Çuval davası devam ediyor

Bu haber 16 Eylül 2013 - 22:59 'de eklendi ve 634 kez görüntülendi.

tgb321551213213455221325Bodrum’da 2011 yılında ABD askerlerinin başına çuval geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 8 kişinin yargılanmasına devam edildi.
Özcan Özgür
Bodrum‘da 2011 yılında ABD askerlerinin başına çuval geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 8 kişinin yargılanmasına devam edildi.
Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya ‘Kişi hürriyetini sınırlama ve hakaret’ iddialarıyla tutuksuz yargılanan ve haklarında 16 yıl 4 aya kadar hapisleri istenen S.P, B.K, H.D, Ö.B, U.A, U.R, M.Ü. ve C.G. katılmadı.
Mahkemenin bir önceki duruşmada istediği ABD askerinin savunmasının tercüme edilmiş hali, mahkemeye ulaştırıldı. Mahkeme, olayla ilgili bir kişinin daha ifadesinin alınması için duruşmayı 24 Eylül tarihine erteledi. Bu arada duruşma öncesinde polis ekipleri, adliye bahçesinde geniş güvenlik önlemleri aldı.
Duruşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan sanıkların avukatı Ahmet Aksu, şikayetçi olduğu söylenen ABD askerinin ifadesinin tercümesinin geldiğini belirterek, “Orada şikayetçi olduğuna dair bir açıklama yok. Bir diğer tanık var, onun ifadesi için dava ertelendi. Biz de davanın sonuna doğru gelindiği için karşı beyanlarımızı sunmak üzere süre istedik” dedi.
Sanıklar hakkında iki suçlamanın olduğunu anlatan Aksu, şunları söyledi:
“Birisi kişi hürriyetinden mahrum bırakma, diğeri ise hakaret suçlaması. Kişi hürriyetinden mahrum bırakmanın olmadığına dair emsal Yargıtay kararları var. Biz onları yine mahkemeye sunduk. Çok zorlanırsa bir hakaret suçlamasından bahsedilebilir. İlk ifadeler usulsüz bir şekilde alındığı için orada yapılan şikayet de geçerli değil. Şu anda alınan ifade beyanına göre şikayetçi olduğuna dair bir beyan yok.”
OLAY
ABD savaş gemisi ‘Ramage’ 20 Ekim 2011 tarihinde ziyaret için Bodrum‘a gelmiş, gemiden inerek Cumhuriyet Caddesi’nde gezen ABD’li askerlerin başına bir grup tarafından çuval geçirilmeye çalışıldığı iddia edilmişti. Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerin alınmasının ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmış, daha sonra bu kişiler hakkında kamu davası açılmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.