Dalaman Çayı Rafting Şampiyonasına Aday

Bu haber 10 Şubat 2018 - 0:16 'de eklendi ve 651 kez görüntülendi.

Türkiye Rafting Federasyonu Asbaşkanı ve WRF Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı Muğla’ya geldi. Yardımcı, bu yılın Mart ayında gerçekleşecek ‘Türkiye Rafting Şampiyonası’nın Dalaman Çayı’nda yapmayı planladıklarını söyledi.

Kadir Tamer

Türkiye Rafting Federasyonu Asbaşkanı ve WRF Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı Muğla’ya geldi. Muğla’da ilk olarak Vali Esengül Civelek’i makamında ziyaret eden Fikret Yardımcı, bu yıl Mart ayında gerçekleşecek ‘Türkiye Rafting Şampiyonası’nın Dalaman İlçesi’nde bulunan Dalaman Çayı’nda yapılmasının planlandığını söyledi.

Muğla’yı çok önemsediklerini kaydeden Federasyon Başkanı Fikret Yardımcı, özellikle Dalaman Çayı’nın raftingle özdeşleşen bir akarsu olduğunu belirtti.

Bu yıl ki yapmayı düşündükleri organizasyonlarda Dalaman Çayı’nın da bulunduğunu kaydeden Yardımcı, “Mart ayında Türkiye Rafting Şampiyonası’nın Dalaman’da yapılmasını planlıyoruz. Daha sonraki dönemde Kıtalararası Rafting Şampiyonası, Milli Takım Kampı ve WRF Dünya Rafting Federasyonu Yönetim Kurulu Toplantısının Muğla’da düzenlenmesi yönünde planlarımız var” dedi.

Rafting sporuna uygun

Ziyarette konuşan Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla’nın doğal yapısının rafting sporuna uygun olduğunu belirterek, “Hem amatör hem de profesyonel sporculara hitap eden Dalaman Çayı üzerinde yapılmakta olan rafting sporunun gelişmesini,  spor turizmi ve Muğla’nın tanıtımı açısından çok önemsiyoruz” dedi.

4 mevsim 4 spor

Muğla’da ‘4 Mevsim Spor 4 Mevsim Organizasyon’ mottosu ile önemli bir çalışma yürüttüklerini belirten Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz ise, “Bu tür organizasyonlarla ilimizi ekstrem sporlarda da dünya genelinde bir merkez haline getirmek için büyük mesai harcıyoruz. Özellikle ilimizin değişik destinasyonlarında birçok sporun dünya genelinde yapılabilmesi açısından mükemmel bir alt yapısına sahibiz. Dalaman ilçemiz başta olmak üzere il geneli bu tarz sporlara milli takım bazında da sporcu kazandırmak açısından da önemli bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

Dalaman Çayı

Türkiye’de rafting yapılacak en iyi 10 nehir arasında ilk sıralarda bulunan Dalaman Çayı, Antalya Köprülü kanyon Milli Parkı’ndan sonra en çok turist çeken akarsu olma özelliğini taşıyor. Rafting tutkunlarının en gözde parkurlarından biri olan ve 12 kilometre uzunluğundaki Dalaman Çayı’nda zorluk derecelerine göre iki ayrı etap ve parkuru bulunuyor.  Profesyonelleri de amatörleri de ağırlayabilen nehir üst etabı 3 – 4, alt etabı 1 -2 zorluk derecesine sahip. Parkurun tamamı yaklaşık 2.5-3 saatte tamamlanabiliyor. Dalaman Çayı’nda Nisan ayında başlayan rafting sezonu Kasım sonuna kadar devam ediyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.