Dalamanlı limon üreticisine hasat öncesi uyarı

Bu haber 05 Eylül 2013 - 20:36 'de eklendi ve 784 kez görüntülendi.

dalamanlilimonureticileri1213516513215461321Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, limonda hasat zamanının tespiti ve hasatta dikkat edilmesi gereken konular hakkında üretici ve ihracatçıları uyardı.
Haber Merkezi
Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, limonda hasat zamanının tespiti ve hasatta dikkat edilmesi gereken konular hakkında üretici ve ihracatçıları uyardı. Dalaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Murat Atış, yaptığı açıklamada; “İlçemiz ve bölgemizde limon üreticisinin erken hasattan dolayı zarar görmemesi için üreticimiz ve ihracatçımız erken hasattan kaçınmalıdır. Bir narenciye meyvesinin pazarda paraya dönüşmesi için hasat, sınıflama, paketleme, depolama ve pazara nakliyesi gibi aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Söz konusu her kademe bilgi ve beceriyi gerektirir. Birbirini izleyen bu kademelerin birinde yapılacak hata sonraki kademelerde telafi edilmez. Üreticilerde büyük maddi kayıplara neden olur. Bu nedenle üreticilerin ve işletme sahiplerinin gerekli bilgiyle donatılmaları ve çalışmalarında gerekli dikkat ve titizliği göstermeleri gerekmektedir. İlçe ve komşu ilçelerimizde narenciye üretimi üreticimizin ana geçim kaynağı ve tarım ekonomisinin temel taşarlarından biridir. Yeterli miktarda ve kapasitede sınıflama, paketleme, depolama tesisleri bulunan bölgemizde, hasat zamanı depolarda dayanıklılığı etkileyen en önemli bir faktör olduğundan; narenciye meyveleri yetiştirildikleri bölgeye ve çeşidin özelliklerine göre ulaştırma şekli ve şartlarına dayanacak ve pazar isteklerini karşılayacak bir olgunlukta olacak şekilde hasat edilmesi için yetiştiricilerin hasat zamanının tespitinde ve hasatta gereken dikkat ve titizlik gösterilmelidir” dedi.
Hasat zamanının tespitinde usare miktarına ve meyve rengine bakılarak hasat zamanının gelip gelmediğine karar verilmesi gerektiğinin altını çizen Atış, “Usare bakımından hasat zamanı gelen, Limonda usare miktarı ağırlık olarak meyvenin yüzde 25 inden az olmamalıdır. Renk bakımından ise, Limon çeşidin tipik renginde olmalıdır. Ancak toplama zamanı ve yetiştirici bölgesi dikkate alınarak en az usare miktarının bulunması şartı ile hafif yeşil renkte olanların hasadı yapılmalıdır. Narenciye meyvelerinde kabuk yağından doğan lekelenmeler ve kararmalar büyük ekonomik zararlara neden olmaktadır. Kabuk yağı lekeleri genelde toplamada dikkatsiz ve kaba muameleden ileri gelmektedir.Bu nedenle kabuk yağı kararmalarının yok edilmesi için; yere düşmüş meyvenin hiçbir zaman alınmaması ve paketlenecek meyve ile birlikte paketleme evlerine gönderilmemesidir. Meyvelerin ağaç üzerinde tamamen kuruduktan sonra hasat edilmesi, sabahın erken saatlerinde ki çiğli, sisli, yağmurlu ortamda ve sulama sırasında hasat yapılmamalıdır. Sanayi tipi meyve toplamasına alışkın ekiplere kesinlikle sofralık meyve toplaması yaptırılmamalıdır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.