Dalından sofraya mandalina reçeli

Bu haber 16 Ocak 2015 - 0:26 'de eklendi ve 706 kez görüntülendi.

dalindannnnBodrumlu iki kadın girişimci, 3 yıl önce Bodrum Mandalinası reçeli ile başladıkları üretimlerine bölgenin diğer ürünlerini de kullanarak devam ediyor.
Haber Merkezi
Bodrum’un Ortakent Mahallesinde 3 yıl önce kurdukları yöresel yemek atölyesinde Bodrum’a özgü yemek kültürünü yansıtarak işe başlayan Ayşe Özbey ve Şükran Sert ürün çeşitlerini arttırarak hizmet vermeye devam ediyorlar. Özellikle yaşadıkları bölgeden topladıkları Bodrum mandalinasını değerlendiren kadın girişimciler, mandalinadan reçel ve marmelat yaparak sofralara sunuyorlar.
3 yıldır Bodrum’un yöresel yemek kültürünü yaşatmak içinde çalışmalarını sürdüren iki kadın girişimci Bodrum mandalinasından ‘Nikah Reçeli’ üretti. Küçük kavanozlara kayarak etrafını süsleyen kadın girişimciler nikâh reçelinin dışında satsuma, ceviz, bademli patlıcan, turunç, ayva ve domatesten ürettikleri reçelleri de piyasaya sunuyor.
İnternetten satış yapıyorlar
Bölgede yetişen birçok ürünü kullanarak yöresel yemek atölyesinde reçelden marmelata birçok ürün üreten kadın girişimciler ürettikleri ürünleri hem Bodrum merkezde açtıkları Bodrum Reçel Evi mağazasında hem de kurdukları bodrumrecelevi.com adlı internet sitesiyle de tüm Türkiye’ye satıyorlar. Kadın girişimciler ayrıca ülke genelinde düzenlenen yiyecek içecek fuarlarına da katılarak ürettikleri ürünleri tanıtma imkanı buluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.