Dağ keçilerini kör eden virüs yeniden ortaya çıktı « Hamle Gazetesi

Dağ keçilerini kör eden virüs yeniden ortaya çıktı

Bu haber 28 Haziran 2014 - 0:41 'de eklendi ve 658 kez görüntülendi.

dagkecileriAksaz askeri alanında gözleri kör olmuş bir dağ keçisi bulundu.
Haber Merkezi

Muğla’nın Marmaris İlçesi Aksaz askeri alanında kör olmuş bir dağ keçisi bulundu. Askeri personel yaralı dağ keçisini milli park yetkililerine teslim etti. Dağ keçisi Aydın Veterinerlik Fakültesi’ne gönderilerek tedavi altına alındı.
Marmaris ve Köyceğiz ilçesinde geçen yıl ortaya çıkan ve dağ keçilerini kör edip ölümüne sebep olan virüs hayvanları etkilemeye devam ediyor. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı askeri personeli yol kenarında 3 yaşlarında kör olmuş yavrulu dişi dağ keçisi buldu. Milli Parklar Marmaris yetkililerine haber verilirken, Yaban Hayatı Koruma yetkilileri askeri bölgeye giderek dağ keçisini Günnücek Milli Park alanına getirdi. Dağ keçisi daha sonra tedavi edilmek üzere Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne gönderildi. Geçtiğimiz günlerde de kör olan bir yaban keçisi askeri alanda yol kenarında bulunarak milli park yetkilileri tarafından tedavi için Aydın’a gönderilmişti.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bölge müdürlüğümüzce konu yakından takip edilmekte, sahada düzenli olarak arazi taraması yapılarak yaban keçileri gözlem altında tutulmaktadır” dedi.
Bayrak, geçen yıl yapılan araştırma sonucunda yaban keçilerini kör eden hastalığa, koyun ve keçilerde yaygın görülen ve burun içine yerleşerek lavra bırakan “Oestrus ovis” sineği ve akciğer kıl kurtlarının yol açtığına dair bulgulara rastlandığını kaydetti. Bölgede yaklaşık 2 bin 500 dağ keçisi yaşıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.