Dalaman Weekend Projesi iç turizme can suyu oldu

Bu haber 04 Mart 2016 - 0:16 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

DALAMAN WEEKEND PROJESİ İÇ TURİZME CANSUYU OLDUMuğla Valiliği tarafından başlatılan İstanbul ve Ankara’dan Dalaman’a uçak, otel ve transferi kapsayan hafta sonu tatili “Dalaman Weekend Projesi” turizme ivme kazandırdı.

Yaz ayları dışında da iç turizmin canlandırılması amacıyla YDA Dalaman Havalimanı öncülüğünde Anadolu Jet, Pegasus ve Muğla Valiliği işbirliğinde başlatılan İstanbul ve Ankara’dan Dalaman’a uçak, otel ve transferi kapsayan hafta sonu tatili “Dalaman Weekend Projesi”; turizm sektörünün önde gelen temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, yerel yöneticiler ile YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Anadolu Jet Başkanı İbrahim Doğan, Pegasus Satış Müdürü Burcu Alın, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile Muğla Valisi Amir Çiçek’in katılımlarıyla Dalaman Bölgesi’nin Dalyan, Marmaris, Fethiye, Akyaka tatil merkezlerinde, 3 gün 2 gece tatil paketlerinden oluşan “Dalaman Weekend Projesi” ile hafta sonunda tatile gitmek isteyenlere uçak, transfer ve otel konaklamasını kapsayan alternatifler yapılan toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı.
YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, dünyada ve Türkiye’de yıllık izin kullanılmadan hafta sonları değerlendirme etkinliklerinin giderek arttığını belirterek, bu çerçevede düzenlenen şehir ve bölge gezilerinin yaygınlaştığına değindi. Dalaman Havalimanı’nın 2006’da özel işletilmeye başlanmasından itibaren yolcu sayısının yüzde 29 arttığını dile getiren Güvenç, buraya her yıl yaklaşık 1 milyon İngiliz turist geldiğini söyledi.
Hedef iç turizmi canlandırmak
YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, “Kişi otelini, ayrı uçağını ayrı transferini ayrı düşünüp çaba sarf etmesin diye bunların hepsini tek kalemde sunduk. www.dalamanweekend.com adresinden kolayca istediğiniz paketi satın alabiliyorsunuz. Otel, transfer ve uçağın bir arada olduğu 3 gün 2 gecelik bir paket oluşturduk. Gidiş ve dönüş uçak biletleri de dâhildir. Otel yıldızlarına göre değişen 299, 399 ve 499 liralık paketler mevcut olup, Pakete kahvaltı dâhil edildi. Dalaman’ın yemek kültürünün ve restoranlarının tanınması için paketlere şimdilik yemek dahil etmedik , ileride restoranların da dahil olacağı bir uygulama eklemeyi planlıyoruz. Hedef kitlemiz aslında büyükşehirin stresinden kaçmak isteyen herkes, ancak önemli ölçüde de”35 yaş ve üzeri” günübirlik seyahat eden, yanında büyük bagajlar taşımayan kişiler. Dalaman Weekend Projesi ile giderek artan iç turizm hareketinde Dalaman bölgesinin payının artırılması, doğal turistik özelliklerin ve bölgeye özgü mutfağın tanıtılması da hedeflerimiz arasında.” dedi.
Güvenç, Dalaman’a gelen doğaseverlere hitap edecek Likya ve Karia Yolları doğa gezileri, bisiklet, yamaç paraşütü, kano, at biniciliği, olta balıkçılığı gibi daha birçok aktiviteyi yapabileceğini belirterek, tarihi mekânların da görülebileceğini söyledi.
Yurtdışından da Talep Var
Dalaman Weekend’in ilk olarak iç turizm için planlandığını dile getiren Güvenç, projenin yurt dışında büyük ilgi çektiğini söyledi. Güvenç, “Yurt dışındaki seyahat acenteleri ile birlikte de bunu yapmayı düşünüyoruz. Bir turist Cuma Akşamları 2-3 saatte İstanbul’a oradan da 1 saate Dalaman’a ulaşabilecek. Dönüşte de Pazartesi Sabahına işinde olabilecek. Birçok ülkeden şimdiden iş birliği teklifi aldık” dedi.
İlk olarak Sabiha Gökçen ve Esenboğa havalimanlarından Dalaman’a uçuşların gerçekleştirileceğini dile getiren Genel Müdür Güvenç, ilerleyen zamanlarda talebe göre Adana, Trabzon, Gaziantep ve benzeri şehirlerden de uçuş fırsatı yakalanacağını sözlerine ekledi.
Muğla Valisi Amir Çiçek, seyahat edecek kimselerin gidecekleri yere kolay ulaşmayı ve o bölgenin güvenli olmasını isteyeceğini belirterek, bu iki hususta hiçbir tereddüde mahal vermeyeceklerini söyledi. Dalaman’a, Muğla’ya gidecek turistlerin kolay ulaşım ve güvenli seyahatinin sağlanacağının altını çizen Vali Çiçek, şehrin farklı bölgelerinde rafting, avcılık, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü gibi etkinliklerin gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; “8 yıldır başarıyla sürdürdüğümüz erken rezervasyon başarısına bu organizasyonu ekliyoruz. Erken rezervasyon olayı tuttu. Şimdi ‘butik anlayışlarla bize de gelin etkinlikleri’ olacak” diye konuştu.
Hava yolu şirketlerinden tam destek
Pegasus Hava Yolları Satış Müdürü Burcu Alın ise projeye çok önem verdiklerini belirterek, “Kış mevsiminde tarifeyi azaltmak yerine artırdık. Dalaman’a yüzde 60 oranında İngiliz misafir geliyor. Bu yıl İngiltere’nin birçok noktasından Dalaman’a direkt uçuşlarımız olacak ” dedi.
AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan da bu yaz Ankara-Dalaman seferlerini günde 2’ye çıkaracaklarını belirterek, bunu yaparken sektör olarak birbirlerini tamamlayan ekosistemi oluşturan bir halka olduğunu söyledi. Proje için farklı kurumlardan aldıkları desteğe de değinen Doğan, “Dalaman’da hafta sonunu geçirmek isteyenlere transfer hizmetini hediye edeceğiz” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.