Cumhuriyetimiz 91 yaşında « Hamle Gazetesi

Cumhuriyetimiz 91 yaşında

Bu haber 29 Ekim 2014 - 19:05 'de eklendi ve 886 kez görüntülendi.

29ekimm29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Muğla’nın tüm ilçelerinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile coşkuyla kutlandı. Menteşe İlçesi olmak üzere toplam 13 ilçede gerçekleşen kutlama törenleri Karaman’da ki maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle buruk bir şekilde geçti.

Menteşe İlçesi’nde Atatürk Stadyumunda düzenlenen törende konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılını işaret eden ekonomik, sosyal, bilimsel pek çok alanda koyulan hedeflere ülke olarak ulaşabilmek için hepimize düşen görevler var” dedi.

Hafize Ataseven

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Muğla’nın tüm ilçelerinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile coşkuyla kutlandı. Menteşe İlçesi olmak üzere toplam 13 ilçede gerçekleşen kutlama törenleri Karaman’da ki maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle buruk bir şekilde geçti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Menteşe İlçesi’nde sabah saatlerinde Muğla Valisi Amir Çiçek’in tebrikleri kabulü ile başladı. Muğla Valiliği’nde başlayan kutlama töreni daha sonra Muğla Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen törenle devam etti. Törene Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Garnizon Komutanı Jandarma Kurmay Albay Halil Çelik ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşının okunmasının ardından, Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Garnizon Komutanı Jandarma Kurmay Albay Halil Çelik kortej eşliğinde Cumhuriyet Bayramına katılan seyircileri, protokolü ve öğrencileri selamlayıp, bayramlarını kutladılar. Selamlamanın ardından konuşma yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, “Cumhuriyetimizin ilanının 91. Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Değerli Muğlalılar, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılını işaret eden ekonomik, sosyal, bilimsel pek çok alanda koyulan hedeflere ülke olarak ulaşabilmek için hepimize düşen görevler olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu bağlamda Cumhuriyetimizin 100. yaşına refah seviyesi artmış bir toplum olabilmemiz için koyulan hedeflere kamu, sivil toplum örgütleri ve ticaret dünyası, 7’den 77’ye bütün herkes elinden gelen çabayı sarf etmeli, ortak akılla hareket ederek, güç birliği yapmalıdır. Bilgimizi ve tecrübelerimi bir araya getirerek daha güzel yarınlara hep birlikte hareket ederek ulaşabiliriz” dedi. Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine yönelik şiirler okuyan ortaöğretim ve ilköğretim öğrencileri izleyicileri duygulandırdı. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi halk dansları topluluğu, bir gösteri sergileyerek büyük alkış topladı. Muğla Atatürk stadyumunda yapılan tören, ilk ve orta öğretim öğrencileri, izciler ve askeri tören birliğinin resmi geçit töreni ile sona erdi.

Marmaris

Marmaris’te 91. yıl kutlamaları, Atatürk Meydanı’nda gerçekleşti. Coşkulu geçen törenlerde vatandaşlar ellerinde bayraklarla Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı. İlçede, Cumhuriyet’in 91. yılı kutlamaları 28 Ekim’de Atatürk Anıtı’nda çelenk konulmasıyla başladı. Kaymakam Celalettin Yüksel, Garnizon Komutanı Tuğamiral Gökhan Polat ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı’yla protokol töreni sona erdi. Törenin ardından sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler kendilerine ait çelengi Atatürk Anıtı’na bırakarak “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Cumhuriyetin bekçisiyiz” şeklinde sloganlar attı.

Fethiye

Fethiye’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Fethiye Şehir Stadında gerçekleşti. Fethiye Belediyesinin dağıttığı yüzlerce Türk Bayrağı eşliğinde dev Türk Bayrağı ve Atatürk resminin açıldığı törende Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanı canlandırılıp Belediye Kültür Merkezi tiyatro oyuncuları Elifin kağnısını taşıdılar. Atatürk’e benzerliği ile tanınan eğitimci Nejdet Bardak Atatürk’ün çok sevdiği zeybek oyunu oynayarak Cumhuriyet coşkusunu doruğa taşıdı.

Yatağan

Yatağan’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Kaya Köstepen Şehir Stadyumu’nda yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan tarafından yapıldı. Yapılan kutlamalara katılan Gaziler ve Avcılar damga vurdular. Bu yıl ilk defa tören yürüyüşüne ilçede bulunan gaziler ve dernekler de katıldı. Yatağanlı gazilerin yaptıkları tören yürüyüşü izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Yatağanlı avcılar da törende silahları ve av köpekleri ile tören yürüyüşü yaptılar. 91. Yıl kutlamaları tören yürüyüşü ile son buldu.

Bu arada Karaman’da meydana gelen maden kazası nedeniyle; Valiliğin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu ve Büyükşehir Belediyesinin düzenleyeceği halk konseri iptal edildi.

Seydikemer

Karaman’ın Ermenek ilçesinden meydana gelen maden kazası sebebiyle Seydikemer’deki kutlamalar da buruk geçti. İlçede Ankaralı Ayşe’nin sahne alacağı halk konseri iptal edilirken, resmi törende günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Kaymakam Muammer Köken de maden faciası ile ilgili yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.