Dalaman’da müzelik arı yuvası

Bu haber 16 Aralık 2015 - 22:36 'de eklendi ve 688 kez görüntülendi.

DALAMAN’DA MÜZELİK ARI YUVASIDalaman’ın Karacaağaç mahallesinde bir evin deposuna yaban arıları tarafından yapılan yuva görenlerin ilgisini çekiyor.

Arı yuvasında inceleme yapan Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Teknikeri Veli Türk, ev sahibinin izin vermesi durumunda yuvanın Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin müzesinde sergileneceğini söyledi. Dalaman Karacaağaç Mahallesi Muhtarı Vedat Karahan, “Vatandaşımızın ambar deposuna yaban arıları yuva yapmış, burayı kullanamıyorlar. Arının yapmış olduğu doğa harikası koloni yuvasıyla karşılaştık. Bizde ilçe tarım müdürlüğünden yardım istedik gerekli çalışmalar yürütülecek” dedi.
Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Teknikeri Veli Türk, “Bölgemizde bol miktarda bulunan sarı arı, et arısı olarak tabir ediliyor. Bu şekilde yuvayı ilk defa gördüm. Normalde bu tür arılar yuvayı ağaç kovuğuna, briket deliklerine ve toprak içine yapar. Ama düz duvara yapıp da alttan desteklemesi benim için de çok ilginç geldi. Çok sağlam, görülmeye değer harika bir arı yuvası. Biz korunmasını istiyoruz, ev sahibi izin verirse içinde arı kalmadıktan sonra alıp arıcılar birliğimizin müzesinde sergilensin istiyoruz” diye konuştu. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.