Daha Kaç Kere Aldatılacağız?

Bu haber 03 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.943 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Şu yerel seçimleri ne zaman “yerel seçim” olarak yaşayacak bu ülke? Bakıyorum muhalefet partilerine ve sözcülerine, söz birliği etmişçesine aşağı yukarı şöyle diyorlar: “Bu seçim sadece bir yerel seçim olarak görülmemeli. Bu seçimle iktidarı göndereceksiniz.” Bu sözü Kenan Evren darbesinden beri duyuyoruz. En son 2009 yerel seçimlerinde duyduk. AK Parti hala iktidarda! Şimdi 2014 yerel seçimini yapıyoruz. Yine aynı terane…

xx        xx        xx

İşte bu yüzden Osman Gürün üç defa Muğla Belediye Başkanlığı’na seçildi. Şimdi AK Parti’yi Muğla’ya getirmeyeceğiz, Başbakan Erdoğan’ı da göndereceğiz diye üç defa ilçe belediye başkanı yaptığımız Osman Gürün’ü aynı gerekçelerle bir de “bonus” olarak Büyükşehir Belediye Başkanı yapacağız! Bu mu?.. Osman Gürün’ün, Muhammet Tokat’ın, Ali Acar’ın, Mehmet Kocadon’un yaptıklarının, yapamadıklarının hesabı ne olacak? Ula’da dört dönem belediye başkanlığında taş üstüne taş koymadan bırakıp İl Genel Meclisi Üyeliğine giden ve adeta “Ben orada sıkıldım” dercesine dönüp gelip bir 5 yıl daha Ula’yı yönetmeye talip olan Ümit Karaaslan 5’nci döneminde ne yapacak?

xx        xx        xx

Çok merak ediyorum… 30 Mart 2014’te yerel seçim değil de genel seçim yapılsaydı… Yerel seçim ise bir ay değil de bir yıl sonra 2015’te yapılsaydı ne olacaktı? Muhalefet bir yıl sonra yapılacak yerel seçim konuşulmayacaktı. Ama bu gün genel seçim konuşuluyor!

xx        xx        xx

Ayrıca eğer bu gün yerel değil, genel seçime gidiyor olsaydık şu anda karşımıza belediye başkanı adayı olarak çıkanların önemli bölümü milletvekili adayı olarak çıkmış olacaktı! Örneğin, bu gün Menteşe Belediye Başkanı adayı olan AK Partili Mestan Yayman yine milletvekili adayı idi… AK Parti’den Belediye Başkanı aday adayı olan Bekir Tavas, belediye meclisi üyesi aday adayı olan Yelda Gökcan, Menteşe Belediye Meclisi Üyesi Adayı olan Gültekin Akça, Fethiye Belediye Başkanı Adayı Muhsin Eryılmaz da muhtemelen karşımıza milletvekili aday adayı olarak geleceklerdi!.. Muhtemelen MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Erdoğan şu anda karşımızda milletvekili adayı idi… MHP’den ayrılıp DP’den Fethiye Belediye Başkanı Adayı olan Behçet Saatçı’yı da MHP’den milletvekili adayı görebilirdik!

xx        xx        xx

CHP’yi hiç sormayın… CHP’nin Ula Belediye Başkanı Adayı Ümit Karaaslan yerel seçim olmasa kesinlikle milletvekili adayıydı. Milas Belediye Başkanı Adayı Muhammet Tokat’ı, Yatağan Belediye Başkanı Adayı Haşmet Işık’ı, Marmaris Belediye Başkanı Adayı Ali Acar’ı da milletvekili adayı olarak görebilirdik. Özellikle CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Osman Gürün de “Üç dönem belediye başkanlığının ardından bir de milletvekili olayım. Bakarsınız bir de Sağlık Bakanı olurum.” düşüncesinden kendisini alamazdı! Ama ne de güzel olurdu… Bir yıl sonra da yerel seçimde, “Yine mi Osman Gürün?”, yine mi o, yine mi şu demekle karşı karşıya kalmazdık.

xx        xx        xx

Aklım almıyor. Bu mu demokrasi? Dön dolaş aynı isimler… Adı geçen belediye başkanı adaylarından hangisi bu yerel seçimde başarılı olamazsa, görün bakın bir yıl sonra karşınıza nasıl milletvekili adayı olarak geliyorlar!

xx        xx        xx

Çok merak ediyorum. Son yerel seçimde özellikle CHP’lilerAman AK Parti belediyemizi ele geçirir” kaygısı ve “2011’de AK Parti’yi iktidardan gönderiyoruz” algısı içinde partilerine oy verip, ikinci döneminde kendisinden yanıp, yakındıkları belediye başkanlarını yeniden seçtiler. Ne oldu? 2011’de AK parti gitti mi? Gitmedi… Ölümü gör, hastalığa razı ol… Daha kaç yıl? Aynı kaygı ve korkularla adayı eleştire eleştire gidip partisine oy verelim. Peki, 2015’te AK Parti yine gitmezse!

xx        xx        xx

Gözlemlediğim kadarıyla seçmen bu defa sorguluyor. Anketlere bakılırsa CHP’li seçmenin büyük kesimi aynı kaygı ve beklentilerle Büyükşehir’de yine CHP’ye oy verebilir. Buna karşılık ilçe belediye başkanı seçimlerinde gözü kapalı davranılmayabilinir. Büyükşehir de sorgulama yapmayan seçmen ilçesinde adayları, söylemlerini, programlarını sorgulayabilir. Örneğin Marmaris’te AK Partili Doğan Tugay, Ula’da MHP’li Ahmet Çalca, Fethiye’de DP’li Behçet Saatçı, Bodrum’da MHP’li Mehmet Tosun, Köyceğiz’de AK Partili Kamil Ceylan seçilirse şaşırmak lazım.

xx        xx        xx

Soğuk savaş döneminde sağ partiler Türkiye’yi yıllarca “Komünizm gelir” diye yönettiler. Muğla’da da 15 yıldır “AK Parti gelir” diye seçilmiş krallar yarattığımızın farkında mıyız? Beyler, hanımlar genel değil, yerel seçime gidiyoruz. Genel seçime giderken bir kere daha değerlendiririz. Gelin şimdi aday olduğu partinin ne kadar mensubu olduğu tartışılır isimlere gözü kapalı oy vermek yerine, söylemine bakalım söyleyenden belediye başkanı olur mu; adaya bakalım söylediklerini yapabilir mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SADIK ŞİMŞEK 03 Mart 2014 / 11:08

BU DÖNEMDE BELEDİYECİLİK FARKLI BOYUTLARA GELDİ,EKONOMİLERİ GÜÇLENDİ.KÖYLER MAHALLE OLDU,SEÇİLENLER HİZMET GÖTÜRECEK BİZLERDE TAKİP EDECEĞİZ.YAZILARINIZ HEP AYNI TARZ ARALARINA KOPYA KAĞIDI KONMUŞ GİBİ HEP AYNI ŞEYLERDEN HEP AYNI KİŞİLERDEN BAHSEDİYORSUNUZ BUDA SİZİN YANLI TUTUM İÇİNDE OLDUĞUNUZU GÖSTERİYOR,BİRAZDA GENEL GÜNDEME DÖNÜN,TELEFON KONUŞMALARINDAN BAHSEDİN,HALKIN ÇALINAN PARALARINDAN BAHSEDİN,BAHSEDİNKİ HALK SİZE İNANSIN.TABİKİ YERELDEN KOPAMAYIZ,ÇOK FAZLA YANLI OLMAYIN ÜSTAD…

Mehmet Keza KUNDAKÇI 03 Mart 2014 / 11:58

Ortaca’da limon tarladan 30 kuruşa getti,yakında yine 400-500 guruş yine 10-15 gatı,
kimkaznıyor? ARACI…

adını bilmediğimiz insanları milletvekili seçeriz,yani o’nu vekil ederiz,aynıavukat tuttuğumuzgibi GÜYA,
OY vermek,NAMUS vermek gibi,NAMIS gidince,
ananı gadı sevmiş,kime şikaat edeceksin,

memleketini bilmeyen,sorunlarını bilmeyen ŞOVMENLERİ seçeriz,
sorunlar,bekler,senin anan öpülür,
aynı ŞOVMENLER yine gelir,biz yine veriririz…

kim kazandı ?
SEÇEN mi? HALKMI ?
hayır!!!!

yine ARACI…

heryerin ayrı bir hikayesi var ya bizim ki apayrı…
bu memlketek zengin,
çokta umurumuzda değil olup biten…
Lİmon para etmezse,turizm,taksi,özel güvenlik,otel de kat hizmetçiliği,vs.vs.
AÇ MEZARI YOK,
GENÇ MEZARI ÇOK…

HA Bİ DE TABİİ DEMIKRAASİ HAVARİSİ AMCALAR AGALAR,BARONLAR VAR BİZDE,

ÖZÜ AYRI,SÖZÜ AYRI,
EYLEMİ AYRI,SÖYLEMİ AYRI,

AMA DAMARDAN GİRDİYSE Bİ KERE,
ANAMIZI SEVSE,
YOK CANIM YAPMAZ ÖÖLE ŞEELER,
DERİZ…

AMAN ÜSTAD,SEN DE NEREDEN ÇIKARIP YAZIYORSUN BÖYLE CAN SIKICI ŞEYLEİ,

MARMARAS’dan,DATCA’ya HATTA ORTACA’ya,
BEN FURGUNUM HATÇA’ya,
GELCEM DEDİN DE GELMEDİN,
TOPLLARIN BAHÇA’ya,

FİLAN ŞÖÖYLE GIVRAK HAVALI ŞEYLER YAZSANA BE ABİM,
SELAMLAR…

http://www.seferkarabulut.com/marmaristen-datcaya.php

sema açıkgöz 03 Mart 2014 / 19:57

özcan bey yazınızda çok haklısınız. algıyla osman gürün muğlayı on beş yıl yönetti. şimdide büyük şehir adayı. esasınada büyükşehre aday olmayı bile hak etmedi. şu anda dünya paylaşım kavgasının meydan savaşı türkiyemizde yapılıyor. chp bu kavgada yanlış yerde duruyor. halbuki bu cumhuriyeti ben kuradum diyen chp bu olmamalı. fetullah hocayla iş tutmak chp ye yakışmıyor. 12 eylül darbesinin kılıfı neydi:kardeş kavgasıydı. 28 şubatın gerekçesi neydi: irtica 27 mayısın gerekçesi neydi: vatan cepheleri 17 aralık darbesinin kılıfı neydi: yolsuzluk soruyorum: 17 aralık darbesinde kutular olmasaydı chp seçim meydanlarında ne diyecekti. hırsız ve kutuları çıkarın sayın kılıçdaroğlunun konuşmalarından geriye ne kalıyor? kocaman bir hiç. osman gürün muğla için bir proje sunuyormu bir hiç. osman bey bir broşür bastırmış. akıllara selamet. içinde röntgen filminden gayri bir şey varmı? bir de zeybek oynayan atatürk fotoğrafı. on bin ameliyat yaptığını beyan ediyor ama kaç para kazandığını söylemiyor. osman bey ssk hastenesinin karşısında parasız ameliyat yapmazdı. projesi olmayan bir başkan adayından siz ne bekliyorsunuz? hiç değilse musa gökbelin konuşmalarından bari kopya çekselerdi. ilçe belediye başkan adayları çalışıyor ve inanılmaz harcamalar yapıyorlar. osman bey onların emeğinin üzerine oturuyor. ne şanslı insan, anası insanı kadir gecesinde doğursa bile bu kadar şans olmaz. biz molamız kazansın istiyoruz. özcan bey yazılarınız bir bilgelik eseridir. yazılarınızla Muğla’nın kutup yıldısınız.

cihan kaya 04 Mart 2014 / 09:53

AYIP BE… M. KEZA KUNDAKÇI BİRDE ÇIKIP BURADA YORUM YAPIYORSUN.. LİMON BİLMEM KAÇ KURUŞ DİYE… ZAHMET OLMAZSA BAŞKANI OLDUĞUN BİRLİĞİ VE BU ZAMANA KADAR NEYİ YAPTIĞINI YAZ DA OKUYALIM… EVELEMEDEN, GEVELEMEDEN…

cihan kaya 09 Aralık 2014 / 18:06

sayın özcan özgür gazetenizde benim adımla birilerine yorum yapılmış o şerefsiz kimse kendi adını kullansın adam olsun bir başkasının adını kullarak iş yapmasın benim mehmet keza kundakçı ya yada başka birine bir şey söyleyeceksem yüzüne karşı söylerim zaten ben yorumlarımı ulaşamadığım şahsiyetlere sanal alemde yapıyorum ama bir adım uzağımda olan bir kişiye sanal alamde yorum yapmam benim adıma yorum yapam bu ahlaksız kimse benim telim 0533 5040639 beni arasın yada karşıma çıksın