Dalaman’da çekirge ile mücadele tamamlandı

Bu haber 21 Nisan 2014 - 20:35 'de eklendi ve 627 kez görüntülendi.

dalamancekirge651616561615Muğla’nın Dalaman ilçesinde toplam 125 dekarlık alanda çekirge ile yapılan mücadele tamamlandı.
Haber Merkezi
Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından İlçeye bağlı Kapukargın Mahallesi; Hurma, Kızılağaç, Dalamancık, Menevişlik, Alemli, Eşekbeleni, Belenkirse, Namazlık, Kapıdağı yarımadası ve Şerefler Mahallesi Kille ve Boynozbükü Mevkilerinde toplam 125 dekarlık alanda çekirge ile yapılan mücadele tamamlandı.
Yapılan çekirge ile mücadele hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz; “İlçemiz Kapukargın Mahallesi; Hurma, Kızılağaç, Dalamancık, Menevişlik, Alemli, Eşekbeleni, Belenkirse, Namazlık, Kapıdağı yarımadası ve Şerefler Mahallesi Kille ve Boynozbükü Mevkilerinde toplam 125 dekarlık alanda çekirge mücadelesi yapılarak tamamlandı. Bakanlığımızca devlet yardımı mücadelesi programına alınan çekirge, Isırgan ve çiğneyici özelliğe sahip ağız yapılarıyla Çayır, mera, tarla ve yem bitkilerinin sapları ile çok yıllık bitkilerin yeni sürgünlerini ve yapraklarını yiyerek bitkilere zarar verirler. Yumurtalarını kümeler halinde bırakan çekirgelerin nimfleri yıllara göre değişiklik göstermekle beraber; Nisan başlarında çıkar ve çıkmaz bitkilere saldırırlar. Çekirge salgını çok tehlikeli olmakla beraber toprak işlemenin ve zirai mücadelenin yapılmadığı mevkilerde popülasyonu her yıl artabilir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.