Dalaman’da yem bitkilerini destekleme çalışmaları

Bu haber 22 Eylül 2013 - 19:32 'de eklendi ve 782 kez görüntülendi.

dalamandestekleeme32132146434164313312Muğla’nın Dalaman ilçesinde 2013 yılı yem bitkileri destekleme müracaatlarının devam ettiği bildirildi.
Haber Merkezi
Yem bitkileri destekleme hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz, 2013 yılı yem bitkileri destekleme müracaatları devam ettiğini söyledi.
2012 yılında 84 üreticiye 2 bin 598 dekar alan için toplam 137 bin 781 lira ödeme yapıldığına dikkati çeken Akdeniz, “Üreticilerimiz yem bitkileri destekleme ödemesinden faydalanabilmeleri için şu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Desteklenen ürünler ve destekleme miktarları; Yonca: 50 TL, Korunga: 40 TL, Silajlık Mısır: 75 TL Yapay Çayır-Mera: 100 TL’dir. Tek Yıllıklar olarak ise, Fiğ, Macar Fiği, Burçak, Mürdümük, Sorgum, Sudan otu, Sorgum-sudan otu melezi, Hayvan pancarı, Yem şalgamı, Yem bezelyesi de 35 TL olarak tespit edilmiştir. 1 Ocak – 15 Kasım 2013 tarihleri arasında İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvuru yapılacaktır” dedi.
Çiftçi Kayıt Sisteminde adı geçen çiftçinin üzerine müracaat yapılacak olan çiftçinin özlük, arazi ve ürün bilgileri 2013 yılı ÇKS de kayıtlı olacağını anlatan Akdeniz şunları söyledi:
“Ürün hasat etme aşamasına geldiğinde haber verilecek ve kontrolü Müdürlüğümüzce yapılacaktır. Tek yıllık yem bitkilerinde; yüzde 50 çiçeklenme döneminde hasat edildiğinde, Çok yıllık yem bitkilerinde de ilk hasattan sonra, hayvan pancarı, yem şalgamı hasattan sonra, Silajlık mısır ekilişlerinde danelerin hamur olum döneminden sararmaya başladığı döneme kadar silaj yapmak amacı ile hasat edildiğinde destekleme ödemesine hak kazanılır. Yem bitkisi ekilişleri toplamı en az 10 dekar olacaktır. Çok yıllık yem bitkisi ekilişlerinde 4 yıl boyunca üretim yapacağına dair çiftçi taahhüdü alınacaktır. Bu Taahhüde uymayan üreticilerden 2013/18 sayılı Yem Bitkileri Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliğine göre, haksız ödenen destekleme miktarı yasal faizi ile birlikte geri tahsil edilecektir. Kapama meyve bahçelerinde ara tarım olarak yem bitkisi yetiştiren, Yem bitkisi ekilişlerini daneye bırakan, İlin ekolojik şartlarına, ekim tekniklerine ve normlarına uygun yem bitkisi ekilişleri yapmayan, Tespit çalışmalarına yardımcı olmayan veya çalışmaları engelleyenler, Kuraklıktan etkilenen alanlara olası destekleme ödemesi yapılması halinde bu desteklemeden yararlanan üreticiler yem bitkileri desteklemesinden yararlanamazlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.