Dağpınar’da ‘Bahar Şenliği’

Bu haber 28 Nisan 2014 - 19:54 'de eklendi ve 1.199 kez görüntülendi.

dagpinarmugla16515165165Muğla’da yeni kurulan Muğla Menteşe Belediyesi’ne bağlı Dağpınar Mahallesi’nde gerçekleşen “4. Geleneksel Dağpınar Bahar Şenlikleri” coşku dolu anlara sahne oldu. Yoğun katlımın olduğu şenlikte köylüler hazırladıkları skeçler ile düzenlenen yarışmalar renkli görüntülere ev sahipliği yaptı.

Haber Merkezi

30 Mart seçimlerinin ardından köy statüsünden mahalleye dönen Dağpınar’da düzenlenen geleneksel bahar şenliklerinde de bu yıl da renkli görüntüler yaşandı. Muğla Marçal Dağları’nda Dağpınar Mahallesi’nin yer aldığı Hörü Dağı’nın zirvesi Mıymıl Mevkii’nde bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı şenlik herkesin ilgi odağı oldu. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla Menteşe İlçe Başkanı Erkan Aydın, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve Belediye Meclis üyelerinin de katıldığı şenliklere ayrıca Marmaris ile Bodrum gibi yakın ilçelerden de birçok vatandaş aileleriyle birlikte katıldı.

Köylüler tarafından hazırlanan çeşitli skeçlerin yer aldığı şenlik boyunca büyükler, halat çekme yarışı yaptı; küçüklere ise Aşık ile Maşuk gibi geleneksel oyunları sunarak izleyenlere keyifli bir hafta sonu yaşatıldı. Şenliğe katılanlar ayrıca Muğla yöresinin geleneksel müzikleri eşliğinde dans ettiler. Şenlikte pilav ve keşkek ikramları da yapıldı. Şenliğe katılan aileler hem piknik yaptı, hem de düzenlenen eğlencelere eşlik etti. Özellikle arıcılıkla geçimini sağlayan Dağpınar halkı, şenlik alanında kurdukları stantlarda çam balı başta olmak üzere organik ürünlerini de sergileyerek satışa sundular.

Protokol üyelerine şenliğe gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür edilmesiyle başlanılan konuşmalarda; protokol üyelerinden, Muğla ilinin büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından Dağpınar’da geleneksel hale gelen bu şenliklerin devam ettirilmesi yanı sıra köyde yaşanan sorunların giderilmesi için talepte bulunuldu.

Muğla Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, şenliklerin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi için her türlü desteği vereceklerini belirtti.  CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de şenliklerin devam ettirileceğini, bunun takipçisi olacaklarını ifade ederek, köy statüsünden mahalleye geçen Dağpınar Mahallesi’nde yaşanan sorunların çözümü için de ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.