Dalaman’da ‘Kayın Mantarı’ hasadı başladı

Bu haber 20 Nisan 2014 - 17:42 'de eklendi ve 779 kez görüntülendi.

kayinhasati6516516515Dalaman’a bağlı Gür Mahallesi’nde kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olmasıyla şeker, kalp, damar ve anemi hastalıklarına iyi gelen kayın mantarı üretimi devam ediyor.

Haber Merkezi
Kayın mantarı deneme üretimi hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz; “İlçemizde ilk kayın mantarı üretimine Gür Mahallesinde iki kadın üreticimiz olan Cevriye Barın ile Hatice Arıcan tarafından yapılmaya başlandı. İki bayan üreticimiz Müdürlüğümüze başvuruda bulundular. Kendilerine teknik bilgilendirme yaptık ve misel ekilişini gerçekleştirdik. Şimdi hasadına devam ediyorlar ve tüketicilere ulaştırıyorlar. Üretim materyali olarak buğday sapları, reçinesiz odun talaşı ve misel kullanılmıştır. Kimyasal hiçbir ürün kullanılmadı. Bu doğal ürünün tüketicilerimiz tarafından beğeni göreceğini düşünüyoruz. Üreticilerimiz Kayın mantarına ilgi gösteriyorlar” dedi.
Kayın mantarının faydaları hakkında da bilgiler veren Akdeniz, “Vücut hayvansal gıdalarla protein kadar da yağ alıyor ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut saf protein alır demektedirler. Etin yerini tutan mantarın, protein değeri etten fazladır. Kayın Mantarının kolesterolü düşürücü özelliği vardır. Yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve kesinlikle kolesterol içermeyen mantarlar, sağlıklı diyet listelerinde kullanılır. Kayın Mantarı yorgunluğu giderir, düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir ve bedenin gelişmesinde yardımcı olur. Bağırsakların çalışmasını sağlar.
Mantardaki ‘Lentinian’ adı verilen maddenin tümörleri azalttığı bilinmektedir. Ayrıca beyin kanamaları, damar sertliği ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.