Dalaman’da can ve mal kaybımız yok!

Bu haber 12 Temmuz 2019 - 0:53 'de eklendi ve 1.527 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Srebrenistsa, bir çocuğun annesine, “Çocukları küçük kurşunlarla öldürürler değilmi Anne?” dediği yerdir #Srebrenitsa

Dün Bosnalı Müslümanların tarihte yaşadıkları en büyük acılardan biri olan Srebrenistsa Katliamının yıl dönümüydü. 8 bin 372 masum insanın katledildiği, yüz binlercesinin zulme uğradığı bu acı olayın üzerinden 24 yıl geçse de acı hala taze.

Önceki gün PKK terör örgütünün hain saldırısında şehit olan Üsteğmen Emre Kargın‘ı uğurladık. Acısı çok taze…

Şehidin yasını tutarken, aynı gün Dalaman‘da çıkan orman yangını ile kahrolduk. Daha Datça Palamutbükü’nün dumanı üstünde iken, önceki gece kabusumuz oldu… “Ormanlar, meralar, doğa öyle değil böyle katledilir, hadi engellesenize” dercesine süren yangın neredeyse Göcek‘i de önüne katıp, Fethiye şehir merkezine dayanacaktı…

Şükürler olsun, dün sabah oldu kabustan uyandık… Acısı hala çok sıcak…

 xx           xx           xx

Önceki gün öğleden sonra Dalaman’a bağlı Karacaağaç Mahallesi’nde başlayan ve rüzgarında etkisi ile kısa sürede yayılan yangın Fethiye’nin Göcek Mahallesi’ne kadar dayandı.

Kabusumuz olan yangında doğayı katletmek için zeka ve güce (!) sahip olan insanın, doğanın yarattığı felaket karşısında ne kadar aciz ve çaresiz kalabildiğine tanık olduk.

Yaklaşık 350 hektarlık alanı yutan yangına 15 helikopter, 105 arasöz, 18 iş makinesi ve 520 personel ile müdahale edildi. Çalışmalara Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ile Antalya Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Çalışmalar “Kriz Masası”ndan Vali Esengül Civelek ve Orman Bölge Müdürlüğü Vekil Müdürü Enver Demirci tarafından yönetildi.

Önce Datça Palamutbükü, sonra önceki gün Dalaman-Göcek, dün de Milas-Kıyıkışlacık orman yangınlarını yaşadık. Vali Civelek‘in maalesef bu yangınlarda bir açıklaması olmadı.

Muğla gibi bir yerde ilin valisinin varlığının hissedilememesi çok üzücü. Bir rahatlatıcı “geçmiş olsun” paylaşımıda mı olmaz?

Hiç değilse önceki gece Belediye Başkanı Osman Gürün sosyal medya hesabından “Orman, Büyükşehir ekiplerimiz ve vatandaşlarımızın gayretleri ile yangın söndürme çalışmaları aralıksız sürmekte olup sabah yangına havadan müdahalenin başlamasıyla kontrol altına alınacağını ümit ediyoruz. Muğlamızın güzel ilçeleri Dalaman ve Fethiye’mize geçmiş olsun.” diye paylaşımda bulundu. Vali hanımın cep telefonu vardır elbette, ama demek ki sosyal medya hesabı yok…

xx           xx           xx

Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci‘nin yanında ilin valisi dururken açıklama yapmadığını düşünüyorum. Belki Vali hanımda yanında Bakan olduğu için açıklama yapmamıştır diyeceğim, ama Bakan Pakdemirli Datça‘da yoktu!

Dalaman-Göcek yangını dün sabah şafakla birlikte kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle 2 mahallede, 34 evin tahliye edildiği, bölgedeki seraların boşaltıldığı, Göcek Barınağı‘ndaki 250 köpeğin vatandaşlar tarafindan şehir stadyumuna alındığı, Göcek Taşbaşı’nda 5 evin yanı sıra 1 arasözün de yandığı anlaşıldı.

Rusya’daki programını yarıda kesen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli bakanlık sitesinde de yer alan değerlendirmesinde şunları söyledi:

Korktuğumuz gibi değil. Can ve mal kaybımız yok. Allah’a şükür. Sadece içinde kimse olmayan bir butik otel, bir miktar etkilenmiş gözüküyor.  Sıcaklık 37 derece, nemin 17 olması ve 40 kilometrenin üstünde rüzgâr olması yangının hızla büyümesine neden oldu. Şu saat itibarıyla tamamen kontrol altında. İlerleyen saatlerde hava şartları değişikliğine göre tam söndürülmeden yayılmaz diyemeyiz. Hava aracıyla çıkmış olsaydınız yangının korku vermeyen bir görüntüsüne şahit olacaktınız. Türkiye’nin en büyük yangını 17 bin hektardır. Bu kadar rahat konuşur olmamı görünmez kahramanlarıma borçluyum. Bütün yangınlarda onlarla birlikte olmaya çalışıyorum.

xx           xx           xx

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli için “daha büyük yangın” nasıl olması gerekirdi acaba? Sabaha kadar Göcek’te yansa bu yangın, daha büyük yangın olur muydu?

Hadi rakamlara bakınca göreceli değerlendirmeler yapılabilir diyelim, “Can ve mal kaybımız yok.” saptamasına ne diyelim.

Can ve mal kaybı nasıl yok?

Gazetelerimizde böyle yazıp, hatta böyle haber başlığı atmıyorlar mı, ifrit oluyorum…

Can kaybı olması için illede “insan” kaybı mı olmalı? Önceki gece yılanı, çıyanı, faresi, tavşanı, kaplumbağası, domuzu, tilkisi, ayısı, belki de ceylanı, geyiği ve börtü böceği ile kaç türde kaç bin veya milyonlarca canlı telef oldu biliyor muyuz?

Bir de yer yer 30- 50-100 yaşında kızıl, sarı, kara çam ağaçları ile makilerin, meşelerin, pinarların, mersinlerin, defnelerin, kekiklerin, çay bitkilerinin, çalıların, dikenlerin “canı” ve bir “mal değerleri” yok mu?

Bakan Pakdemirli açıklamasında ayrıca, aynı aylar baz alındığında 2018‘de 685, 2019‘da 730 yangın çıktığını kaydederek, “2018’de etkilenen alan bin 525 hektar, 2019’da ise 828 hektar. Geçen yıl yangın başında 2 hektarın üzerine bir alan etkilenirken şimdi bir hektarın altına inmiş durumda.” demiş.

İyi de bu ayın dolmasına daha 20 gün var ve sayın bakan bu açıklamayı yaparken, Kıyıkışlacık‘ta yangın çıkmıştı…

xx           xx           xx

Bakan Pakdemirli, istatistiki verilere göre yangın çıkış nedenlerinin yüzde 90’ının insan kaynaklı, yüzde 10’unun da kendi kendine olduğunu belirtirken de yangın söndürme çalışmalarında neden uçak bulunmadığına ilişkin bir soruya da “Bu yıl helikopterlerin sayısını arttırdık. Helikopterler daha efektif. Uçağın yangınların içine müdahale etmesi ve manevra yapması çok kolay olmuyor. Helikopterlerin manevrası çok daha kolay.” demiş.

Keşke gazeteci “Yangınlarda gece görüşü olan helikopterlerden yararlanmak mümkün değil mi?” diye de sormuş olsaydı. Hatta “Ayrı ayrı Tarım ve Orman Bakanlıkları olsa daha isabetli olmaz mı?” diye sorulabilirdi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü kaç aydır “vekaleten” yönetiliyor…  Kimsenin vekilden şikayeti yok. Yeni müdürün sezondan önce atanması ve o müdürün “kendi ekibini” oluşturması gerekirdi.

Bölge Müdürlüğünü vekaleten yürüten Enver Demirci‘den şikayet eden yok… Elindden geleni yapıyor, ama “Vekaleten ordu yönetilir mi?”.. Sayın Bakana bu da sorulabilirdi…

Sosyal medyada, “Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme uçakları için açtığı ihaleye THK tek başına girince ihale iptal edilmiştir. #THK’nın dün gece yangına uçak ile müdahale etme isteği bakanlık tarafından ‘gerek yok’ diyerek reddedilmiştir. İhalelerde fiyat ise yangına müdahale edildiği saate göre belirlenmektedir. #Böyle bir düzende bir süre sonra yanacak orman kalmaz.# Sizin cebiniz, bizim içimiz yanıyor.” diye paylaşımlar yapıldı. Elbette bu da sorulabilirdi…

xx           xx           xx

Buarada dün Milas‘ın Kıyıkışlacık Zeytinlikuyu‘da çıkan orman yangını ile ilgili paylaşımlarda, “Zeytinlikuyu, Kissebükü kadar önemli bi koy. Yeni PİNA” diye paylaşımlar yapıldı.

Olabilir mi diyemiyorum. Neden olmasın?

Sosyal medyada bunlar tartışılırken, Muğla Çevre Platformu‘ndan (MUÇEP) aktivist gazeteci Rezzan Şebin de Muğla Milletvekilleri‘ne şu çağrıda bulundu:

“Muğla Milletvekilleri ve siyasi partilere acil çağrıdır. Dalaman ve Fethiye-Göcek’teki yangınlar derhal TBMM’ye, Cumhurbaşkanı’na başvurulmalı. Yanan ormanlık alanlara hiç bir şekilde, hiç bir zaman, tahsis, turizme açma, günübirlik, ömürlük, her ne ise orman ve ağaçlandırma dışında kullanım v.b. gibi uygulamaya izin verilmemeli…

Bu konuda önerge, dilekçe, başvuru, görüşme.. v.s. yapılması için harekete geçmelidirler.

‘vah vah, söndüremiyoruz, ciğerlerimiz yanıyor’ teranelerini çok duyduk ve yaşadık. Bakınız Güvercinlik orman yangını ardından (verilen lafta sözlere rağmen) yapılan ve yapılmakta olan ucube otellere… Karnımız bu sözlere artık tok. Haydi siyasiler, haydi belediye başkanları, vekiller… bir kez olsun bu topraklar, bu canlılar için gücünüzü, kararlılığınızı, samimiyetiniz,  girişimlerinizi ve sonuçlarını görelim artık..

 

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Doğanın tutarlılığı, insanın tutarsızlığın dan sonra güzel bir tesellidir. (Goethe)

ÇİVİ

CHP’nin İlçe danışmanlarının birinde, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Çok özür dilerim, biz (ben olacaktı) CHP’ye çok oy kaybettirdik” demeden, “Tekrar bu makama aday olmayacağım” demiş.Arkadaşım da “Milletvekilliği ve Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı hariç olmalı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 12 Temmuz 2019 / 11:19

Günaydın üstad,

Muğla milletvekilleri derken,hangisinin yüreği yandı,memleket yanarken,yüreği burada olmayanı neresi yansın?
Mürsel neresini bilir Dalamanın, Göcek’in kendi bir kaç yandaşından başka,onların derdi,Osman abileri ile iyi işer yapmak ve kaç dönem daha alavere dalavere ile,ele geçirdiklerini sandıkları emanet makamları suistimal ile ne yaparsak kendilerine kar olsun derdi, ancak milletin bu makus döngüyü İstanbul’da kenara koydu, Muğla’da da koyacaktır,Türkiye’mizde de,biz her şey milletçe güzel olsun diye yangınlardayız,
onlar,
Osman,Mürsel yarın ne etsek etsek de,işimizi yürütsek derdine, ne ülke ne de başka bir şey onların umurunda hiç olmadı, ama biz halkız,
bu memleket hepimizin,
biz nasıl iç ve dış düşmana karşı korudu isek bu cennet vatanı, korumaya ve kollamaya devam edeceğiz,
güzel günlere selam ve saygı ile,