Dalaman’da tırıvırı avı kontrolleri yapıldı

Bu haber 14 Nisan 2015 - 19:04 'de eklendi ve 745 kez görüntülendi.

dalamandatiriviri565165151Dalaman’da balık avında kullanımı yasak olan ”tırıvırı” satışına yönelik İl ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrolleri yapıldı.

Haber Merkezi

Dalaman’da balık avında kullanımı yasak olan tırıvırı, paraşüt, katil tor ve hayalet ağ satışına yönelik İl ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından ava malzemesi satan esnaflarda kontroller yapıldı.

Yapılan Denetimler ile ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve başakşehir evden eve nakliyat Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz; “17 adet ve balık avcıları tarafından HES 3, HES 4 baraj göledinin çevresinde terk edilmiş 15 adet ‘’tırıvırı’’ ele geçirildi. İş yerlerinde ekipler tarafından yapılan denetimlerde satış yapmadığı belirlenen iş yeri yetkililerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettik” dedi.
Dalaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz, yaptığı açıklamada; “İlçemiz, su kaynakları ve su ürünleri açısından zengindir. Su ürünlerinin ve özellikle balıkların çoğalması için yasalara uygun balık avcılığının sürdürülmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bölgedeki yasadışı balıkçılığın su ürünleri potansiyelini tehlikeye soktuğu değerlendirilmektedir dedi.

Akdeniz konuşmasına şöyle devam etti:

“Tırıvırı, paraşüt, katil tor ve hayalet ağ adı ile bilinen av malzemesi; farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.x150cm. Ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından ve ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşmakta olup, olta ucuna takılarak balık avlamakta kullanılmaktadır. Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları (yavru balık) avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine neden olmaktadır. Naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Yasal olmayan ve yasaklanan bu ağın kullanılmasının engellenmesi, Nakliyat firmaları bilinçli ve yasal ortamda balık avcılığı için herkese görev düşmektedir. Su ürünlerinin, su ürünleri ile yaşamını sürdüren hayvanların doğal yaşam alanlarının korunması, üreme ve geliştirilmesi, sorumlu ve sürdürülebilir balık ve su ürünleri avcılığı yapılmasının sağlanması amacıyla kontrol ve koruma faaliyetlerinin etkin ve yaygın yapılabilmesi için çevreye ve doğaya birçok zararı bulunan bu tür malzemelerin kullanıldığını gören vatandaşlarımız ilçe müdürlüğümüzü ve günün 24 saatinde ücretsiz hizmet veren 155 Polis, 156 Jandarma telefon hattını arayarak ihbarda bulunabilirler. Ayrıca bundan sonrada denetimlerimiz aralıksız devam edecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.