Dalaman’da bahçede zeytin budama dersi

Bu haber 17 Mart 2015 - 0:51 'de eklendi ve 690 kez görüntülendi.

dalamannnMuğla’nın Dalaman İlçesinde, zeytin ağaçlarındaki verimi, kalitenin artırılması amacıyla çiftçiye budama dersi verildi.

Haber Merkezi

Muğla’nın Dalaman İlçesinde, zeytin ağaçlarındaki verimi, kalitenin artırılması amacıyla çiftçiye budama dersi verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz, yaptığı açıklamada; “Geçen 2012 yılında Zeytin budamanın önemini üreticilere hatırlatmak amacı ile ‘Hadi zeytin budamaya’ ADLI kampanya başlamıştık. Zeytin ağaçlarındaki verimin ve kalitenin artırılması amaçladık. İlçemizde zeytin üreticilerimiz gübreleme, hastalık ve zararlılar ile mücadele yapıyorlar ama budama konusunda uygulama yapmak istemiyorlar. Bu nedenle Mevcut zeytin ağaçlarındaki verimi ve kaliteyi arttırmak için yapılması gereken ilk işlemin bir tanesinin budama olduğunu üreticilerimize anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Akdeniz açıklamasına şöyle devam etti:

“Budama Kampanyamız süresince Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak Çöğmen, Kızılkaya, Sabunlu, Kayadibi, Şerefler ve Kargınkürü Mahallerindeki okul ve cami bahçelerindeki zeytin ağaçlarını gösteri amaçlı üreticilerimizle birlikte budama yaptık. Kendilerinin de bahçelerinde uygulama yapmalarını, kendi bahçelerinin birer budama uzmanı olmalarını istedik. Geçen süre içerisinde hala budama yapmadıklarını tespit ettik. Üreticilerimize budamayı öğretmek için; ilçemizde 2015 yılının yok yılı olması nedeni ile çalışmalarımıza zeytin bahçelerinde yeni dikilmiş fidanlarda şekil budaması ve ağaçlarda ise mahsul, gençleştirme budaması şeklinde birebir budama yapıyoruz. Bu kapsamda mahalle Muhtarları, Dalaman Ziraat Odası Başkanlığı ile ortaklaşa çalışmamıza devam ediyoruz. Hep beraber üreticilerimizle buluşup, budama konusunda talebi olanların bahçelerinde beraber ağaçlarda örnek budama yapıyoruz. Zeytin budama konusunda üreticilerimizi Müdürlüğümüze bekliyoruz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.