gün olmayan “Muğla Kocahan” benzeri dört bir yanı iş yerleri ile çevrili, avlulu, iki giriş çıkışlı geleneksel mimari ortaya konabilseydi.
Elbette iş yerleri caddeden görülmezdi, ama yapının kendisi müşteri çekerdi…
Yine de ortaya Akdeniz Mimarisi örneği güzel bir yapıt konmuş.
 
xx           xx           xx
Açılış sırasında aklıma Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın kültüre, sanata olan duyarlılığının yanında vali olmasına rağmen sahip olduğu “ticari kafa”nın ürünü olarak Muğla Yağcılar Hanı’nın avlusunda geçtiğimiz günlerde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu “Yaylı Sazlar Orkestrası”nın gerçekleştirdiği klasik müzik konseri geldi.
Ki açılışta da, o Yaylı Sazlar Orkestrası’nı oluşturan öğrencilerin öğretmenlerinin oluşturduğu orkestranın seslendirdiği birbirinden güzel yapıtları dinleme olanağı bulduk.
“Burada yaz boyunca bu tür etkinlikler yapılmalı” diye düşündüm.
“Kbid”in avlusunda her akşam, gün batımında veya saat 20.00’den sonra küçük bir yaylı sazlar ekibi dinleti yapabilir…
Çeşitli sergiler düzenlenebilir, aktiviteler gerçekleştirilebilir..…
Bu sayede, hemen hemen tüm ünlü markaların bir araya geldiği “Kbid” Dalyan’ın önemli bir ‘yaşam mekanı’ haline gelebileceği gibi, Dalyanlılar ile birlikte Dalyan konuklarının uğrak yeri haline gelecektir.
 
xx           xx           xx
Neden “Kbid”?
Soruya nedense Yücel Okutur’a sormak aklıma gelmemiş. Ama açılış sırasında pek çok kişiye sordum. Yanıt alamadım.
Aslında “Kbid” bana da yabancı gelmiyordu. Biliyordum ama, nereden?
Muğla’ya dönünce ilk işim internete girmek oldu. Buldum ve kendi kendime güldüm. Biliyormuşum…
“Kbid” Dalyan’ın değil, Muğla’nın, Güney Ege’nin ünlü antik kenti Kaunos’un ilk adı.
 
xx           xx           xx
Güzel seçim.
Yücel Okutur’u Dalyan duyarlılığı için kutluyorum. Dalyan’da “Kaunos” adını taşıyan çok yer vardır, ama sanırım “Kbid” tek… Dalyanlıların “Kbid”i bilmemelerine üzüldüm. Oysa “Kbid”i Muğlalılar ve bütün Türkiye bilmeli.
Pek çok kişi halen Anadolu topraklarındaki antik kentlerin “Yunan” olduğunu sanır. Belki de biraz da bu yüzden çoğu “vandallık” örneği olarak tahrip edildi!…
Anadolu Uygarlıkları adı üzerinde Anadolu Uygarlıklarıdır. Yunanlılarla ilgisi yoktur.
Nitekim, Kaunos’un ilk adının “Kbid” olduğu ortaya çıktığında, bu cennet topraklarda “Kbidliler” diye bir kavmin de yaşadığı ve kendi dillerini (Yunan filan değil) konuştukları anlaşıldı.
 
xx           xx           xx
Bu yazıyı kaleme alırken, aklıma bizim Muğla Cumhuriyet Meydanı’ndaki “Atapark” aklıma geldi. Belediye mülkü olan bu yerin adı işletmeci tarafından İtalyan işgali yaşamış Muğla’da, Muğlalılara küfredercesine İtalyanca “Ardore” olarak değiştirildi. Benim bireysel ve yalnız kalmış tepkilerime rağmen halen öyle!…
Bu “özenti” turizm beldelerimizin hemen hepsinde var. Muğla bu yabancı isim istilasından nasıl kurtarılır bilemiyorum, ama galiba “Yücel Okutur” gibi yatırımcıların çoğalması gerekiyor.
Umarım Yücel Okutur da, o güzel çarşının girişine “Kbid”in öyküsün anlatan bir tabelacık asar…
Kendisine bol kazançlar diliyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.