Dalaman koyları meclise taşındı

Bu haber 25 Mart 2015 - 23:52 'de eklendi ve 1.081 kez görüntülendi.

dalamnkoyrDünyaca ünlü Göcek Koyları ile birlikte anılan ve Mavi Yolculuk duraklarından dördü olan Bedri Rahmi (Taşyaka), Akbük, Göbün, Küçük Sarsala ve Hamam Koyu’nun Orman Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılmasına tepkiler sürerken, bakanlık uygulaması MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan tarafından TBMM’ne taşındı.
Özcan Özgür
Dünyaca ünlü Göcek Koyları ile birlikte anılan ve Mavi Yolculuk duraklarından dördü olan Bedri Rahmi (Taşyaka), Akbük, Göbün, Küçük Sarsala ve Hamam Koyu’nun Orman Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılmasına tepkiler sürerken, bakanlık uygulaması MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan tarafından TBMM’ne taşındı. Aynı zamanda MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olan Erdoğan, uygulamanın Anayasa’ya ve Kıyı Kanunu’na aykırı olduğunu belirterek ihaleden vazgeçilmesini istedi.
Yöre halkı ve kamu yararı düşünülmemiş
MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde bugün Dalaman’da yapılacak olan koyların kiralanması ihalelerinin kamu yararı gözetmediğini savundu. 12.11.2014 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilip, 6.12.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun ile Muğla’nın Büyükşehir haline geldiğini anımsatan Milletvekili Erdoğan önergesinde şu görüşlere yer verdi:
“Bu değişiklikler ile birlikte, daha önce Özel İdare aracılığıyla kiraya verilen, Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu Orman Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Söz konusu koyların 29 yıllığına kiraya verilmesi hususunda Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hazırlıkların kamuoyuna yansımasıyla yerli halkta büyük bir huzursuzluk baş göstermiştir. Bölgedeki esnafın ve vatandaşların bu koylardan ve mesire alanlarından faydalanmasını engelleyecek ve sosyal ve ekonomik mağduriyetlere sebep olacak olan bu kiralama sürecine bir an önce son verilmesi gerekmektedir.”
Anayasa ve kıyı kanununa aykırı
Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, Anayasa’nın 43’ncü maddesinde yer alan “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.” ifadesine de dikkat çeken Milletvekili Erdoğan şöyle devam etti:
“İfade edildiği üzere kamu yararı gözetilmeden gerçekleştirilen bu özelleştirmelerin anayasaya aykırılığı durumu da söz konusudur. Ayrıca 3621 numaralı Kıyı Kanununda yer alan ‘Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Kıyı kenar çizgisinin tespit edilmediği bölgelerde talep vukuunda, talep tarihini takip eden üç ay içinde kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir.’ ifadeleri de göz önünde bulundurulmak zorundadır.”
Dalaman’da söz konusu mesire alanlarının ve koyların Orman Genel Müdürlüğü’ne devredilmesinin ardından ihaleye çıkartılmasının Muğla kamuoyunda tepkilere neden olduğunu belirten Milletvekili Erdoğan yanıtlanmasın istediği soruları da şöyle sıraladı:
“Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu’nun Anayasamıza aykırı bir şekilde ihale yoluyla kiralanması sürecinin durdurulması söz konusu mudur? Söz konusu koyların, Orman Genel Müdürlüğü eliyle, büyük şirketler tarafından kiralanması halinde sosyal ve ekonomik mağduriyetler yaşayacak olan yöre halkının haklı itirazlarını yetkililerin görmezden gelmesinin nedeni nedir? Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu hangi büyük şirketlere neyin karşılığında kiraya verilecektir? Ülkemizin incisi bu güzel koylar özel işletmelere kiraya verildiğinde vatandaşlarımız buralardan nasıl istifade edecektir? Kamu yararı nasıl sağlanacaktır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.