Dalaman Ziraat Odasından bilgilendirme toplantısı

Bu haber 15 Mart 2017 - 23:07 'de eklendi ve 370 kez görüntülendi.

Dalaman Ziraat Odası, ilçedeki muhtarlar ile bir araya gelerek bilgilendirmede bulundu.

Dalaman Ziraat odasının tarıma ve çiftçiye verdiği desteklerin anlatıldığı toplantıda katılımcılara tarımdaki yeni gelimeler, desteklemeler, hibeler ve tarımsal kredi imkânları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.
Toplantıya, Dalaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, İlçe Tarım Müdürü Ergün Akdeniz, Dalaman Ziraat Bankası Müdürü Burhan Medettin, oda yönetim kurulu üyeleri ve mahalle muhtarları katıldı.
Dalaman’da yaşanan tarımsam problemlerinde gündeme geldiği toplantıda Dalaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, odanın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Dalaman ziraat odasının 2015 ve 2016 yılında iyi tarım uygulaması faaliyetlerinde bulunduğunu anlatan Tuncay, “Uygulama, çiftçilerimizin kaliteli ürün elde etmelerinden dolayı pazarlamada yardımcı oldu. Ciddi anlamda çiftçilerimize ek gelir sağladı. Dalaman Ziraat Odası bünyesine deneyimli reçete yazma belgesi ve danışmanlığı olan ziraat mühendisi çalışmaya başladı. Ziraat mühendisi sürekli aktif olarak çiftçilerimizin yanında çiftçilerimize hastalıklarla mücadelede, ürün yetiştirmede en az masraflarla kaliteli ürün alınmasını ve bölgemize uygun çeşit yetiştirme konularında yardımcı oluyor. Dalaman Ziraat Odası olarak çiftçilerimizi bilinçlendirmek, yenilikleri görmek ve uygulamasını kolaylaştırmak amaçlı seminerler düzenleyerek çiftçilerimiz bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca birçok tarım fuarına geziler düzenliyoruz” diye konuştu.
Çiftçilerin verim ve kaliteyi yakalaması için toprak, yaprak, su ve meyve analizi, sertifikalı fidan temini gibi birçok alanda yardım sağladıklarını ifade eden Tuncay, “Dalamanda ilk defa 2015 yılında fuar konseptinde 1. Dalaman Tarım Festivali, 2016 yılında 2. Dalaman Tarım Festivali düzenlendi. Firmaların konusunda uzman yetkililerini festivalimize getirdik amaç üreticilerimize daha iyi bilgi verilmesi daha fazla fayda sağlamak. Yoğun ilgi görmesi ve beğenilmesi Dalaman Ziraat Odasının iyi bir projeyi ortaya çıkardığının kanıtıdır” dedi.
Çiftçilerin satışlarında kendilerini güvence altına alabilmeleri ve haklarını arayabilmeleri için üretici sözleşmeleri hazırlattıklarını söyleyen Tevfik Tayfun Tuncay, “Yöremizin en büyük sorunlarından biride üretilen ürünlerin pazarlamasındaki sıkıntılar, üreticiler genellikle ürün satışlarında paralarını alamıyorlar ve buda bölgemizde büyük ekonomik zarar oluşturuyor. Üreticilerimizin pazarlama sıkıntılarını giderebilmek daha yüksek fiyattan satış yapmalarını sağlamak için birlik ve kooperatif oluşturulması için çalışmalar yapılmakta ayrıca Dalaman Ziraat Odası olarak soğuk hava deposu ile ürünlerimizi pazarlamada zaman kazanmak amacıyla çalışmalarımız devam etmekte” ifadelerini kullandı.
Arıcılığı ve hayvancılığı geliştirmek için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Tuncay, şunları kaydetti, “Çiftçilerimize Patates tohumu, yem bitkileri tohumu, incir, ceviz, zeytin fidanı, narenciye fidanı dağıtımı yapıldı. Çiftçilerimizin kazanç sağlayabilmesi için TİGEM arazilerinin kiralarının düşürülmesi ve narenciye bahçelerinin çiftçilerimize uygun ücret karşılığı kiralanması için bakanlığa projemiz gönderildi. Düzenli olarak tüm mahallelerimizde köy toplantıları yapılıp çiftçilerimizin sorunları dinlenmekte ve sorunlarına çözüm aranmakta, şimdiye kadar Elcik, Sabunlu, Kızılkaya, Kayadibi mahallelerimizde toplantılar yapıldı.” (İHA)

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.