Cumhuriyet’in 90. Yılında Atalarımızın Hayalini Gerçek Ettik « Hamle Gazetesi

Cumhuriyet’in 90. Yılında Atalarımızın Hayalini Gerçek Ettik

Bu haber 11 Ekim 2017 - 23:50 'de eklendi ve 1.239 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Cumhuriyet’in 90. yılı kutlamaları için bütün ülkede büyük coşku vardı. Bu mutlu günde keşke bize güvenenler aramızda olabilselerdi. Cumhuriyet kurulmakla her şey yolunda olmuyor. Cumhuriyet kurulmadan önce ( icra ) meclis içinden çıkarılmıştır. Bu hükümet Cumhuriyet’i ilan edecek ve yeni anayasa hazırlayacaktır. Ancak, tek parti olduğu için kendi içinden muhalefet çıkması gayet normal olduğunu kabul eden Mustafa Kemal Paşa ikinci partinin kurulmasını bizzat istemiş ve talep etmiştir. Oysa, CHP içinde ekseriyet ikinci partinin kurulmasını hiç istemiyordu. Çünkü, Anayasada devletin dini İslam olmasını reddeden CHP içinde çoğunluk vardı.

İkinci partiyi kuranların lideri olan Kazım Karabekir Paşa hakkında, İzmir suikastı adını verdikleri bir olayda, hayali olarak Kazım Karabekir’in Mustafa Kemal Paşa, için suikast uydurması ile kendisini apar topar İstiklal Mahkemesine sevk ediyorlar. Günlüklerinde Kazım Paşa diyor ki; “Beni polisler karakola ve oradan da özel olarak kurulan İstiklal Mahkemesi savcılığına sevk etmişlerdir. Orada birçok kişi vardı. Bu insanlar benim için yalan şahid olarak gelmişler. Onları hiç görmedim ve tanımıyorum” diyor Kazım Paşa…

Bu olaydan sonra başka parti yaşamıyor. Özetlenince 1950 öncesi tek CHP iktidarı var olmuştur. Çok partili seçimler 1946’da yapılabilmiştir. Bu tarihten itibaren yapılan seçimlerde CHP halkımızdan hiç iltifat görmemiştir.

Bu durumda başka yollarla iktidar olmaya çalışan CHP, bunda üç defa muvaffak oldu.

1960 ihtilali sonrası yapılan 1961 Anayasasını CHP ile Millet Partisi yapmışlardır. Yapılan ilk seçimde, askerlerin baskısına rağmen, çok oyu alan CHP tek başına iktidar olamadı.

1950’de iktidar olanlar, ikinci seçime kadar yaptıklarını her cumhuriyet bayramlarında liste halinde açıklamıştır. Önce Anıt Kabir inşaatını bitirip, Ata’ya ebedi yeri olan toprağına kavuşturdu. İkinci olarak, dünya insan hakları sözleşmesine imza atarak, ceza evinde olan fikir suçlularını af etti. Devamla Ezanlar Allah’ın adı ile okunma yasağını kaldırdı.

Köy Enstitülerini şehirler içinde görev vermek gayesiyle, Öğretmen yetiştiren okullar haline getirdiler. Atatürk’ün vasiyeti gereği Din öğreten okullar ve kurslar açılmasına izin verdiler. İlahiyat fakülteleri de kuruldukça, dinde hurafe, muska veya hayali bilgilere son verildi. İnançlar resmen devlet güvencesine alındı. Laiklik lügat manasına göre uygulanmıştır. Demokrat Parti bir Cumhuriyet bayramında Keban Barajını açıyor, öteki bayramda da Büyük Keban sulama projesini gündeme getiriyordu. Başka bayramda ise Demir Çelik tesislerinin açılışını yapıyordu.

1960’dan sonra iktidar olan Adalet Partisi, birinci Boğaz Köprüsü’nü inşa etmişti. Bu büyük olay dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Köprünün adı konulamadı, açılışını da köprünün mimarına yaptırmadılar. Yıl 1971 idi gene her şey alt üst oldu. Askerler CHP’nin 1973 seçiminde en çok oy almasını sağladı ama tek başına iktidar yapamadı. Bu dönemde ekonomi çöktü. Yokluklar kuyruklar geldi. Koalisyon dönemi 1980’de bitti. Çünkü gene askerler geldi ama bu defa askerler CHP ile değildi. İlk seçimde, Özal dönemi geldi ve her bayramda büyük eserler vermeye gene başlandı. Düşe kalka gelinen 2002 yılında yapılan seçimde tekrardan Menderes’in seçmenleri birleşerek, Ak Parti’yi iktidar etti. Gelenler deneyimli idi. Ülke de çuvalın altını delenlerin kimler olduğunu biliyorlardı. Ak Parti’nin lider kadrosu çok cesur ve iddialıydı. Askerler, yüksek hâkimler, sol basın, üniversiteler ve maalesef ülkenin ilk kurulan siyasi partisi de dahil olarak, ülkeyi batırmaya çalışan örgüt olanlarla mücadele edeceğini bilerek genel başkanlarını belirlemişlerdi.

MARMARAY OLAYINI ANLAMAK İÇİN KİMLİĞİMİZ ÖNEMLİ İDİ

29 Ekim 2013 Salı günü, bayram ile büyük hizmetin coşkusu birleşti. Hatipler 130 yıllık rüya hakikat oldu diyorlardı. Kim görmüş bu rüyayı? Bu çok önemlidir. Aynı tarihte Osmanlı Hakanlığının Padişahı Sultan Hamit Han idi. Bu büyük Hakanı, vatan haini veya kızıl Sultan olarak takdim edenler utanmalıdır. Ülkede Harp okullarını açan ve bu okullardan Mustafa Kemalleri yetiştiren büyük lider için hain diyen diller pepe oldu. O Hakan sağ olsaydı Yahudiler Filistin’i rüyada görecekti. Evvela hakanı devirdiler, sonrada Filistin Yahudilere vatan edildi. Kim yaptı bunu? Bunu dinsizler yaptı. Masonlar yaptı. İngilizlerle gizli pazarlık edenler yaptı. Cumhuriyet’in 80. yıllarında ülkede bir diriliş ve toparlanma var.

Ak Parti, ülkeye ayrık otu gibi saran hıyanetle önce beş sene sessizce mücadele etti. Ne zaman her hainliğin ispatı için deliller toplandı, hemen savcılar el koydu. Bu mücadelenin en can alan kısmı anayasa değişimi idi! Eylül 2010 tarihi bir milattır. Şimdi arka bahçede ihtilal arayanlara gülüyoruz. Yazık size be.. Şimdi güçlü meclis ve güçlü iktidar var. Kasalar para doludur. Akıl almayacak kadar yüksek maliyetli hizmetlerden bir tanesi de Marmaray’dır.

Milletimize hayırlı olsun. Bu güzel günlere milletimizin gelmesine sebep olan Cumhuriyet’in bayramını candan kutladık. Atatürk ve arkadaşları için dualar ettik, rahmetler okuduk. Törenlerde, Ankara’da ve birçok ilimizde gösteri yapan Mehter takımı, Hakanlık ile Cumhuriyet’in manevi bağı olduğunu ispatlıyordu… Bunları görmek istemeyenler için, bunlarda bizden mi diye düşünüyorum ve üzülüyorum.

2023 CUMHURİYETİN 100. YILI

İnşallah o günleri hep birlikte göreceğiz. Dünya sıralamasında önlerde, savunma sanayinde yerli üretim ile önlerde olacağız.

Dünyadaki bütün Müslüman ülkeler inşallah tek yumruk olacak. Bu kalkınmanın sırrını zevkle anlattığımız günleri yaşayacağız. Çünkü nasıl 2002’den sonra hortumlar kesildiyse, dış düşman gizli dost olan ülkeler, içimizden casus olacak kişiyi bulamayacaklar inşallah!…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.